מערכת החינוך בחיפה חוזרת לשגרה ביום שלישי, 19/05/20 • הנחיות חזרה לשגרה בבתי הספר

תלמידים בצל הקורונה (צילום אילוסטרציה)

משרד החינוך הודיע כי החזרה לשיגרה בשאר כיתות בתי הספר תחל מיום ראשון 17/05/20 • אך בדגש על חזרה הדרגתית, בהתאם להיערכות של כל רשות


בהתאם להחלטת ראש הממשלה מיום ה’ (14/05/20) והסכמת משרדי החינוך הבריאות, האוצר והשלטון המקומי, תשוב מערכת החינוך ללימודים החל מיום ראשון הקרוב ה – 17/5/2020. החזרה תעשה בדגש על פן הדרגתי, מתון ובהתאם להיערכות של כל רשות.

בהמשך הכתבה מפורט מתווה החזרה לשגרה.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה – חדשות חיפה:

בהמשך להודעה המבורכת על חזרה לשגרה במערכת החינוך, נבקש לעדכן אתכם ההורים כי ביום ראשון 17/5/2020 הלימודים בגנים ובבתי הספר ימשיכו על-פי המתווה הנוכחי, כלומר גנים, כיתות א’-ג’ וכיתות יא’-יב’ בלבד, בקבוצות הקיימות ללא שינוי.

כל מערכת החינוך, על כל שכבות הגיל, נערכת מחדש בהתאם להנחיות העדכניות של משרד החינוך ויפתחו בגנים ובבתי הספר ביום שלישי ה- 19.5.20, וזאת על מנת לאפשר לצוותי החינוך להיערך מחדש לקליטת כלל התלמידים, ולעמוד בכל ההנחיות הנוגעות להגיינה ושמירה על כללי הבטיחות בצורה המיטבית. הודעות מפורטות יצאו בתחילת שבוע הבא.

אנו שמחים ונרגשים לקראת החזרה לפעילות ונעשה, בשיתוף פעולה עם הנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, כל שנדרש ומעבר, כדי לשמור על בריאות הילדים, הצוות ותושבי העיר.


משרד החינוך מפרסם את הנחיות החזרה לשגרה

רפי פרץ (צילום: משרד רה"מ)
רפי פרץ (צילום: משרד רה”מ)

שר החינוך רפי פרץ:
פתיחת מערכת החינוך בשלמותה היא צעד מתבקש לשחרור המשק כולו. מברך על אישור המתווה שהצענו, בזכותו יש ביכולת ההורים לחזור לשגרה מלאה כמו גם הילדים במסגרות החינוך. אין לי ספק כי מדובר בצעד גדול שיעזור לצאת מהמשבר בהדרגתיות הנדרשת ותוך הקפדה מלאה על הנחיות המל״ל ומשרד הבריאות. זוהי בשורה לתלמידים, למורים, להורים ולמדינת ישראל כולה.

מנכ”ל משרד החינוך, שמואל אבואב:
אני מברך על החלטת ראש הממשלה ועל ההסכמה המשותפת של כל השותפים שלנו מי להחזיר את מערכת החינוך לשגרה מלאה. זו בשורה חשובה ומשמעותית למערכת החינוך. תהליך החזרה ייעשה באופן הדרגתי, מדוד, מתון ובהתאם ליכולת של כל רשות. כמו כן, גם הגעה של התלמידים תעשה על פי בחירת ההורים. המערכת תמשיך להקפיד על כללי הזהירות וההיגיינה. במקומות בהם יהיה שיעור גבוה של תחלואה, נקפיד לערוך ניטור ומעקב צמוד.


להלן המתווה לחזרה לשגרה:

