מביכורי יין וגבינות ועד לחג המים כל מה שלא ידעתם על חג השבועות

בדיחה עממית מספרת על שלושה חגים שניתנו לישראל: בחג הסוכות אין איפה לאכול (צריך לחפש סוכה). בחג הפסח אין מה לאכול (צריך כשרות לפסח), ובחג השבועות אין זמן לאכול (הוא רק יום אחד..)

אין ספק שמועצת החלב בוחשת בקדירת החג כדי לשכנע אותנו להינות מגבינות משובחות ומעדנים טעימים, אבל חלב זה לא הכל.

3,329 שנים אחורה. עם ישראל יוצא ממצרים עם הבטחה ברורה. אוטוטו מקבלים את התורה. 49 יום נספרים בצפייה דרוכה, וביום ו’ בסיון שחל בשבת, בשעות הבוקר יורד אלוקים אל הר סיני בקולות וברקים “אנוכי ה’ א-לוהיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים”.
עשרת הדברות שנאמרו במעמד זה, ניתנו בפועל לעם ישראל רק בשלב מאוחר הרבה יותר.

קדם לזה חטא העגל, שבירת הלוחות ועוד 80 יום שבהם שהה משה בהר (עם הפסקה קלה בכ”ט באב), עד לירידתו עם הלוחות השניות ביום הכיפורים, יום שנקבע מאז ליום סליחה ומחילה.

במרוצת השנים השתבח החג במצוותיו ובמנהגיו השונים, והנה כמה מהם:

 • ביום החג קוראים בספר התורה את עשרת הדברות. מנהג מיוחד להגיע כל המשפחה לבית הכנסת לקריאת עשרת הדברות. במדרש מסופר כי לפני נתינת התורה ביקש ה’ “ערבים” להבטיח את קיום החוקים, ורק כאשר ניתנו הילדים כערבים, נתן את התורה. בבתי הכנסת באזור מגוריכם נערכים טקסים אלו בשעות הבוקר ואחרי הצהרים בשילוב הפתעות לילדים. שווה בדיקה.
 • אוכלים מאכלי חלב וגבינה. וסיבות רבות לכך – הנה חלק מהם:

  * “חלב” בגימטריא ארבעים, זכר לארבעים הימים ששהה משה במרום

  * כשקיבלו את הציווי “לא תבשל גדי בחלב אמו” לא ידעו כיצד לשחוט ולהכשיר את הבשר, אז החליטו לאכול חלבי..

  * הר סיני עליו ניתנה התורה נקרא בתהלים “הר גבנונים” על שם צבעו הלבן, על כן אוכלים מאכלי חלב וגבינה..
 • התורה נמשלה למים – בדיוק כמו שהמים תמיד ירדו ממקום גבוה לנמוך, כך התורה תתקבל יותר אצל שפלי הרוח ולא אצל הגאוותנים. זכר לכך יש שהפכו את החג ל”חג המים”.
 • בחג השבועות כבר בשלה כל התבואה, וזה הזמן שהיו מביאים את ה“ביכורים” (הפרי הראשון הצומח מכל אחד משבעת המינים). לכן הוא נקרא גם “חג הביכורים”.
 • תיקון ליל שבועות – בליל החג יושבים ועוסקים בתורה, ויש שקוראים “תיקון”, שהוא התחלה וסוף של כל פרקי התורה שבכתב ושבעל פה. טעם המנהג – בכדי להתכונן לקבלת התורה בבוקרו של יום, וטעם נוסף – לתקן את מה שהיה בזמן קבלת התורה שעם ישראל שכב לשינת לילה עמוקה ולא התייצב בשעת בוקר למרגלות ההר.
 • מגילת רות – בהרבה קהילות קוראים בחג את מגילת רות, חלקם אף בברכה ומתוך מגילת קלף. יש שנתנו טעם לכך מכיון שרות היא סבתו של דוד המלך שנפטר בחג השבועות, ואחרים טוענים שאירועי קציר החיטים המסופרים במגילה תואמים לחג הקציר – חג הביכורים.
 • פרחים – מוכרי הפרחים דואגים להכין מלאי עצום לקראת החג בו נוהגים לקשט את הבית ואת בית הכנסת בפרחים, הן לזכר חג הקציר והן לזכר הר סיני שהתכסה בפרחים בשעת מתן התורה

בברכת חג שמח ושתזכו לקבל את התורה בשמחה ובפנימיות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  אני רוצה כבוד הרב יהודה גינסבורג, לברך אותך ואת כל עם ישראל בארץ ובתפוצות בברכת חג שבועות שמח.חג הביכורים,חג הקציר,חג מתן תורה .שיהיו אכן רק בשורות טובות .אמן בעזרת השם.אתם היהודים החרדים חשובים בעיני מאוד כי אתם שומרים עלינו וגם שומרים על החגים היהודיים.שהשם יברך אותם.

 2. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  תיקון הרב יהודה גינזבורג

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.