כספומט לתרופות | מהפיכת השירות של רמב”ם

שירות חדש בבית המרקחת של רמב”ם מאפשר לצוותי מחלקות האשפוז ויחידות הטיפול לעשות שימוש במערכת רובוטית חדשנית להנפקת תרופות עבור מטופלי המחלקה, בשליטה מרחוק, 24 שעות בימה, 7 ימים בשבוע.

הרובוט החדש (צילום: הקריה הרפואית רמב”ם)

השירות החדש, מעין “כספומט” רפואי, מתאפשר הודות להטמעת ממשק ממוחשב המקשר בין התכנה הלוגיסטית הפועלת בבית החולים לבין זו המפעילה את המערכת הרובוטית בבית המרקחת. פיתוח ממשק החיבור בין התוכנות השונות הצריך עבודה משותפת בין צוות רמב”ם לצוותים נוספים בישראל ובפינלנד, פעילות אשר בימים אלה הפכה לאתגר.

עם הפעלת השירות החדש במסגרת פעילות בית המרקחת של רמב”ם, צופים בבית החולים כי השיטה תחסוך באופן משמעותי את זמני ההמתנה להנפקת תרופות עבור מטופלי בית החולים בכ-60% ואף יותר בחלק מהיחידות ולאפשר לצוותים הרפואיים לבצע את עבודתם בצורה טובה ומהירה יותר. צוות הנהלת רמב”ם סיירו לאחרונה בבית המרקחת כדי לבחון מקרוב את הפיתוח וללמוד על המשמעויות של הטמעת הממשק החדש.

יריב בן-דוד מאגף התכנון והתפעול של ביה”ח, שמנהל את הפרויקט:

התהליך החדש מייעל את אופן העבודה בין צוותי היחידות השונות לרוקחי בית המרקחת”, מסביר,”הכל נעשה ללא מגע אדם, כאשר האינטראקציה בין הגורמים השונים מתקיימת דרך המערכת הממוחשבת. מדובר בקפיצת מדרגה בעבודת בית המרקחת שלנו.

לימור איזנבוד, מנהלת שירותי הרוקחות ברמב”ם:

השימוש במחשוב פעולות בית המרקחת מתורגם בסופו של דבר להשקעה במטופל. יותר מהר, יותר יעיל, בפחות זמן – זו הנוסחה. מרגע שהצוות הרפואי וצוות הרוקחים מצמצמים את הזמן המושקע בפעולות טכניות, הם יכולים לנתב אותו להשקעה באיכות הטיפול וזו המטרה העיקרית שלנו בסופו של דבר.
הרובוט החדש. (צילום: הקריה הרפואית רמב”ם)

המערכת הרובוטית הפועלת בבית המרקחת של רמב”ם, הנחשבת לאחת המתקדמות מסוגה, נחנכה לפני מספר חודשים, והיא משמשת לאכסון והנפקה של עשרות אלפי תרופות עבור כלל מחלקות בית החולים, בזמן קצר וביעילות מרבית, מסביב לשעון.

מדובר במערכת הגדולה ביותר ובעלת נפח האחסון הגדול ביותר בארץ. בתפוקת עבודה של 24/7, ובעזרתם של שלוש הזרועות הרובוטיות של המערכת ו – 28 מטרים של מסועים חשמליים, המערכת מסוגלת לבצע במהירות רבה מיון תרופות ארוזות, סידורן על מדפים על פי חישוב שהמערכת מבצעת וליקוט של התרופות לפי צורך.

המערכת המתוחכמת מתפרסת על פני שטח של 44 מ”ר וגבהה 2.5 מ’. הקמתה ברמב”ם חייבה עבודות בינוי שכללו יצירת חלל אחסון והתאמת תשתיות. המערכת מיוצרת ע”י חברת ניו אייקון הפינית ונרכשה מחברת גוטקט הישראלית, כאשר לצורך הרכבת והתקנת המערכת ברמב”ם הוטסו צוות מתקינים מיומן מפינלנד.

למערכת יכולת אחסון של 67,000 אריזות והיא בנויה משתי יחידות אחסון מקבילות – לכל אחת מהן יש יכולת עבודה עצמאית ללא תלות בשנייה. החלוקה הזו מאפשרת למערכת לבצע במקביל הן קליטת אריזות למלאי וכן הוצאת הזמנות ניפוק שונות, כאשר המערכת מסוגלת לנפק 1,800 אריזות ולקלוט 400 אריזות בשעה. במערכת מותקנים אמצעים לבקרת טמפ’ ולחות המאפשרים ניטור איכות האחסון של התרופות ובקרה עליהם.

תהליך האחסון כולל: רישום המלאי הנכנס , פריסתו בצורה חופשית על מסוע, מיון וסידור תרופות אוטומטית על גבי מדפי יחידות האחסון באופן בו כל אריזת תרופה מזוהה ונרשמת ומיקומה מנוהל. הודות לתהליך המחשוב, המערכת פועלת למעשה עם אפס תקלות בכל הנוגע להנפקת התרופות. תהליך הניפוק כולל ביצוע הזמנה ממלאי המערכת, ליקוטו האוטומטי וניפוקו לאחת מארבע נקודות יציאה אפשריות: דלפק שירות, הזמנה מרוכזת לפתח שרות במערכת, הזמנה ארוזה בארגזים וכאמור-אפשרות ה”כספומט” החדשה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. רפי חסון אמר/ה

    מעולה .מרשים.מצוין.

  2. יעקוב אנוור ..אתניאל אמר/ה

    רציתי להגיד רק דבר אחד הכספומט לטרופות זה רעיון מה זה גאוני. אבל הגאון מי שימציא רופא רובוטי.הוא יהיה הגדול מכולם ומהגאונים בעולם .רק עוד דבר אחד קטן ממש קטן .כזה קטן .האדם לאן לאן רוצים ליצר רובוטים בכדי להשמיד את עצמנו .?!!אולי כי אתם חושבים שהאדם ושולכם הוא רובוט כי אתם עצמכם ככה חסרי רגשות אנושיים מטפלים בבני אדם כמו בחיות המחמד שלכם ומי אני ומי אתם אנחנו כלום כלום בעולם היפה שלנו.רק הערה קטנה לסוף תראו לאן הנהרות זורמים בחורף ולאן הם בסוף מגיעות .והצלחה לכל אדם ואדם .ואדם באמונתו יחייה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.