עקרונות לחזרה לשגרה מלאה

 1. מערכת החינוך תיפתח באופן מלא מלבד אותם “אזורים מוגבלים” שמהווים מוקד לתחלואה, כפי שהוגדרו ופורסמו על ידי משרד הבריאות.
 2. תתבצע הקפדה מלאה על היגיינה בהתאם להנחיות של משרד הבריאות אשר תכלול, בין היתר, שטיפת ידיים הפרדה מיטבית בשירותים כמפורט במסמך זה.
 3. כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בהגיעו לבית הספר.
 4. יש להקפיד על עטיית מסכה בשטחים הפתוחים במהלך ההפסקות, כיתות ד’ ומעלה יחבשו מסכות גם בשיעור עצמו.
 5. בהפסקות האוכל תהיה הקפדה על מרחק של 2 מ’ בין תלמידים.
 6. ההפסקה בין השיעורים תהיה מדורגת.
 7. בתי הספר יפעלו להעביר את מירב הפעילות למקומות שמאפשרים מרחק של 2 מ’ בין תלמיד לתלמיד.
 8. במידה ותתגלה תחלואה במוסד חינוכי המוסד ייסגר לפעילות בהתאם להנחיות המשרד ומשרד הבריאות.
 9. הרשות/הבעלות יכינו את המוסדות לפתיחה מלאה בהתאם להנחיות ההיגיינה והניקיון הנדרשים במסמך זה.בתי ספר
בית ספר אליאנס בחיפה(צילום: דוברות עיריית חיפה)
בית ספר אליאנס בחיפה(צילום: דוברות עיריית חיפה)

תחזוקת הניקיון של המוסד החינוכי

 1. הרשות המקומית/הבעלות תדאג להכין את המבנה ותשתיות המוסד החינוכי לחזרת התלמידים ללימודים . פעילות זו תכלול את ניקוי הכיתות, השירותים, המסדרונות, המעקות, הידיות וכל מתקן או אביזר שהתלמידים נוהגים לגעת בהם בשגרת הפעילות הלימודית.
 2. מבנה המוסד, הציוד, המתקנים והחצר יהיו נקיים בכל עת.
 3. במרחבי המוסד החינוכי יונחו פחי אשפה במידה מספקת.
 4. בחדרי השירותים יוצבו מתקני סבונים/בקבוקי סבון נוזלי ונייר ניגוב .
 5. במרחבי המוסד החינוכי יוצבו, במקומות בולטים, שלטי הסבר הכוללים, בין השאר, תרשימים המנחים את כיצד לשטוף ידיים חבישת מסכות ועוד.
 6. יש לבצע ניקיון יסודי וחיטוי בכל שטח מוסד החינוך בסוף כל יום פעילות.
 7. יש לבצע ניקיון מספר פעמים במהלך היום בחדרי שירותים, חדר מטבח, משחקים ומתקני חצר ולאחר כל שימוש במקלדות ומסכי מגע .
 8. יש לבצע חיטוי לכל המפורטים להלן בתדירות שלצידם:
  א. כל שטח מוסד החינוך בסוף כל יום.
  ב. משטחים הנמצאים במקומות סגורים (כיתות , אולמות וכיוב’) בהם נוגעים בתדירות גבוהה כגון: ידיות, כפתורים ומתגים, מקלדות, מסכי מגע, מעקות, שולחנות, משטחי עבודה, משחקים ומתקני חצר (מגלשות, נדנדות, מעקות) בתדירות גבוהה במהלך יום הפעילות .
 9. החיטוי יתבצע לפי המפורט להלן:
  א. חיטוי יתבצע באמצעות חומר חיטוי על בסיס אלכוהול בריכוז של 70% לפחות או באמצעות תמיסת כלור (למשל 0.1% sodium hypochlorite). ניתן להכין תמיסה המורכבת מ-40 מ”ל אקונומיקה ו-1 ליטר מים.
  ב. לפני ביצוע החיטוי יש לנקות את המשטח המיועד לחיטוי. הניקוי יתבצע באמצעות מים וסבון על ידי ניגוב ושפשוף האזור שיש לנקות.
  ג. החיטוי יתבצע על ידי ניגוב המשטחים בחומר החיטוי וייבוש טבעי. אין לבצע חיטוי בדרך של ערפול בחלל או שימוש במערפל (“פוגר”).
  יש להציב אמצעים לחיטוי ידיים במקומות נגישים ונראים לעין.

