הלוויה לכדור הארץ | הפגנה מול עיריית חיפה

פעילת איכות הסביבה בהפגנה -הלוויה לכדור הארץ | הפגנה מול עיריית חיפה (צילום: טלי מילוא)

פעילי “המרד בהכחדה”, וחניכים ומדריכים מתנועת “השומר הצעיר”,  קיימו היום, 23/07/20, “הלוויה לכדור הארץ” בחיפה. “ההלוויה” – צעדה ועצרת מחאה אמנותית במטרה להעלות לעורר את עיריית חיפה ולקרוא לה להכריז על מצב חירום אקלימי אקולוגי. הצועדים יצאו ממוזיאון חיפה כשהם נושאים את כדור הארץ בתוך ארון קבורה, וקיימו טקס הלוויה ברחבת העירייה שכלל נאומים, סליחות וקינות.

בחודשים האחרונים פעילי התנועה העולמית “המרד בהכחדה” מובילים קמפיין חיפאי שקורא לעירייה להכריז על מצב חירום אקלימי אקולוגי וליישם תכנית אופרטיבית לאיפוס פליטות ושיקום מערכות אקולוגיות. חיפה היא עיר סימבולית למאבק בין תעשיות מזהמות לבין רווחת הציבור, והסביבה. יש כאן טבע קסום ומיוחד – בין הכרמל והים.

וידיאו – צפו בדבריו של מתי יוסף בן אהרן

מתי בן אהרן, תושב חיפה וחבר ב”מרד בהכחדה” חיפה, בראיון:

כיצד תחווה העיר משבר אקלים?

העיר תחווה קשות את השלכות משבר האקלים. זו העיר עם הסיכון הכי גבוה בארץ לשריפות יער אנחנו זוכרים את האימה והנזק בשריפות האחרונות, מפחיד לחשוב שזה ילך ויתגבר. קיים גם סיכון הולך וגובר לסופות מסוכנות מהים, שיפגעו בשכונות העיר ויגרמו לנזקים קשים. לכן אנחנו קוראים לעיריית חיפה – הכריזי על מצב חירום אקלימי אקולוגי והתחילי ליישם כבר עכשיו תכנית לאיפוס פליטות”.

מה קרה עד עכשיו בעניין הדרישה להכרזה?

כחברה בפורום ה-21 אשר מאגד ערים בישראל, התחייבה העירייה להגיע ליעדים מרחיקי לכת בתחומי הסביבה והקיימות. אך בפועל לא הקימה גוף המאגד את תחומי הקיימות תחתיו ואין לעירייה תוכנית להתמודדות עם משבר האקלים. 

בינואר הציגו הפעילים בוועדה לאיכות הסביבה את הדרישה להכרזה על מצב חירום אקלימי-אקולוגי, החתומה על ידי מספר ארגונים סביבתיים וחברתיים. בוועדה הוצגו פלטפורמות עולמיות המסייעות לערים לתכנן ולקיים תכנית רב תחומית לאיפוס פליטות והערכות למשבר האקלים. תהליך אשר מונה היום מעל 1700 ערים ומחוזות בעולם, וגם עיריית חיפה תל אביב לוקחת בו חלק. 

פעילת איכות הסביבה בהפגנה -הלוויה לכדור הארץ | הפגנה מול עיריית חיפה (צילום: טלי מילוא)
פעילת איכות הסביבה בהפגנה -הלוויה לכדור הארץ | הפגנה מול עיריית חיפה (צילום: טלי מילוא)

האם עיריית חיפה עמדה בהתחייבותה?

כעת לאחר מספר חודשים של שיח בין העירייה לפעילי “המרד”, אין עדיין גוף מוסמך לענייני סביבה ואקלים. לעומת ערים כמו ת”א אשר קיימו את התחייבותן, כיום אין אפילו מחלקת איכות סביבה בעיריית חיפה. היחידים שפועלים בעירייה למען איכות הסביבה הם מתנדבים.

בנוסף, כעת אנו מרגישים שכל הפעילות שנוגעת לאיכות סביבה מטעם העירייה מתמקדת במפרץ חיפה, שהוא נושא חשוב. עם זאת, חשוב להבין שיש להסתכל על התמונה הרחבה. אם אנשים לא ישנו את ההרגלים שלהם ולא תהיה הסברה לאיכות סביבה, אנחנו מאבדים את התקווה לעתיד”.

מה תרצו למסור לעירייה?

אנחנו קוראים לעיריית חיפה, ולראש העיר ד”ר עינת קליש רותם, שאנחנו יודעים שהנושא האקלים חשוב. לה להכריז מצב חירום אקולוגי כמו שמצופה מעיר ששואפת להיות מהמתקדמות בעולם. בדיוק כמו פריז, לונדון, ניו-יורק, וקופנהגן שהכריזו כבר על מצב חירום אקלימי ואקולוגי”.

פעילי איכות סביבה בהפגנה - הלוויה לכדור הארץ | הפגנה מול עיריית חיפה (צילום: טלי מילוא)
פעילי איכות סביבה בהפגנה – הלוויה לכדור הארץ | הפגנה מול עיריית חיפה (צילום: טלי מילוא)

דווקא עכשיו

מורן בן צבי, פעילה נוספת ב”מרד בהכחדה”, אשר בימינו אנו עוברת מהפגנה להפגנה, כחלק משגרת יומה, מוסיפה לדבריו של מתי. מורן מסבירה בדבריה מדוע דווקא עכשיו לצד משבר הקורונה, ומשברים רבים נוספים שבאו בעקבותיו, מחאתם כן רלוונטית וחשובה:

הקורונה לימדה אותנו כמה מהר אנחנו יכולים לפעול ובאיזה היקף. וכמו שהקורונה משפיעה עלינו בכל אספקט של החיים ככה השפעת המשבר האלימי עם החרפתו תלך ותתעצם. לכן לדעתי, עלינו לקחת את כל יכולות הפעולה שלנו, שרכשנו כחברה כתוצאה ממשבר הקורונה, ולהביא אותן לידי ביטוי במשבר האקלימי, שאינו פחות בחשיבותו. אם לא נפעל עכשיו התוצאות עלולות להיות הרות אסון.
מורן בן צבי, פעילה בתנועת "המרד בהכחדה" (צילום: אלונה שרף)
מורן בן צבי, פעילה בתנועת “המרד בהכחדה” (צילום: אלונה שרף)

וידיאו – צפו בראיון עם נציג “השומר הצעיר”

תגובת עיריית חיפה תצורף כשתמסרתמונות מצעדת המחאה בחיפה – תנועת המרד בהכחדה

(צילום: חגית אברהם)

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. חגית אברהם אמר/ה

  שמתם בטעות שתי תמונות מת.ד. שלא שייכות לכתבה

 2. אבנר אמר/ה

  שום דבר לא יעזור אנשים אוהבים להשתמש בשקיות ניילונים ולזרוק אותם חופשי מחלת קורונה מוסיפים שימוש בכלים חד פעמיים

 3. כרמל אמר/ה

  כל הכבוד לכם!!!

 4. דב קולר אמר/ה

  חשוב שנבין שאנו משמידים את הבית שלנו. חשוב שנעצור עצירת פתאום כעת, ונחשב מסלול חדש לגמרי. דב קולר.

 5. דין דין אמר/ה

  יש צורך לחנך את הדור הצעיר.ראיתם גן ציבורי אחרי שביקרה בו חבורת ילדים?

 6. רפי חסון אמר/ה

  מקוה כי ההפגנה הסתיימה וכולם התפזרו.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו