אבי רן • 33 שנים למות שוער מכבי חיפה האגדי

אזכרה לאבי רן (צילום: אדיר יזירף)

במלאת 33 שנים למות שוער מכבי חיפה האגדי – אבי רן, התקיימה אתמול 6/7/20 אזכרה בבית העלמין בחיפה

במלאת 33 שנים למותו הטראגי של השוער האגדי והאהוב של מכבי חיפה ונבחרת ישראל אבי רן ז”ל נערכה אתמול (שני, 6/7/20) בבית העלמין בכפר סמיר שבחיפה, האזכרה השנתית והמרגשת לזכרו. האזכרה נערכה בהתאם להגבלות ולהנחיות משרד הבריאות. 

אזכרה לאבי רן (צילום: אדיר יזירף)
33 למותו של אבי רן (צילום: אדיר יזירף)

כתבה – 30 למותו של אבי רן

קהל מצומצם בשל הקורונה

כ-50 איש הגיעו להשתתף באזכרה לאבי רן ז”ל, כמות מצומצמת מתמיד, בשל מגבלות הקורונה. בין אלה שהגיעו היו בני משפחת רן” אביו משה, אמו דניאלה ואחותו מירב.
היו שם מנהלה המיתולוגי של מכבי חיפה לשעבר – יענקל’ה מעיין, נועם רשף, פיני שרון, שחקני עבר בכדורגל, בהם מנהל מכבי חיפה רפי אוסמו ושוער העבר ניר דוידוביץ’, סגן ראש העיר חיפה עו”ד דוד עציוני, חבר מועצת העיר ויו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות מרחב חיפה יצחק בלס ואוהדי קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה.

33 למותו - אבי רן (צילום: אדיר יזירף)
33 למותו – אבי רן (צילום: אדיר יזירף)

רבה של העדה הספרדית בחיפה, כבוד הרב יהודה אלבחר, ניהל את תפילת האזכרה במסירות רבה, ובאמירת הקדיש על קברו של אבי התכבד ניסים רקדזון אחיו של משה אביו של אבי רן. בתום האזכרה התקיימה בבית העלמין גם סעודת מצווה וברכות לזכרו.

מכבי חיפה – הטרגדיה

אותה שבת ארורה בכינרת

אחד מאוהדיה של הקבוצה שמגיע מידי שנה בשנה לאזכרה השנתית בבית העלמין שהגיע לכבד את זכרו של אבי רן היה אריה ברזילי, מנהל אגודת ותיקי ושחקני העבר של מכבי חיפה, שאמר לכתב החדשות של חי פה:

“חשוב לי להגיע לכאן, לבית העלמין, גם היום, עם כל ההגבלות של משרד הבריאות, כדי לכבד את זכרו של אבי רן ז”ל ומשפחת רן, גם אחרי שחלפו כל כך הרבה שנים.
33 שנה עברו ואני זוכר את האסון הנורא כאילו היה זה רק אתמול, זוכר היטב את אותה שבת ארורה בכנרת”.

“אבי רן היה השוער הענק של מכבי חיפה בכל הזמנים, הוא פשוט ידע לקפוץ ולזנק על כל כדור, שוער – פנתר. מדהים אותי לראות כמה אהבה אבי רן קיבל ומקבל גם כיום, גם אחרי 33 שנה וגם בימים קשים אלה, עם כל הגבלות התקהלות בשל הקורונה, חשוב לאנשים להגיע”.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
אריה ברזילי (צילום: אדיר יזירף)
אריה ברזילי (צילום: אדיר יזירף)

אריה ברזילי, מנהל אגודת ותיקי מכבי חיפה

אזכור את אבי רן, שגילם את היופי שבאדם, תמיד נמשיך להנציח את זכרו.
לפני שאבי רן היה שוער גדול וענק, הוא היה קודם כל בן אדם גדול עם לב זהב.
כאב לי מאוד כי השנה, בצל ההגבלות של משרד הבריאות, לא יצא אל הפועל המשחק השנתי והמסורתי לזכרו.

