חיידק או נגיף? • בדיקה רפואית מהפכנית ב"בני ציון" חיפה

דה הביוכימית במרכז הרפואי בני ציון דר אירית מאור צילום - חברת מימד

מזהים את מקור הזיהום • בדיקה חדשה תיתן את התשובה תוך דקות • המרכז הרפואי בני-ציון

במרכז הרפואי בני ציון בחיפה יתחילו להשתמש בבדיקה מהפכנית המבוססת על מערכת החיסון, לזיהוי מקור זיהומים, ותוך דקות ספורות תהיה מסוגלת לזהות האם מדובר בחיידק או נגיף

בית החולים בני ציון (צילום: ירון כרמי)
בית החולים בני ציון (צילום: ירון כרמי)

מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון פרופ' יצחק סרוגו ומנהלת המעבדה הביוכימית במרכז הרפואי ד"ר אירית מאור, הודיעו הבוקר שני 6/7/20 כי יטמיעו בדיקה מהפכנית חדשה, MeMed BV™.

טכנולוגיה פורצת דרך

הבדיקה מבוצעת באמצעות דגימת דם ומתבססת על טכנולוגיה פורצת דרך המשלבת בינה מלאכותית ומדידת חלבונים של מערכת החיסון. מטרתה לזהות בדיוק גבוה האם זיהום בחולים עם מחלת חום הוא ממקור חיידקי או נגיפי ובכך לספק לרופאים מידע חשוב בזמן אמת. לאחר תקופת פיתוח של קרוב לעשור ע"י חברת MeMed בשיתוף פעולה עם המרכז הרפואי בני ציון, מוסדות מחקר ורפואה מובילים בעולם, הצבא האמריקאי והאיחוד האירופי, החברה קיבלה אישור שיווק (אמ"ר) והמרכז הרפואי בני ציון בחיפה, שהינו הראשון להשיקה בארץ.

פרופ' יצחק סרוגו (צילום: עצמי)

מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון פרופ' יצחק סרוגו:

אנו גאים להיות בית החולים הראשון בארץ אשר מטמיע בדיקה פורצת דרך מסוג זה. עברנו דרך ארוכה ושנים של שותפות ומחקר עם MeMed בהן ערכנו ניסויים ובדיקות על אלפי חולים, ותוצאות העבודה המשותפת פורסמו בכתבי עת מובילים בין לאומיים, בהם Pediatrics, Lancet ID. אנחנו מאמינים שהבדיקה תהווה תוספת משמעותית לסל הכלים שעומד לרשות הרופא ותסייע לו בטיפול טוב יותר בחולים הסובלים מזיהומים חריפים. באמצעות כך יהיה ניתן להפחית הוצאות ולתרום למאבק בעמידות לאנטיביוטיקה.
ד"ר אירית מאור צילום – חברת מימד

מנהלת המעבדה הביוכימית במרכז הרפואי ד"ר אירית מאור:

הדור הראשון של הבדיקה אפשר קבלת תוצאות תוך מספר שעות והצריך טכנאי מעבדה מיומן. לאחר שנים של פיתוח, הדור השני של הבדיקה אותה אנו מטמיעים כעת מאפשר קבלת תוצאות בתוך 15 דקות בצורה פשוטה ומהימנה.
3 תגובות
 1. עמיעמי אמר/ה

  בהצלחה למוח היהודי.
  ולצוות הרפואי של בני ציון.

 2. רונית אמר/ה

  כל הכבוד;
  אך הכתבה עצמה לקוית עינין. לא ניתן שום מידע על מה מבוססת הבדיקה עצמה.5

 3. מה חדש אמר/ה

  באנגליה יש את המכונה הזו כמעט לכל רופא משפחה..
  כל מטופל שנכנס ומבקש אנטיביוטיקה ראשית הרופא בודק האם זה חיידק או לא וכך נמנעים הרבה טיפולים באנטיביטיקה מיותרת.

לא ניתן להגיב