באסדת לוויתן מפרים את תקנות היתרי הפליטה

לפיד ענק באסדת הגז של נובל אנרג'י מול חוף דור (צילום: אורית גולקו)

נובל אנרג'י (החברה שמפעילה את אסדת לוויתן) לא מילאה אחר הדרישות להתקין מערכות ניטור ובקרה על פליטות מזהמים

כזכור, במוצ"ש, 23/5/20, בער לפיד עצום מול חוף דור ונצפה עד לחיפה. הבערה נגרמה עקב תקלה בגלאי גז באסדת לוויתן.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה: במסגרת היתר הפליטה לאוויר של חברת נובל אנרג'י עבור אסדת לוויתן, נדרשה החברה להתקין מערכות לניטור רציף ובקרה על פליטות מזהמים לאוויר בארובות וכן בלפידי האסדה. בהמשך להתקנת מערכות אלו, במסגרת ההוראה של המשרד להגנת הסביבה לחברת אנרג'י, היה עליה לחבר את הנתונים האלו למערכות בסיס הנתונים הארצי של המשרד להגנת הסביבה, על-מנת להבטיח העברת נתונים ולאפשר למשרד פיקוח מיטבי בזמן אמת ובאופן שוטף.

חברת אנרג'י לא מילאה אחר הוראות אלו במועדים שקיבלה, ובכך עיכבה את הליך חיבור הנתונים לצפייה רציפה של המשרד. רק לאחרונה, החל המשרד לקבל נתונים אלו לצורך פיקוח.

המשרד להגנת הסביבה הודיע לנובל אנרג'י על נקיטה בהליך אכיפה, ויעדכן את הציבור בתוצאותיו.

המשרד להגנת הסביבה העביר למנהלי החברה הודעה רשמית על כוונתו לנקוט בהליכי אכיפה בנוגע להפרות בהיתר הפליטה של אסדת לוויתן והוראות החוק בכך שלא נמסרו נתוני הניטור באופן שהמשרד דרש.

היתר הפליטה של אסדת לוויתן, הממוקמת כ-10 ק"מ מהחוף, ניתן לחברת נובל ב-6 בנובמבר 2019. הפרות החברה, כפי שהודיע לה המשרד להגנת הסביבה, כוללות, בין היתר: עיכוב בהעברת נתוני מצלמת הווידיאו באופן רציף לאתר אינטרנט ייעודי, ועיכוב בחיבור נתוני הניטור הרציף של הפרמטרים המנוטרים בלפידים לבסיס נתונים ארצי.

המשרד רואה הפרות אלו בחומרה ומדגיש, כי אי-קיום הוראות אלו מהווה הפרה של תנאי היתר הפליטה, ופוגע ביכולת המשרד לערוך בקרה ופיקוח יעיל על פליטות מזהמים לאוויר דרך הארובות והלפידים באסדה כדי לקבל תמונת מצב בזמן אמת על ההשפעה של פעילות האסדה על הסביבה.

בנוסף המשרד הודיע לנובל: שמאז תחילת ההפעלה המסחרית של אסדת לוויתן ב-12 ינואר 2020, התרחשו תקלות שלוו בהפעלת לפיד תכופה. המשרד להגנת הסביבה בודק במהלך כל אירוע מסוג זה אם נשקפת לציבור סכנה – ובאף מקרה לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור באזור החוף. יחד עם זאת, המשרד מבצע בדיקה של עמידת החברה בהיתרי הפליטה, בסיומה יקבל החלטה ויפרסם אותה לציבור. כדי שלא לפגוע בהליך, המשרד מנוע מלפרסם פרטים נוספים בשלב זה על הליכי אכיפה ובדיקה נוספים.

עיריית טירת כרמל – רחב

יוני ספיר, יו"ר עמותת 'שומרי הבית', מסר בתגובה לחי פה:

"אנו מברכים על מהלך האכיפה של המשרד להגנת הסביבה. יש לטפל ביד קשה במזהמים ובפורעי החוק. יחד עם זאת, הודעת המשרד להגנת הסביבה עמומה ולא מפורשת – האם מדובר בהשתת סנקציה פלילית כנגד מנהלי החברה? האם מדובר בקנס? אם כן, מה היקפו? האם מדובר בהשבתת האסדה עד למילוי הוראה מסוימת? הציבור, למוד ניסיון מר מול חברות הגז, דורש שקיפות מוחלטת. לצערי, אך למחרת אירוע הדלקת הלפיד במוצ"ש האחרון, קיבלנו את הודעת מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה כי בקשתנו לחשיפת תחקירי אירועי הלפיד תידחה ב- 60 יום נוספים, כך שנקבל התייחסות לבקשה פשוטה זו ביחס לנתונים שנמצאים בידי המשרד, רק בחלוף כחצי שנה ממועד הגשתה. לזה איננו קוראים שקיפות. מחד, אנו מחזקים את ידי המשרד כשהוא פועל נכונה. מאידך, אנו מצפים לראות מהלכים אמיצים, נחושים ושקופים, לרווחת הציבור הישראלי כולו".

מנובל אנרג'י נמסר לחי פה:

"לאורך העבודות על פיתוח לוויתן ומיום שהחלה הפקת הגז הטבעי ממנו לא ארע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי .
נובל אנרג׳י מחויבת ועומדת בכל דין ובכל דרישות ההיתרים השונים שהוענקו לה על ידי המשרד להגנת הסביבה. אנחנו לומדים את המכתב שנשלח על ידי המשרד ושוקלים את צעדינו להמשך.
אנחנו ממשיכים להתמקד באספקה בטוחה ואמינה של גז טבעי נקי לשוק המקומי והאזורי".

עיריית טירת כרמל – רחב
4 תגובות
 1. מרק אמר/ה

  ומה עשה המשרד בראשות השר אלקין תומך התעשייה?! למעשה כלום, ובכך נתן אישור בפועל לזהם. נובל אנרג'י הפרו את התנאים ועכשיו משרד איכות הסביבה משלמים מס שפתיים לציבור הנחנקים…

 2. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  להישמע לתגובת המשרד לאיכות הסביבה.

 3. שלומית אמר/ה

  כל הכבוד,
  אבל מה קורה עם אסדת תמר?
  כמה זמן עוד יתנו לנזק הזה להמשיך להרעיל את התושבים בלי היתר פליטה??

 4. א אמר/ה

  במיוחד עכשיו שיש רוחות מערביות לכיוון חיפה קריות

לא ניתן להגיב