פרופ’ רון רובין התפטר • תורכיה זה כאן

הפרופסור רון רובין (צילום: ירון כרמי)

פרופ’ רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה, התפטר מתפקיד יו”ר ועד ראשי האוניברסיטאות


מחאה על צעדי הממשלה

אמש (ג’) 14/7/20, הודיע פרופ’ רון רובין – נשיא אוניברסיטת חיפה, על התפטרותו מתפקיד יו”ר ועד ראשי האוניברסיטאות. במכתב שהעביר לחברי הסגל ולסטודנטים באוניברסיטת חיפה, בו בישר על התפטרותו, נימק צעד זה כהבעת מחאה על צעדי הממשלה וניסיונותיה, לטענתו, להחליש, להפחיד ולהשתלט על מוסדות ההשכלה הגבוהה, לצמצם את חופש הביטוי וחופש המחשבה תוך פגיעה ממשית בדמוקרטיה בישראל.

אונברסיטת חיפה (צילום: דוברות אונברסיטת חיפה)
אונברסיטת חיפה (צילום: דוברות אונברסיטת חיפה)

פיטורי מיכל נוימן

בפרט התייחס רובין לפיטוריה של מיכל נוימן – מ”מ מנכ”לית המועצה להשכלה גבוהה, אשר לטענתו פוטרה ע”י השר זאב אלקין, ממניעים פוליטיים בלבד.

מצ”ב מכתבו של רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה

חברי סגל וסטודנטים,
אנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד. שומרי הסף הפכו למטרה, ומערכות שחרטו על דגלן את ערכי חופש הביטוי וחופש המחשבה מותקפים השכם והערב. התרבות, מערכת משפט, התקשורת וההשכלה הגבוהה נמצאים תחת מתקפה מסוכנת, המאיימת על קיומה של דמוקרטיה בישראל.

סכנה ברורה ומיידית

ישראל היא מדינה השעונה על ההון האנושי שלה. אנו נמצאים במרוץ תמידי מול מדינות העולם, בהן גם מדינות אויב, על ההובלה במדע ובמחקר, שבלעדיהם אין טכנולוגיה מתקדמת, אין פריצות דרך מצילות חיים, אין פיתוחים קריטיים בתחום המזון, אין כלכלה משגשגת, אין עתיד. כעת, אנו עדים לניסיונות השתלטות על המדע בישראל, שמטרתם להפחיד, להחליש, לצנזר, ולאפשר לאינטרסים פוליטיים להכתיב את סדר היום של המחקר. זוהי סכנה ברורה ומידית למדינת ישראל ולעתיד של כולנו.

צועדים למחוזות חשוכים

אסור לנו בשום פנים ואופן, לשקוע בבוץ הטובעני שיחזיר אותנו לתקופות בהן אנשים האמינו שכדור הארץ שטוח והשמש סובבת אותו. בתורכיה, כמו במקומות אחרים בהם היה ניסיון לחסל את הדמוקרטיה, בין הראשונים שאליהם הפנה השלטון המתבצר אצבע מאשימה, היו מוסדות ההשכלה הגבוהה. מדינת ישראל צועדת בעיניים עצומות לרווחה למחוזות חשוכים אלו בדיוק.

עתיד המדע בישראל

בשבועות האחרונים, תחת שרביטו של קומיסר ההשכלה הגבוהה, השר זאב אלקין, אנו עדים לניסיונות שיתוק של שומרי הסף האמונים על עתיד המדע במדינת ישראל. מדובר בשורה של עדים, שעל האחרון שבהם התבשרנו אתמול בלילה – השר אלקין החליט להזיז מתפקידה, ללא נימוק, את מיכל נוימן, -מ”מ מנכ”לית המועצה להשכלה גבוהה – קודש הקודשים שתפקידו להוות את החיץ הקריטי שבין פוליטיקה למדע.

הרס המונע מאינטרסים פוליטיים

ידענו בעבר מאבקים על חופש הביטוי ועצמאות ההשכלה הגבוהה, אך הרס חסר מורא המונע מאינטרסים פוליטיים צרים, טרם חווינו. תקופה קשה דורשת צעדים קשים. ולכן, כצעד של מחאה מתוך תחושה של סכנה אמתית לעתיד ההשכלה הגבוהה בישראל, החלטתי לנקוט בצעד חריף שאף יו”ר ור”ה בעבר לא נקט.

קרב על החופש לחשוב

החלטתי להתפטר מתפקידי כיור ור”ה.
אני תקווה כי בכך אצית את אש המרד בקרב כל הסגל האקדמי בישראל, ציבור הסטודנטים, וכל אדם במדינת ישראל שעתיד הדמוקרטיה, המדע, המחקר, והחופש לחשוב יקרים לליבו. חברות וחברים, חייבים להתעורר – תורכיה זה כאן!

פרופ’ רון רובין, נשיא

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. משה אמר/ה

    בכיין

  2. אבי רון אמר/ה

    יאללה יאללה
    להגיד שהשמאל מושתק באקדמיה
    זה כמו להגיד שהימין מושתק במשחקי ביתר.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.