הליכות ג’יין – הפעם עם 16 שיחות דיגיטליות אצלכם בסלון • חמישי-שבת, 14-16 במאי 2020

מוזמנים להצטרף לסופשבוע שלם של שיחות חיפאיות

בימים חמישי-שבת, 14-16 במאי 2020, חיפה שוב חוגגת את פסטיבל הליכות ג’יין – הפעם עם 16 שיחות דיגיטליות אצלכם בסלון.

בואו להכיר את חיפה האחרת והלא-שגרתית דרך שיחות עם יוצרים, אמנים, אדריכלים, סטודנטים, פעילים חברתיים וחוקרים מקומיים, אשר יאירו את האוצרות הייחודיים של חיפה ויצרו חיבורים בין אנשים ומקומות.

הכניסה ללינקים של השיחות הינה ללא תשלום ואין הגבלה למספר המשתתפים. הישארו אתנו ועקבו אחר הפרסומים בדף הפייסבוק שלנו

צוות ההליכות, אשר יוזם את הפסטיבל בחיפה ומוציא אותו לפועל, פועל בהתנדבות ללא זיקה לגופים ממסדיים או מסחריים. כך גם מנחי ומשתתפי השיחות והתושבים הרבים שנענו לבקשתנו ויצרו יחד תמונת מצב חיפאית – 100 מ’ מהבית, המאירה הן פינות אישיות ורחוקות מהעין, והן נכסים עירוניים יקרי ערך.

אנו מקווים כי שיחות אלו באילוצי הקורונה, יעוררו למודעות עירונית וידרבנו אתכם לצאת לסיורים עצמאיים בעיר.

יום חמישי 14.5.20

עד 100 מ’ מהבית – תמונת מצב חיפאית
חמישי 14/05/20 | 17:00


השיחה תועלה באמצעות סרטון שערכה ד”ר אורה גזית

“עד 100 מטר מהבית” הפך בעקבות משבר הקורונה לביטוי שמגדיר את טווח החיים והשגרה של כל אחד ואחת מאיתנו. ביקשנו מתושבי העיר לשלוח אלינו חומרים שצילמו במרחק של 100 מטר מביתם. באמצעות חומרים אלו, יצרנו “הליכה” שיתופית קהילתית שתשקף הן את הפאזל החיפאי – האנושי והנופי – הכל כך מיוחד, והן את ייחודיותה של התקופה המורכבת הזו.

בתי אבן, בוסתנים ושיכונים – סיור 100 מ’ בואדי סאליב פינת הדר
חמישי 14/05/20 | 18:00


שיחה עם אדריכלית דפנה לוין

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

“עם בוא הוירוס וההנחיות צמצמנו את עצמנו לרחוב המדרגות… בשביל שיוצא מאמצע רחוב המדרגות עונת החתונות בדיוק מתחילה עם ההנחיות החדשות נגד התקהלות. קישוטים לבנים נתלים מעמוד החשמל השרוף ועד למרפסות. כסאות פלסטיק מסודרים ורמקולים מוצבים בקומת הקרקע המפולשת של השיכון הארוך…”.
סיור וירטואלי 100 מ’ מהבית שיש בו עצי תות ענפים, עטלפים תלויים, חתולים מיוחמים, משטחי חוביזה מתפרצים, בתי אבן הדורים ונטושים, מדרגות חיפאיות, מבט לנמל, שיכון אחד וכל מני שכנים. 100 מטר שהם מיקרוקוסמוס של היסטוריה חיפאית ומציאות פרועה עכשווית.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

שבילים במקום כבישים, עצים במקום רכבים
חמישי 14/05/20 | 20:30

שיחה עם אדריכל עומרי זילכה

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

השיחה תעסוק במקומן ובעתידן של תשתיות התחבורה הנרחבות בעיר כמו חיפה, אשר התכנון בה מוטה לרכב פרטי.
בכל העולם, ובמיוחד בעיר עם טופוגרפיה כמו חיפה, תשתיות התחבורה תופסות נפח משמעותי מהעיר. ביום יום התרגלנו לזה, אולם בתקופה הנוכחית בה הכבישים היו ריקים לפתע היה אפשר להבין כמה מקום הם תופסים וכמה הם נוחים לעומת המדרכות הצרות שנותרו להולכי הרגל. השיחה תפתח בהכרות עם מקומן של תשתיות התחבורה בחיפה וכיצד אלו נראו בתקופה האחרונה, תציע אימג’ים דמיוניים עם רעיונות חלופיים לתשתיות אלו, תבחן את המדיניות ברחבי העולם בנושא ותביא דוגמאות לערים שפינו את מקומן של תשתיות התחבורה לטובת מרחבים ציבוריים.

יום שישי 15.5.2020

בלוגרים חיפאיים כותבים על חיפה
שישי 15/05/20 | 10:00


השיחה תועלה כפוסט בהנחיית ד”ר אורה גזית

השיחה תתמקד באנשים המתגוררים בחיפה וכותבים עליה, ותעסוק בנקודת מבטם האישית על העיר. בעלי בלוגים מתחומים שונים – טיולים, ארכיטקטורה, אוכל, סביבה ונוף יספרו לנו את הסיפור ה”חיפאי” שלהם עצמם, ועל האופן שבו בא סיפור זה לידי ביטוי בבלוג שהם כותבים. נשמע על הנושאים עליהם הם בוחרים לכתוב בבלוג האישי שלהם, על חלומות ותכנונים שהם עושים לעתיד, ונקנח בהמלצותיהם האישיות על מקומות שווים לביקור בעיר.

