נפרדים רק במבט בלי לומר מילה • מכבי חיפה

מאמן ושחקן בית הועזב ועוזר מאן זר נשאר (צילום : לוציאנו הירש)

מועדון הכדורגל מכבי חיפה נפרד מהסמלים שלו. מכבי של 2020-21 תיראה שונה מזו שהכרנו

אם בשנים האחרונות ניתן היה למצוא לא מעט שחקני עבר ושחקני בית בתפקידים בכירים במועדון, אז בתקופה הקרובה המועדון הולך לעשות החלפת משמרות ושינוי בעלי תפקידים תוך שחרור שחקני עבר ושחקני בית, שערכם עבור המועדון גדול במיוחד.

רפי אוסמו, גיורא אנטמן, כבר לא יהיו פה בעונה הבאה (צילום : לוציאנו הירש)

בעלי התפקידים שעוזבים ו/או מועמדים לעזיבה הם: 

מסתמן: רפי אוסמו  – מנהל הקבוצה, מועמד לעזיבה

ביוני 2016, כחלק מהשינוי הארגוני במועדון, רפי אוסמו מונה למנהל הקבוצה החדש. אוסמו בן ה-57 זכה עם מכבי חיפה בשלוש אליפויות, כולל באליפות הראשונה ב-1983/84 ובדאבל ב-1990/91. הוא התחיל לשחק בגיל 9 בבית הספר לכדורגל של מכבי חיפה, עבר את כל המחלקות ועלה לקבוצה הבוגרת. בנוסף, הופיע חמש פעמים בנבחרת ישראל. אוסמו נאלץ לפרוש ממשחק פעיל בגיל 29 בשל פציעה. הוא אימן ארבע שנים במחלקת הנוער של מכבי חיפה.

רפי אוסמו חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של המועדון הירוק (צילום: מימל ז”ל)

מסתמן: אלון חרזי  – יסיים את תפקידו כסקאוט

אחד משחקני הדגל של מכבי חיפה בשנות התשעים. הגיע מקבוצת הכח רמת-גן בה שיחק כחלוץ. מאמן מכבי חיפה, שלמה שרף, הסב אותו ל”כלבויניק” וכבר בעונתו הראשונה (1990/1991) שיחק בכל תפקיד אפשרי במגרש. חרזי נמנה על חוליית ההגנה המאוד מפורסמת, שכללה שחקנים צעירים כמוהו – ראובן עטר, איל ברקוביץ וטל בנין, וכולם דחפו את הקבוצה ל”דאבל” ההיסטורי שלה.

מסתמן: גיורא אנטמן  – יסיים את תפקידו כמאמן שוערים

אנטמן שיחק בלא מעט קבוצות בליגת העל, ואף התחיל את דרכו בהפועל חיפה, אך שמו של תמיד יעלה בהקשר של מכבי חיפה.

עם פרישתו, עבר אנטמן קורס מאמני כדורגל, והחל לשמש מאמן שוערים במכבי חיפה. בין השוערים שהתאמנו תחתיו: ניר דוידוביץ’, תום אלמדון, דודו אוואט ואבי פרץ. ב-2012 מונה על ידי אלי גוטמן למאמן השוערים של נבחרת ישראל במקומו של אלכסנדר אובארוב, ולקראת עונת 2012/2013 עזב את מכבי חיפה, ועבר לשמש כמאמן השוערים של הפועל באר שבע. לאחר עונה אחת בבאר שבע, חזר אנטמן למכבי חיפה במאי 2013.

ביוני 2017 סיים את תפקידו במועדון, ובספטמבר הצטרף לצוות האימון של קרלה בלסטרס בראשות רנה מלנסטיין. בינואר 2018 שב לתפקידו במכבי חיפה.

