דוד נוימן והמזוודה של אביו ד"ר ברנהרד נוימן – ירושה נדירה

"האוצר" הכירורגי של רמב"ם

מפגש לא שגרתי התקיים בשבוע שעבר ברמב"ם בחיפה, ובו נמסרה לבית החולים מזוודה בת למעלה מ-70 שנה, המכילה מכשירים לטיפול כירורגי ואמפולות להזרקה, כולן עדיין מלאות.
הפריטים הישנים הם מעזבונו של ד"ר ברנהרד נוימן, מנהלו של רמב"ם באחת התקופות החשובות של ביה"ח – עם מסירתו לידי ממשלת ישראל בשנת 1948. 66 שנים לאחר מכן, נסגר מעגל

דוד_נוימן_והמזוודה.JPG

הקריה הרפואית רמב"ם היא מוקד של חדשנות וצעידה קדימה, אך בבית החולים החיפאי מקפידים גם להסתכל אחורה ולשמר את העבר. לאורך 75 שנות קיומו של רמב"ם, הוא צבר היסטוריה מרשימה ששזורה לא אחת בהיסטוריה של האזור כולו, ומדינת ישראל בפרט. במסגרת עבודת הארכיון של רמב"ם, מתגלים מעת לעת, בין הפריטים השמורים הרבים, אוצרות היסטוריים של ממש. כאלה החושפים עוד פיסת מידע על ארץ ישראל הישנה והטובה, דרך עיניה של הרפואה המקומית.

פיסה נוספת בפאזל ההיסטורי של רמב"ם התגלתה לאחרונה, עם ביקורם של קרובי משפחתו של אחד ממנהלי רמב"ם לשעבר, ד"ר ברנהרד נוימן (1902-1983), מי שהיה מנהלו הראשון של "בית החולים הממשלתי החדש בחיפה" (לימים רמב"ם) בשנת 1948, מיד לאחר העברת המוסד מידיו של הממשל הבריטי בישראל, לידי מדינת ישראל.

דר_ברנהרד_נוימן.JPG
בשבוע שעבר הגיעו אל הקריה הרפואית רמב"ם בחיפה מר דוד נוימן, בנו של ד"ר נוימן, ובתו מיקה, היא נכדתו של ד"ר נוימן.
כאמור, ד"ר נוימן שימש כמנהלו של בית החולים הממשלתי החדש בחיפה, עוד לפני שהפך לרמב"ם, במשך שבעה חודשים (פברואר-ספטמבר, 1948). חודשים אלו היוו פרק משמעותי בהיסטוריה של בית החולים.
באותה התקופה הסתיים המנדט הבריטי בארץ והתקבלה החלטה להעביר את בית החולים לידיה של הממשלה החדשה בישראל. בתקופת המעבר, עיריית חיפה קיבלה על עצמה להפעיל את בית החולים, עד לחודש אוגוסט של אותה השנה. העברת האחריות לידי הממשלה בסוף תקופת המעבר, נבעה מצרכי מלחמת השחרור, כאשר הממשלה הביעה את כוונתה להוסיף מיטות נוספות לטובת טיפול בפצועי המלחמה ותושבי אזור חיפה.

ד"ר נוימן שהיה רופא כירורג במקצועו, שימש בזמנו גם יו"ר הסתדרות הרופאים בתל אביב.
בביקורו ברמב"ם, מסר דוד נוימן לידי נורית נאה, מנהלת הארכיון ההיסטורי של רמב"ם מספר פריטים שהיו ברשות אביו, וביניהם "המזוודה" שהכילה מכשירים לטפול כירורגי, וכן קופסת מתכת המכילה אמפולות המיועדות להזרקה, כולן מלאות עדיין. את המזוודה, כך סיפר הבן, הביא האב איתו עוד מגרמניה לישראל, אי שם בשנות ה-30.
מיקה, נכדתו של ד"ר נוימן, מצאה את הפריטים בביתו של הסב, ויחד החליטו בני המשפחה, להביא את "הירושה" למשמרת בבית החולים שבו עבד.

"המעמד היה מאוד מרגש", משחזרת נורית את הביקור, "אנחנו מוקפים כאן בהיסטוריה, אבל לא בכל יום החלקים מתחברים בצורה כה חיה מול עיננו. זה היה מפגש מרתק של עבר והווה, אנשים וסיפורים שנפגשים ומעניקים לכל המסגרת הזו תוקף, ובכך סוגרים לנו מעגל".

בתמונה: מר דוד נוימן והמזוודה של אביו.
צילם : פיוטר פליטר.

דיור מוגן – רחב

לא ניתן להגיב