רוצים לכתוב ויראלי? 10 טיפים לכתיבה אפקטיבית

כתיבה אפקטיבית צפריר בשן (צילום: אלבום אישי)

תמיד אפשר לעשות משהו קיצוני, אבל פחות מומלץ

הדרך הכי טובה להגיע לויראליות במהירות, היא לצלם את עצמכם מקללים שוטר. או מרביצים לילד. דקה וחצי-שתיים. תוסיפו לזה כיתוב “הישראלי המכוער”, ואתם בדרך לתהילת עולם. כמובן, זה לא יעזור לדימוי שלכם בקהילה, אז עדיף לצלם מישהו אחר מתנהג ככה. אני ממליץ על שימוש בילדים שלכם לטובת העניין, כי הם משאב זמין וזול יחסית, במיוחד בקיץ.

אם אין לכם כסף לשלם לחברים…

אם אתם מעדיפים דווקא שתוכן כתוב שלכם יגיע לכל העולם ורעייתו, הכי טוב להשתמש בכישרון ויכולת – ולשלם לחברים כדי שישתפו. אבל אם אתם גם קצרים במזומן, הנה כמה רעיונות שיהפכו את הטקסטים שלכם לאפקטיביים יותר ולכן גם ויראליים יותר:

1. תגידו משהו מעניין

קרטיב זה טעים, אוטובוס זה מזהם, אוגוסט זה גיהנום, יום ראשון זה ג’יפה. כולם אומרים את זה כל הזמן. כולם מסכימים על זה. כדי לכתוב ויראלי ואפקטיבי אתם צריכים דעה משלכם, ודעה משלכם אומרת שלפעמים גם צריך להיות מוכנים שלא יסכימו אתכם.

2. נצלו את העיתוי

יש לכם חדשות מסעירות על זה שהמושחת מושחת? זה כמעט כמו חדשות מסעירות על זה שהרומאים דיברו פרסית במאה השנייה לספירה. כלומר, זה לא מעניין כמעט אף אחד. בפייסבוק, אם אתם לא מתייחסים למשהו מהיום – מקסימום מאתמול – אתם לא כל כך רלוונטיים.

הכי גרוע לעשות בזמן כתיבה הוא לקרוא את עצמכם תוך כדי צילום: צפריר בשן)
אם זה יכול לקרות לאחרים, זה מעניין (צילום: צפריר בשן)

3. הסיפור שלכם מעניין אם אפשר ללמוד ממנו משהו

הסיפור שלכם מעניין, בעיקר, אם אפשר ללמוד ממנו משהו. אם הסיפור שלכם משליך על הכלל: אחד הכללים הבסיסיים ביותר של כתיבה אפקטיבית הוא שאנשים מזדהים יותר עם סיפורים רלוונטיים מבחינתם. אם מה שאתם מתארים יכול לקרות גם להם, או לחברים שלהם. או להוריהם. או לילדיהם. סיפורים פרטיים הם נהדרים, אבל אם הם אקסטרים גורנישט שלא רלוונטי לחיים של הקוראים שלכם, אז הם לא ויראליים.

4. במקום לספר בדיחות, תנסו להיות מצחיקים

5. או מרגשים. אבל אל תתאמצו

אם אתם אומרים על משהו שהוא “מדהים!!!” זה לא אומר שהוא באמת מדהים. זה רק אומר שאתם משתמשים במילים בנאליות ובהרבה סימני קריאה. כלב שמיילל כי כואב לו, ילד שמחייך אליך הם נוגעים ללב. בלי מדהים ולללא סימני קריאה.

6. תהיו אותנטיים

אפשר לזייף בפייסבוק. להישמע כמו מישהו שאכפת לו. אם אתם טובים בזה, אנשים יקראו אתכם חודש. אם תהיו אמיתיים יקראו אתכם תמיד. איך? תתחילו מלכתוב בשפה שבה אתם מדברים.

7. תראו את הקוראים שלכם

אל תכתבו להם מעל הראש. אל תכתבו להם מתחת לרגליים. תחשבו כמה קשב יש להם וכמה נכונות יש להם לקרוא אתכם – וגם מה מעניין אותם. אני, למשל, יודע ששמונים אחוז מהקוראים שלי התייאשו מהטקסט הזה לפני שהגיעו לכאן.

8. רהיטות עוזרת

את יכולה לכתוב אחווווותתתתתטטטייי אם זה מגניב אותך, אבל את רוב הקוראים זה לא יגניב.

9. התמצאו בחומר

אם אתם כותבים על נושא ולא מבינים בו כלום, אתם עלולים להיות ויראליים כמו הדביל שגנב את האייפון וממשיך להעלות תמונות לדרופבוקס של בעלת האייפון. זה ויראלי, אבל זה ממש לא נעים.

10. אל תנסו להיות ויראליים

כיתבו מהראש ומהלב לא מהתחת ומהאגו. אל תתעסקו בכמה לייקים אתם הולכים לקבל, אלא האם יש לכם מה להגיד, האם זה רלוונטי לקורא, האם זה הזמן הנכון לכתוב את זה – ובעיקר האם מתחשק לכם לכתוב את זה.

ככה תקבלו מלא לייקים.
#סליחה
ושיהיה לכם שבוע נהדר.
ואם כלב ים נובח עליכם, תצטרפו אליו. זה נעים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.