מסתמן: ניר דוידוביץ  – יסיים את תפקידו כמאמן שוערים  

שוער במכבי חיפה ובנבחרת ישראל ומשמש כמאמן שוערים במכבי חיפה. נחשב לאחד מבכירי השוערים הישראלים בדורו ולאחד השוערים הגדולים ביותר בהיסטוריה של מכבי חיפה.
דוידוביץ’ הוא השוער המעוטר ביותר בישראל ולזכותו 12 תארים קבוצתיים ותואר כדורגלן העונה. בכולם זכה עם מכבי חיפה.
במהלך הקריירה הארוכה שלו, ספג דוידוביץ’ מספר רב של פציעות קשות, בעקבותיהן הושבת לתקופות ארוכות, ואף עבר כ-13 ניתוחים.

דוידוביץ’ מזוהה עם מועדון הכדורגל מכבי חיפה, בו שיחק בנערותו ובמהלך הקריירה הבוגרת. הוא זכה באליפויות רבות בקבוצתו וכן השתתף עמה בשלב הבתים של ליגת האלופות.
במדי נבחרת ישראל הופיע ב-51 משחקים.

מרקו בלבול המאמן הכי מצליח במכבי חיפה בעשור האחרון (צילום: ג’ו לוציאנו הירש)

מרקו בלבול – מאמן ראשי

בלבול החל את הקריירה במחלקת הנוער של מכבי חיפה, ובשנותיו הראשונות בקבוצת הבוגרים של המועדון מיעט לשחק. את הפריצה הגדולה שלו עשה בעונת 1987/1988, תחת הדרכתו של המאמן דרור קשטן, ואז נבחר לתגלית העונה. בעונה שלאחר מכן, כבר היה שחקן הרכב קבוע. את עונת 1990/1991, בה זכתה מכבי חיפה בדאבל, החמיץ בלבול כמעט במלואה עקב פציעה.

בלבול היה שותף לאליפות ההיסטורית של חיפה בעונת 1993/1994, בה זכתה באליפות ללא הפסד ליגה ושברה שיאים רבים. בעונה זו הוא שיחק כמגן ימני לצד חוליית הגנה שכללה את אלון חרזי, איתן אהרוני, רומן פץ, אריק בנדו ומשה גלאם.

ב-28 בדצמבר 2014 מונה בלבול למאמן הראשי במכבי חיפה, לאחר פיטוריו של אלכסנדר סטנוייביץ’. בתום העונה סיימה הקבוצה במקום החמישי בליגה, ובלבול סיים את תפקידו. ביולי 2016 מונה בלבול למאמן הנבחרת הצעירה של ישראל בכדורגל, עמה לא הצליח להעפיל לטורניר יורו 2019. בדצמבר 2018 מונה בפעם השנייה למאמן מכבי חיפה. תחת הדרכתו חל מהפך בקבוצה, הן בתוצאות והן ביכולת, והקבוצה העפילה לפלייאוף מהמקום השני.

בעונת 2019/2020 מכבי חיפה סיימה כסגנית האלופה במקום השני בליגה. ב-8 ביולי 2020 בלבול עזב את מכבי חיפה לאחר עונה וחצי, לאחר שחוזהו הסתיים והקבוצה בחרה שלא להמשיך עמו.

בעונה שהסתיימה זה עתה, סיימה מכבי חיפה במקום השני, לאחר עונה יוצאת מן הכלל, לעומת תשע העונות הקודמות. לצוות המוזכר בכתבה כאן יש חלק גדול בהצלחת הקבוצה, הן על כר הדשא והן מחוצה לו.

לא באמת ברור מדוע מכבי חיפה החליטה לא לחדש את ההסכם עם המאמן שהביא אותה כ”כ גבוה בשנים האחרונות. לא ברור מדוע החליטו במועדון להיפטר, לכאורה, מכל הצוות המקצועי, שברובו מורכב משחקני עבר בעלי שם במכבי חיפה.

מרקו בלבול, המאמן, לא קיבל הודעה על המשך התקשרות. גיורא אנטמן, רפי אוסמו ואלון חרזי שמעו על אי המשך העסקתם דרך ערוצי התקשורת השונים. ניר דודוביץ השוער המעוטר ביותר במועדון, יחלק את זמנו וימשיך את דרכו כמאמן שוערים בהפועל רעננה, כנראה גם מסיבות כלכליות.