כולם אהבו אותו

לאזכרה בבית העלמין הגיע גם אוהד מכבי חיפה לירן אלזסר הידוע בכינויו “לירן חולצה אפורה”, שאמר לכתב החדשות של חי פה: “באתי לכבד את משפחת רן. באותה שבת בכנרת, הייתי בן 7, תלמיד כיתה ב’ וכבר אז הייתי אוהד מכבי חיפה. אבי רן היה שוער מהטובים בישראל אם לא הטוב שבהם. 33 שנה חלפו ללא אבי רן ז”ל. כולם אהבו אותו, לא רק משום שהיה מקצוען ומוכשר, אלא גם מפני שהיה בנאדם. הוא אהב את כולם וכולם אהבו אותו. מלח הארץ.

מימין: שוער העבר ניר דוידוביץ, ולצידו משה רן אביו של אבי רן ז"ל (צילום: אדיר יזירף)
מימין: שוער העבר ניר דוידוביץ, ולצידו משה רן אביו של אבי רן ז”ל (צילום: אדיר יזירף)

שחקן מזן אחר

אבי רן ז”ל היה שוער, שחקן מזן אחר שעמד בין הקורות, אחד שלא נראה בארצנו שנים וכבר הפך לאגדה ומיתוס בעבור רבים מתושבי העיר חיפה. כך גם אחרי מותו. 33 שנים חלפו מאז אותו אסון נורא ארור ואכזרי ב – בצהריי 11/7/87, יצא אבי רן ז”ל, שוער מכבי חיפה והנבחרת הלאומית, רכוב על אופנוע ים ונכנס לכנרת ואז הכל נגמר. השוער מס’ 1 בישראל מאז קום המדינה, אבי רן, נפגע ע”י סירת מירוץ שעברה בסביבה. אבי רן נפטר כשהוא רק חודש לפני שמלאו לו 24 שנים. רבים מחובבי הספורט בישראל לא ישכחו את היום בו שמעו אז על הטרגדיה הנוראה בכינרת.

אזכרה לאבי רן (צילום: אדיר יזירף)
אזכרה לאבי רן (צילום: אדיר יזירף)

כשרון מילדות

מותו של רן היכה בתדהמה את כל המדינה כשמסע הלוויתו יצא מהאצטדיון בקריית אליעזר לעיניי אלפי אנשים ממררים בבכי ובכאב. בהיותו ילד בן 11 נרשם אבי רן במכבי חיפה ככדורגלן בקבוצת הילדים. משם עשה את כל המסלול עד שזומן לסגל הבוגר כבר בגיל 17, ובהמשך היה חלק משמעותי בשתי האליפויות הרצופות בעונת 1983/4 ו-1984/5.

אזכרה לאבי רן (צילום: אדיר יזירף)
אזכרה לאבי רן (צילום: אדיר יזירף)

השאיר חלומות

רן ז”ל גם זכה לזימון בכורה לנבחרת ישראל, במדיה ערך 9 הופעות. אחד ממשחקי השיא שלו היה מול ליברפול, במשחק ראווה, משחק שלאחריו אף זכה להצעה ממועדון הפאר האנגלי. היום, 33 שנה אחרי, לא שכחנו את התקווה שהצית אבי רן ז”ל בלבנו ולא שכחנו את החלומות שנטע בכולנו. בתוך כך, יש לציין כי רק בשנת 2018 אחרי 30 שנה ממושכות נרשם פיוס בין אביו של אבי רן, משה רן, לבין מועדון הכדורגל מכבי חיפה שגם קרא את היציע הצפוני באצטדיון “סמי עופר” “יציע אבי רן” על שמו של השוער, כשעל כרטיס המנוי החדש מופיעה גם דמותו של אבי רן. אחרי כל כך הרבה שנים זה רק מראה כמה אהבו כולם את אבי רן – יהיה זכרו ברוך!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. טל ג'ון אמר/ה

    אבי רן ז”ל היה אדם מדהים תמיד היית מדבר איתו ושוער מדהים יהי זכרו ברוך.

  2. אלון אמר/ה

    מילים רבות לא יוכלו לתאר את אבי רן ז”ל שנקטף מאיתנו תושבי חיפה / אוהדי הכדורגל בארץ במחי יד . מי שזכה לראותו בפעולה יכול לומר איזה שוער ענק היה אבי ומהכרותי איתו אדם מדהים ביותר . אבידה גדולה למשפחה ולכל הסובבים . יהי זכרך ברוך . ת.נ.צ.ב.ה