זיהום אוויר מעלה את הסיכוי למוות מקורונה

נמצא קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה מקורונה

פרופ' חגי לוין, בדו"ח מיוחד לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: קיים קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה ממחלת הקורונה.

גילה גמליאל
חכית גילה גמליאל – השרה להגנת הסביבה. צילום – רפי קוץ, לשכת העיתונות הממשלתית

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

הקשר בין זיהום אוויר לקורונה מתחדד. חובה עלינו לפעול להפחתת זיהום האוויר בריכוזי האוכלוסייה, כדי שנוכל להיות מוכנים טוב יותר להתפרצויות עתידיות של מגפות. חשיפה לזיהום אוויר גורמת לתחלואה ולתמותה, ובכוונתי לרכז מאמצים לטובת שיפור איכות האוויר בישראל.

זיהום אוויר מהווה איום חמור על בריאות הציבור, גורם לתחלואה משמעותית המעמיסה על מערכת הבריאות ואף לתמותה. המשרד להגנת הסביבה מפרסם דו"ח, המבהיר את הקשר בין זיהום אוויר לנגיף קורונה. את הדו"ח כתב עבור השרה להגנת הסביבה פרופ' חגי לוין, רופא מומחה בבריאות הציבור ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור.

מחקרים נרחבים

חשיפה לזיהום אוויר גורמת לתחלואה ולתמותה ניכרת ברמת האוכלוסייה ופוגעת במיוחד באוכלוסיות רגישות כגון קשישים, ילדים, נשים הרות, חולים במחלות כרוניות. לפי הדו"ח של פרופ' לוין, זיהום אוויר יכול לגרום למחלות הרקע המהוות סיכון לתחלואה קשה ולתמותה מקורונה, כדוגמת תחלואה נשימתית או קרדיו-וסקולרית.

במחקרים מחו"ל נמצא קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה ממחלת הקורונה. לדוגמה, במחקר שבוצע ב-3,000 נפות בארה"ב נמצא, כי עלייה בזיהום אוויר של 1 מק"ג/מ"ק של חלקיקים נשימים מסוג PM2.5 (2.5 מיקרון) היה קשור בעליה של 8% בתמותה מקורונה.

זיהום אוויר פוגע במערכת הבריאות

הדו"ח מתייחס גם לחשיבות צמצום זיהום האוויר כאמצעי שיכול להקל על העומסים שפוגעים ביעילות מערכת הבריאות. הפחתת זיהום האוויר תשפר את ההיערכות של מדינת ישראל לקורונה, בין היתר על ידי פינוי מיטות טיפול נמרץ ואשפוז, לרבות מונשמים וצוות רפואי חיוני. הפחתה בזיהום האוויר תוכל להיות בעלת משמעות כלכלית עצומה, על-ידי העלאת הסף הקריטי של קיבולת הטיפול, כך שניתן יהיה לנקוט בצעדים פחות מחמירים ולפגוע פחות בכלכלה.

מגפת הקורונה טלטלה את העולם ויצרה מציאות חדשה המזמנת גם הזדמנויות. המשרד להגנת הסביבה מיישם את המסקנות מגל התחלואה הראשון בארץ ובעולם, ופועל להנעת שינוי משמעותי למען בריאות הציבור.

השרה גילה גמליאל מקדמת מיזמים לשיפור איכות האוויר בישראל – כולל הרחבת אזורים מופחתי פליטות שאליהם אסורה כניסת רכבי דיזל ישנים; קידום הגעה ליעדים גבוהים של שימוש באנרגיה מתחדשת; עמידה בתקן בנייה ירוקה למבנים חדשים; מעבר לדלקים נקיים בתעשייה; צמצום מטרדים מקומיים כגון מטרדי ריח, שריפות בסקטור החקלאי ועוד.

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

מרכז מחקר סביבתי חיפה לדוח של פרופ. לוין על הקשר בין תחלואת נשימה לקורונה נמסר לחי פה:

דר רויטל גולדשמיד מרכז מחקר סביבתי חיפה:

הדוח של פרופ. לוין לא מגלה לנו שומדבר שלא ידענו עד עכשיו, הוא עוד דוח במגירה עמוסת מחקרים שמוכיחים כי זיהום אויר כרוני מקדם תחלואה. לא צריך להיות פרופסור גדול כדי להסתובב במקומות עמוסי זיהום סביבתי כמו מפרץ חיפה ולראות בעיניים את עליית תחלואת רקע באוכלוסייה בעקבות חשיפה לזיהום אויר כרוני ואת הקושי הגופני של אנשים להתמודד עם לחצים בריאותיים נוספים.
*הדוח של פרופ. לווין רק מחזק את הצורך להרחיק מקורות זיהום אויר מאוכלוסייה ולפעול להחלטת ממשלה לסגירת התעשיות המזהמות והבראת מפרץ חיפה.

מארגון מגמה ירוקה נמסר לחי פה:
"הדו"ח החדש מאשרר פעם נוספת את הקשר הישיר בין שמירה על הסביבה ושמירה על בריאות הציבור"

"אנו חווים על בשרנו יום יום את ההשלכות החמורות של זיהום האוויר. כבר מוכח שבמפרץ חיפה זיהום האוויר החמור מוביל לתחלואה בסרטן ומחלות נשימה גבוהים מהממוצע, ואף לעומסים בלתי נתפסים על בתי החולים ומערכת הבריאות.

"משבר הקורונה מציב בפני מדינת ישראל אתגרים שמעולם לא פגשה ומחייב שינוי תפיסות ומדיניות. כדי לשמור על הכלכלה והבריאות בימים אלה חייבים לקדם באופן מיידי גם את הבראת מפרץ חיפה. רק החלטת ממשלה לסגירת התעשייה המזהמת ולשיקום האזור תשחרר את מדינת ישראל מהנזקים הכלכליים והבריאותיים של זיהום האוויר במפרץ חיפה, תוך דאגה לעתידם התעסוקתי של העובדים.

"בימים שבהם נידונים בחוק ההסדרים מהלכים מסוכנים לשחיקת סמכויות המשרד להגנת הסביבה והשלטון המקומי בהגנה על הציבור מפני המזהמים, הדו"ח מדגיש שוב את חשיבות מדיניות האכיפה והפיקוח. אנו קוראים לממשלה לחזק את שומרי הסף ולא לסרס אותם.

3 תגובות
 1. מרק אמר/ה

  הפתעה! אני בהלם! זיהום אוויר גורם לתמותה מוגברת! וואו

 2. יצחק בלס אמר/ה

  לתחלואה יש קשר לכל, כולל למזון, מחלות מגיעות לא רק מזיהום אויר,עכשיו ללא תחלואה אנשים בריאים מתאבדים בגלל הפרנסה,המשוואה השתנתה,קודם פרנסה אחר כך בריאות,,מה מציעה עורכת המחקר,שנחזור אחורה,לא נשתמש בטלפון סלולארי כי הוא מקרין,לא נשתמש בחשמל ,קרינה, לא נסע ברכב והתחבורה,זיהום אויר,לא אינטרנט,נעצור את חיינו ונחזור אחורה.זה מחיר הקידמה, אין מה לעשות,ותתחילו להתעסק בעיקר,מאות אלפי מובטלים שינו את המשוואה,.פ ר נ ס ה לפני הכל

 3. לימבו אמר/ה

  אם כך, התל אביבים צריכים לדאוג.
  מליון מכוניות פולטות שם זיהום.

לא ניתן להגיב