עדכון ושיתוף ההורים

מנהל המוסד החינוכי ישלח לתלמידים ולהוריהם אגרת הנחיות קורונה, אשר תרכז רשימת הנחיות…

ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)
ד”ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)

מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, ד”ר סער הראל:

הממשלה אשרה הערב את החזרה של מערכת החינוך, החל מגני הילדים ועד כתה י”ב, באופן מדורג והדרגתי, החל מיום ראשון הקרוב ( 17.5.2020 ) ביישובים בהם התחלואה נמוכה תוך הקפדה על מסמך אורחות חיים ( מסמך מעודכן שפורסם היום ) במוסדות החינוך. מערכות החינוך ביישובים במחוז יחזרו לשגרת למידה מלאה בהדרגה בהתאם להיערכות של כל רשות ורשות.
אני מברך על החלטה זו. זוהי בשורה ענקית לציבור ההורים ולקהילת החינוך של מחוז חיפה.
אני מבקש להודות לכל אחד ואחת מכם ראשי הרשויות, מנהלי אגפי החינוך, מפקחים, מנהלי מוסדות החינוך, מדריכים, גננות ולצוותי החינוך על העבודה החינוכית המיטבית והבלתי מתפשרת שלכם כדי לאפשר את החזרה של הילדים לשגרה במוסדות החינוך ולהמשיך להצעיד את המחוז להישגים נאים ביותר.
בהצלחה לכולנו!

מעיריית קריית ביאליק נמסר לחי פה:

בהמשך לאישור ראש הממשלה לחזרת מערכת החינוך לשגרה מלאה בכל שכבות הגיל ועל מנת שנבצע חזרה בטוחה ומושכלת, החלטתי בשיתוף המנהלים על חזרה הדרגתית באופן הבא:
ביום ראשון 17/05/20 – ישובו ללימודים ילדי הגנים, תלמידי א- ג ותלמידי העל יסודי- ז’- יב’.
ביום שלישי 19/05/20 – ישובו ללימודים כלל תלמידי ד’-ו ופעילות הצהרונים במסגרות הגנים ובתי הספר תחודש.
חינוך מיוחד – בעל יסודי יחזור למתכונת מלאה כולל הזנה כבר מיום ראשון הקרוב.
בגנים וביסודי – יחזור למתכונת מלאה ביום ג’.
בהצלחה וחזרה נעימה ובריאה לשגרה.

מהרשויות האחרות באזור טרם נמסרו הודעות חזרה לשגרה. כשנדע נעדכן

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. Miri אמר/ה

  מה ההבדל בהידבקות בין כיתות ד לכיתות א, הם מדבקים יותר? מדוע הם צריכים להיות עפ מסיכות גם בשיעורים? אין ספק שאם כך המצב הרבה תלמידים לא יגיעו

 2. אייל אמר/ה

  הכסת”חיאדה זועקת לשמיים. לפתע אפשר לפתוח הכל. האבסורדים ענקיים. מוסדות תרבות סגורים, אבל בתי ספר פתוחים. מוסדות ספורט סגורים, אבל טיילות חוף הים פתוחות. תחנות האוטובוס מלאות נוסעים כי הרכבות סגורות.
  מדינת החלטורה ממשיכה להתנהל “באופן מתגלגל”.
  מתגלגל על חשבון הציבור, על חשבון הבריאות שלנו ועל חשבון חל”ת למאות אלפי עובדים מבולבלים.
  באמת לא היה אפשר לייצר אפילו בתסריט לסרט בלאגן יותר הזוי ממה שיצרו בתהליך הכניסה להסגר והיציאה ממנו.
  עכשיו כל האחראים על חוסר המוכנות כבר מנצלים את חילופי הממשלה לברוח מאחריות. ומשאירים אחריהם חורבן.

 3. מור אמר/ה

  לא מבינה מה החוכמה הגדולה להתחיל יום לימודים בחטיבת ביניים בחיפה, בשעה 08:50, הנער יצטרך לנסוע בתחבורה ציבורית, כי ההורים כבר יצאו לעבודה, ואין מי שיקח אותו, אתם מגנים על ילדיינו ?כן, בגדול כן, הולכים לפי ההנחיות,אבל עושים מה שנוח לצוות החטיבה, נוח להגיע בשעה הזאת כי אי אפשר להכנס לגנים ולבתי הספר היסודיים של ילדי המורים, לפני 0800 בדיוק. אין מצב שהבן שלי יוצא עכשיו בתחבורה הציבורית המזוהמת,(ראינו כתבות עדכניות עד כמה היא מזוהמת),אם השעה לא חוזרת ל 0800 ,לא שולחת את הבן שלי. פשוט לא. האם צוות בית הספר לא מבין שהורים הם ההסעה של הילדים בזמן כזה??בדיוק כמוהם, גם לנו יש עבודה שצריכים להגיע אליה בזמן.