המאמן החדש שמונה, ברק בכר, יביא איתו את הצוות שלו, דבר המקובל בכל העולם. אך נשאלת השאלה, מדוע החליטו לוותר על כל הצוות בבת אחת ולא בהדרגה? מי מבטיח למכבי חיפה שברק בכר יצליח ושהצוות שלו יעשה את העבודה? מה יקרה, למשל, אם ברק יאלץ לעזוב? לאור מה שמתרחש במכבי חיפה בעשור האחרון, לא מדובר בתרחיש בלתי הגיוני. במקרה כזה, הצוות שלו יילך איתו ומכבי חיפה תישאר ללא אנשי מקצוע בתפקידים בכירים והכרחיים.

הם כן נשארים (כך מסתמן)

מאמן הכושר, דוקטור נייל קלארק ועוזר המאמן פול גרובס, כפי הנראה נשארים במערכת לא ברור מה המניעים להשארתם, אולי בכל זאת מכינים במכבי צוות גיבוי למקרה של עזיבת בכר וצוותו?

צוות הזרים נשאר (צילום: לוציאנו הירש)

שחקני העבר המומים

בשיחות שניהלתי עם חלק מבעלי התפקידים המוזכרים כאן, נאמרו דברים לא קלים, כאלה שהיה, לא אגזים כשאומר – קשה מאוד לשמוע, הנה חלק מהם:
“שמענו על אי העסקתנו מהתקשורת”
“כנראה שלמישהו במכבי חיפה מפריעה הנוכחות של שחקני עבר במועדון”
“לא ייתכן שיגמדו את מה שעשינו העונה ולא יעריכו “
“נכון שאם האוכל בא התאבון אבל סוף סוף יש תהליך”

אייל ברקוביץ – גדול שחקני מכבי חיפה. (צילום: מיקי שרון)

אייל ברקוביץ

עוד שחקן עבר, מבכירי השחקנים בארץ וזה שהכי מזוהה עם מכבי חיפה.
ברקוביץ’: “למכבי חיפה אין לב בגלל זה הם לא מצליחים”.

יניב קטן שחקן ענק וסמל לא בקבוצה ,מפרשן מהיציע (צילום: לוציאנו הירש)

הסטוריה

יש לציין שלמכבי חיפה יש היסטוריה לא קטנה של פרידות ‘לא יפות’, בלשון המעטה, משחקני עבר, כמו אייל ברקוביץ, יניב קטן, יוסי בניון ,אריק בנאדו (כמאמן), ראובן עטר וכן השמות שהוזכרו קודם לכן.

יוסי בניון מול הגנת ברזיל - משחק השלום בחיפה - ברזיל נגד ישראל (צילום: ירון כרמי)
יוסי בניון מול הגנת ברזיל – משחק השלום בחיפה – ברזיל נגד ישראל (צילום: ירון כרמי)

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. שמשון אמר/ה

  צריך לשנות את שם הקבוצה למכבי חרפה.

 2. אריה ברזלי אמר/ה

  עוד סמל שנזרק מהקבוצה
  אברהם אבוקרט.
  שמגיל צעיר נמצא בקבוצה.

 3. אילן+זיוון אמר/ה

  באמת. כואב. יחד עם זאת ברמות האלה אין לב . צריך להביא תוצאןת ולא פחות מגביע ואליפות . מקצוענות זה שם המשחק . כל הדמויות שהוזכרו אכן היו סמלים של הקבוצה . צריך לתת להם את הכבוד המגיע להם.
  .

 4. דוד אמר/ה

  מכבי לא בונה קבוצה לעתיד בכר מנסה לבנות את עצמו עושה רושם לפי המהלכים שהוא עושה. תרשמו את שמות השחקנים שנשארים בחיפה ואת אלה שכבר מנסה להבין ותגלו דבר מדהים.

הגיבו כאן לכתבה