צומת לב המפרץ נפתח לתנועה • עדכון לשעה 11:30

צילום: עובד נועם שאול

צומת לב המפרץ נפתח לתנועה לאחר שנחסם הבוקר בשל חומר מסוכן נשפך ממשאית.

לב המפרץ חסום בשל חומר מסוכן

במהלך שינוע בוצה ביולוגית מבז"ן הבוקר, שלישי 2/6/20 , שהתבצע באחריות החברה לשירותי איכות הסביבה,  נשפך חומר ממשאית בצומת לב המפרץ. המשטרה שהגיעה למקום מזרימה את התנועה מצומת לב המפרץ דרומה לכביש 22.

כוחות כיבוי אש פועלים במקום לנטרול החומרים ושוטרי התנועה מזרימים את התנועה לצירים חלופיים. ציבור הנהגים מתבקש להשתמש בדרכים חלופיות ולנוע מצומת וולקן דרומה דרך כביש 22.

מכיבוי אש נמסר לחי פה: שלושה צוותי כיבוי וצוות ניטור בפיקודו של רשף ברק סילם, הוזנקו למקום האירוע. במקום פסולת בוצה ביולוגית שנשפכה מהמשאית לכביש. ניטור מתבצע ללא הפסקה במקום, לא נמדדים ערכים כלל. מפקד תחנת חיפה סגן טפסר יצחק סויסה הגיע למקום. לוחמי האש מבצעים איסוף של החומר, בסיום האיסוף הכביש יישטף ויפוזר חול למניעת החלקה. הגנת הסביבה נקראה למקום. הצוותים ממשיכים בפעולות במקום, שדרות ההסתדרות חסומות מצפון לדרום באזור לב המפרץ.

מבז"ן נמסר לחי פה: מדובר בפינוי בוצה (פסולת) מבז"ן לרמת חובב. זה הליך שגרתי שמתבצע בממוצע פעם בשבוע באחריות החברה לשירותי איכות הסביבה. נציגי בז"ן מסייעים בטיפול באירוע.

צילום: מלכה טמיר

ארגון מגמה ירוקה מסר בתגובה לחי פה:

זוהי הוכחה נוספת לשכנות הרעה והמסוכנת בין מתחם מזהם ורווי חומרים מסוכנים לבין אוכלוסיה אזרחית. חייבת להיות כאן הכרעה לגבי עתיד מפרץ חיפה. הממשלה חייבת לקבל החלטה לסגור את בתי הזיקוק ולהבריא את מפרץ חיפה.
רוית שטוסל, מרכזת (צילום: הקואליציה לבריאות הציבור)
רוית שטוסל, מרכזת (צילום: הקואליציה לבריאות הציבור)

רוית שטוסל, מהקואליציה לבריאות הציבור ומנקים את מפרץ חיפה מסרה לחי פה:

המציאות שלנו היא שגרת תקלות ואירועי חומרים מסוכנים מפעילות בתי הזיקוק והתעשייה הפטרוכימית בלב מטרופולין חיפה והקריות. כך אי אפשר להמשיך. הגיע הזמן להחלטה ממשלתית לאימוץ תכנית מפרץ החדשנות תוך סגירת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה.
יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה, מסר בתגובה לחי פה:

מפרץ חיפה ממשיך להיות פח הזבל הפטרוכימי של מדינת ישראל. היום זה בוצה כימית, אתמול גז דולף, שלשום לפיד מזהם ובהמשך מיכלים בוערים. צריך לעשות לזה סוף. לא יתכן שנמשיך כך לסבול מהמערך הפטרוכימי של המפרץ ובמיוחד ממתחם בז"ן. האסון בדרך. לא תמיד המזל יהיה לטובתינו.

חייבים לקדם תכנית מהירה לסגירת בז"ן וליצירת מפרץ ללא מזהמים. הרגולטור קרי משרד הגנת הסביבה ואיגוד ערים להגנת הסביבה חלשים ולא עושים מה שנדרש. עליהם לא ניתן לסמוך. תושבי חיפה צריכים להתאחד תחת החזון של הירוקים, להוציא את המזהמים ולייצר עתיד חדש לחיפה.
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד (צילום: חי פה)

ד"ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה מסרה לחי פה:

האזור שנפגע מהשפך בלב המפרץ הוא אזור ציבורי עם חנויות ותחנה מרכזית תחבורתית בעיר; אזור הומה אדם. אירוע הסביבה מצטרף לשרשרת ארעי סביבה שנגרמים על ידי התעשיות הפטרוכימיות שפוגעים באיכות החיים בעיר. רק אתמול פורסם כי בכירים בבזן הואשמו ונקנסו בשל אירוע שריפה ופגיעה באיכות האוויר, היום נעצר ציר תחבורה ראשי בגלל שפך משאיות של בזן, שבוע שעבר נמדדו ריכוזי בנזן חריפים במורד הרוח מבזן סמוך לשכונות מגורים. הפגיעה המתמשכת באיכות החיים והבריאות של האוכלוסייה במפרץ חיפה חייבת להסתיים. הממשלה נדרשת להרחיק את המפעלים המסוכנים והמזהמים מהציבור במתווה מפרץ החדשנות ולהבריא את אזור חיפה.
צילום: מלכה טמיר
חסימת לב המפרץ (צילום: משטרת ישראל)
חסימת לב המפרץ (צילום: משטרת ישראל)
6 תגובות
 1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  עדיף להשתמש בדרכים חלופיות

  1. בן דוד ומשפחתו אמר/ה

   כמו תמיד,מסכים איתך +משפחתך

 2. שמשון אמר/ה

  נסעתי ברכבל ונתקענו בפקקים.חבל שהכרמלית לא פועלת בשעות המנוחה.לדעתי אפשר להתחיל ללכת ברגל.קחו בקבוק מים וסנדוויץ עם חביתה,2 רוגעלך וכובע שמש.

 3. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  בשעה טובה שנפתח

 4. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  להיות עירניים מעכשיו ולפתוח עיניים היטב

 5. רוני אמר/ה

  ומה כל המכובדים פה עושים חוץ מלכתוב כמה מסוכן פה? הרי ברור לכולנו שאסון הוא רק עניין של זמן!
  למה מחכים לעזאזל???!!!
  תעיפו את כל הרעל הזה ממפרץ חיפה כבר!!!

לא ניתן להגיב