חיפה בצבעי הקשת: אלפים השתתפו במצעד הגאווה 2014

2000 בני אדם התכנסו אתמול (ו') ברחבת הנביאים ומשם צעדו לאורך כל רחוב הרצל עד לרחבת בניין העירייה שם נערך הפנינג גדול כמו שרק בקהילה הגאה יודעים לארגן.

הרבה אהבה, הרבה חופש, אנרגיות חיוביות, מופעים וגם נאומים. ח"כ ניצן הורוביץ: "אני רואה שינוי גדול באזור חיפה בנושא הקהילה הגאה, יותר פתיחות וסבלנות אבל עדיין יש לנו הרבה מאוד בעיות". דין אשכולי: "רוצים את חיפה עיר שמתגאה בכל בניה ובנותיה וכל בנותיה ובניה יוכלו להתגאות בה".

00-123_מצעד_הגאווה_2014.JPG

מצעד הגאווה 2014 מול בניין העירייה. צילום: סמר עודה
בהשתתפות ח"כ ניצן הורוביץ, ח"כ מיכל בירן ונציגים מהעירייה, פעילים חברתיים ופוליטיים שבאו לתמוך בקהילה הגאה ועוד אלפים אחרים המשתייכים לקהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדריות/ים, וביסקסואליות/ים) נערך מצעד הגאווה ה- 12 בחיפה באווירה חגיגית. המשתתפים התכנסו ברחבת הנביאים וצעדו לאורך רחוב הרצל כשברקע מושמעת מוזיקה קצבית, ומונפים דגלי גאווה עד לרחבת בניין העירייה, שם נערך הפנינג ענק שכלל נאומים, הופעות דראג, דוכנים, מוזיקה טובה וקצבית והרבה אנרגיות חיוביות באוויר.

מצעד הגאווה בחיפה – ריאיון עם חה"כ ניצן הורביץ


ח"כ ניצן הורוביץ אמר לחי פה: "אני רואה שינוי גדול בחיפה בנושא הקהילה הגאה, יותר פתיחות, יותר סבלנות אבל יש לנו הרבה מאוד בעיות. אנחנו מקבלים הרבה תלונות על קיפוח, על השפלות וגם על אלימות ומאוד חשוב לצאת מת"א ולעשות את הדברים האלה במקום כמו חיפה. יש פה אלפי אנשים ומדי שנה זה גדל וזה חשוב מאוד שהאירוע מתקיים מול העירייה. בהזדמנות הזאת אני קורא לראש העירייה לתמוך יותר בקהילה הגאה זה לא לעניין לדבר כל הזמן על מדינת ת"א ולקטר. יש לעיריית חיפה משאבים והיא צריכה לעשות כדי שהאזרחים שלה, תושבי חיפה ותושבי אזור הקריות ירגישו כאן כמו בבית וזה המסר שלנו כאן בחיפה חיפה הגאה".

דין אשכולי שדיבר בשם "קואליציית הגאווה החיפאית" שמארגנת את המצעד בחיפה זו שנה שלישית: "אנחנו רוצים לקרוא לכל הארגונים, היחידים והיחידות לנהל מאבק משותף נגד הניצול המגדרי, תרבות האונס, ההומופוביה והגזענות ולהיות שותפים של יצירת חיפה אחרת – חיפה טובה יותר חיפה שוויונית יותר. לעיריית חיפה יש תפקיד מרכזי בלאפשר לעיר להפוך למקום טוב יותר. העירייה יכולה לדאוג שארגון חושן (מרכז החינוך של קהילת הלהט"ב) ותוכנית לגעת בזה "תוכנית לחינוך מיניות בריאה" יתקיימו בכל בית ספר, העירייה יכולה לארגן תקציבים לארגון כמו איגי (נוער גאה) ולעמותת שישה צבעים. העירייה יכולה לסייע בהקמת בית לקהילה הגאה שיהווה מרחב פתוח עבור הנערים והנערות ומקום בו ארגוני הקהילה הגאה יוכלו להיפגש. צריך לדעת ולהבין כי בחברה שיש בה אלימות כלפי נשים היא חברה שאף אחד בה לא יהיה בטוח מפני אלימות – בחברה ששר החינוך בה מרשה להתבטא באופן הומופובי היא חברה שבה אין פלא שיש גם אלימות והומופביה בבתי ספר, כי ניצול מביא לניצול והמאבק הוא מאבק אחד והמסר שלנו הוא שחרור מדיכוי בכלל".

מצעד.JPG

מצעד הגאווה – חיפה 2014 צילום:סמר עודה
רוצים את חיפה עיר שמתגאה בכל בניה ובנותיה וכל בנותיה ובניה יוכלו להתגאות בה

"בעקבות המצעד בשנה שעברה הקימה העירייה ועדה בראשות פרופ' גד לנדוא, כדי לבחון את הצרכים של הקהילה בעיר. הועדה אמורה להגיש בקרוב את המלצותיה ואנחנו מקווים שההמלצות האלה יקבלו מענה הולם ויתוקצב וימומן ע"י העירייה. לקהילה הגאה יש בעלי ובעלות ברית בעיר הזאת יש הרבה חיפאים וחיפאיות שרוצים ורוצות את חיפה עיר שוויונית, עיר מתקדמת עיר שיש בה מקום לכל הקהילות. אנחנו נמשיך להעלות את הדרישה הזאת במצעד הזה ובמצעדים הבאים עד שהעיר הזאת תהפוך לעיר שמתגאה בכל בניה ובנותיה וכל בנותיה ובניה יוכלו להתגאות בחיפה", סיכם אשכולי.

מצעדד.JPG

מצעד הגאווה – חיפה 2014 צילום: סמר עודה
דובר "קואליציית הגאווה החיפאית", אורי וולטמן: "מאז התחילה קואליציית הגאווה החיפאית לארגן את מצעדי הגאווה בעיר, לפני שנתיים, מספר הצועדים שובר שיאים בכל שנה מחדש: ב-2012 היינו 750 איש; ב-2013 – היינו 1000 איש; והשנה – היינו 2000 איש. הדבר מחזק את התביעה העקרונית שלנו לשוויון זכויות מלא בכל תחומי החיים, ושולח מסר לעיריית חיפה: בעיר ישנה קהילה גאה חזקה ומאוחדת, ומאחוריה עומד ציבור רחב של בעלי ברית, שרוצים לראות את חיפה הופכת לעיר שוויונית ומתקדמת, לעיר לכל הקהילות. אנחנו משוכנעים שהמסר החזק שהמצעד הזה שולח, יסייע למקבלי ההחלטות להבין, שאת ארגוני הקהילה הגאה הפועלים בעיר – ובמיוחד את הארגונים המסייעים לנוער – יש לתקצב בצורה נאותה, ולעזור להם לפעול לא רק סביב מצעד הגאווה, אלא משך כל השנה".

לא ניתן להגיב