האם הסטודנטים בחיפה מרוצים מהלמידה המקוונת?

לימודים מקוונים באקדמית גורדון בחיפה

סקר של האקדמית גורדון מצא כי הסטודנטים  “מרגישים בבית” עם למידה מקוונת

רוב הסטודנטים נהנו מהמעבר ללמידה מקוונת וחשו בנח עם הלימודים המקוונים 
בעקבות מסקנות הסקר, האקדמית גורדון תעביר מספר קורסים ללמידה מקוונת באופן קבוע.

בגורדון מתורגלים בלמידה מקוונת

עם פרוץ משבר הקורונה, נערכה האקדמית גורדון תוך ימים בודדים למעבר מלמידה פרונטלית ללמידה מהבית. עשרות קורסים “תורגמו” לקורסים מקוונים, והסטודנטים שכבר היו מתורגלים בלמידה מקוונת כחלק משגרת הלמודים בגורדון, עברו ללמידה מלאה מרחוק עם סגירת המכללות. 

מכללה אקדמית גורדון להוראה (צילום: סטודיו גורדון)
מכללה אקדמית גורדון להוראה (צילום: סטודיו גורדון)

למידה מקוונת

במהלך הסגר ערך פרופ’ ליהוא זיסברג, איש חינוך וראש רשות המחקר באקדמית גורדון, סקר שבחן את מידת שביעות הרצון של הסטודנטים מפורמט הלמידה מרחוק. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 245 סטודנטים לתואר שני באמצעות שאלון מקוון, ובחן את חווית הסטודנטים במעבר מלמידה פרונטלית ללמידה מקוונת.

חלופה ראויה

מן הסקר עלה כי 82% מהסטודנטים נהנו מהמעבר ללימודים מקוונים וכשני שליש מהמשתתפים תפסו את הלימודים המקוונים כחלופה ראויה ללימודים  ה”מסורתיים” מבוססי הקמפוס. 

למרות החשש – שבעי רצון

למרות החשש ממעבר ממערכת לימודים מסודרת ללימוד מנוהל עצמית מהבית, רובם המכריע של המשתתפים ציינו כי המעבר החד מלמידה בקמפוס ללמידה בבית התנהל באופן משביע רצון. מעל 80% מהמשתתפים ציינו שביעות רצון גבוהה או גבוהה מאד מהמהלך.  95% מהסטודנטים (כ- 233 מהמשתתפים) ציינו כי הם משתתפים בשיעורים המקוונים באופן פעיל. כלומר נכנסים לשיעורים, ערניים ופעילים במהלך השיעור.

הצלחה בקרב הסטודנטים

גם לגבי ההיבטים הטכניים בלמידה המקוונת נרשמה הצלחה – 90% מהסטודנטים (שהם 221 מהמשתתפים) הצליחו להתמודד בהצלחה עם רשתות, יישומים ותשתיות טכנולוגיות. וכך גם לגבי ההיבטים האקדמיים –  82% מהסטודנטים (כ- 200 מהעונים) העידו כי הם מצליחים לעמוד בקצב המטלות והמשימות הלימודיות המקוונות. 

פרופ' ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)
פרופ’ ליהוא זיסברג (צילום: דוברות גורדון)

ליהוא זיסברג, עורך הסקר:

כסטודנטים לתואר שני שהם מורים עובדים והורים בעצמם, הם עמוסים ונדרשים יותר ל-“מולטי טאסקינג” והחוויה של למידה מהבית הופכת עבורם לאפשרות חלופית מתאימה ללימוד והתפתחות.

לא מוותרים על לימודים פרונטליים

ולמרות זאת, נראה שלא אבד הכלח על לימודים מסורתיים בכתת הלימוד: כ – 55% מהסטודנטים (כ- 135 מהמשתתפים), טענו כי לדעתם איכות הלמידה המקוונת לא משתווה באיכותה ללמידה פרונטלית. כלומר, הם מרגישים שהמידע מועבר אליהם באופן המיטבי בלמידה הפרונטלית. 52% מהסטודנטים (שהם 127 מהעונים) העידו כי הם מעדיפים ללמוד בכיתה בצורה מסודרת מאשר ללמוד מהבית, מבלי להיחשף לגירויים חיצוניים ולוח זמנים גמיש יותר. 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.