סיפור מהארכיון-בית החלוצות
שישי 15/05/20 | 11:00


שיחה עם ד”ר שולי לינדר ירקוני

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

איך חוקרים בארכיון? תצלום אחד שצולם בעיר היה הסיבה לתחילתו של מחקר קטן, העוסק בבית שנבנה עבור חלוצות בכספי נדבניות ועל מקומו בתולדות העיר. במפגש נדבר על עבודת הארכיון, על מקורות ארכיונים, תצלומים ישנים ועוד.

שובה של החצר ההדרית
שישי 15/05/20 | 12:00


שיחה עם חגית שוורצמן

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

סגר הקורונה הביא לשכונת הדר הכרמל הצפופה פריחה ושגשוג של שימוש נרחב של התושבים בחצרות המשותפות של הבניינים. המחסור בשטחים ציבוריים פתוחים בשכונה הוביל גם לניצול נרחב של גגות הבניינים למשחק והתכנסות, ונוצרה הזדמנות ליהנות מנוף מרהיב ורחב ידיים. קידום שיתופי פעולה של התושבים סביב חצרות הבניינים, בהשקעה יחסית נמוכה, מהווה הזדמנות להדגיש ולהרחיב את יתרונותיה של הדר הכרמל כשכונת גנים ירוקה שנעים לחיות בה.

יהודית הנדל בהדר
שישי 15/05/20 | 13:00


השיחה תועלה באמצעות סרטון שיצרה וערכה לילך ובר

בסרטון נערוך שיטוט ברחובות סביב ביתה של יהודית הנדל ברחוב ירושלים 5 בעקבות ספרה “הכח האחר” (1984). הספר נכתב בעקבות האובדן של בן זוגה, הצייר צבי מאירוביץ’, ואולי גם אובדנה של איזו צורה חיים במרכז ההיסטורי של חיפה.

מההר לים – שימוש ב- GOOGLE MAPS ו- STREET VIEW לניתוח המרחב
שישי 15/05/20 | 16:00


שיחה עם ערן גלעד וזהר הר-פז הולצר

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

מיקומה של חיפה, כעיר המתפרשת בין רכס הכרמל לחופי הים התיכון הינו ייחודי בנופי הארץ. הטופוגרפיה הייחודית מאפשרת לנו לקבל מבט מלמעלה על המרחב העירוני שלמרגלות ההר. תקופת הקורונה סומנה כהזדמנות עבור אנשים רבים, לבחון את סביבתם הקרובה וליצור קשר עם המרחב. באמצעות כלים מודרניים פשוטים ונגישים של ה-Google Maps, “נדלג” בין מוקדי עניין עירוניים בשכונות החיפאיות, נחקור ונזהה מאפיינים פיזיים ותופעות שנתפסו בהרף עין. יחד נרצה לבחון את הסביבה המעצבת את חיינו ולהדגיש את מרכיבי העיר, אלה שהופכים אותה גם לבית, לחצר משחק, טיול או בילוי ממעוף הציפור.

מרפסות חיפאיות
שישי 15/05/20 | 17:00


חידון בעריכת יובל בן ארי
השיחה תשודר בזום • קישור לזום

חושבים שאתם מכירים את העיר? את ההיסטוריה? את הרחובות?
בואו לבחון את עצמכם בחידון המרפסות החיפאי הראשון, במסגרת הליכות ג’יין 2020. הפעם נסייר בין מרפסות העיר כולה וננסה לזהות איפה אנחנו נמצאים, באיזו סוגיה עירונית מדובר, ומה ההשלכות שלה על המרקם האורבני. פרס סמלי למנצחים.

קהילות וקומונות חיפאיות
שישי 15/05/20 | 18:00
השיחה תועלה באמצעות סרטון שיצרה וערכה ד”ר אורה גזית
בעולם הישגי ומנוכר, מרתק לגלות כי ישנה מגמה שהולכת ומתחזקת, בה בוחרים בוגרים-צעירים להתגורר יחד בקהילות בעלות אורח חיים שיתופי, לעיתים שוויוני, ובמעורבות חברתית בקהילה בה הם חיים. החיים בקהילה עשויים לתת מענה לחסרונות המוטמעים בחיים העירוניים (לדוגמא הישגיות וזרות), באמצעות סביבה תומכת, שיתופית ומכילה. בסרטון ניפגש עם נציגים של קהילות חיפאיות ונשמע מהם על אורח החיים המיוחד שבחרו לחיות לאורו.

יום שבת 16.5.2020

יוממות בעידן הטכנולוגי
שבת 16/05/20 | 10:00


שיחה עם אדריכל אורן און
השיחה תשודר בזום • קישור לזום

הסיור הוירטואלי ינסה להעניק מבט עכשווי ליוממות בעיר. יוממות היא תופעה חברתית המתייחסת לדפוסי ההגעה של אנשים לעבודה ולניצול הנגישות הגבוהה לתחבורה ציבורית יעילה המאפשרת לעבוד במרחק מהבית. נבחן את מושג היוממות דרך ההנחה ש”עבודה” מתקיימת במרחב הביתי, ועירוב שימושים אינו רק מושג אורבני.

חיפאים עם תשוקה
שבת 16/05/20 | 11:00


שיחה עם אבישי כפיר

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

השיחה מבוססת על פרויקט “חיפאים עם תשוקה” – סרטונים קצרים שיצר אבישי כפיר עם דמויות חיפאיות שבחר, המשפיעות בעיניו על עיצוב העיר ואופייה.

בעקבות תרנגולים בשוק תלפיות
שבת 16/05/20 | 12:00


שיחה עם קרנית מנדל

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

התרנגולים בשוק תלפיות מהווים חלק מהמרקם המיוחד של המקום. אך לא כל הדיירים החדשים בשוק מרוצים. מהיכן הגיעו? למי הם שייכים? מי אוהב אותם ומי רואה בהם מטרד? האם יישארו כאן בתום השיפוץ הגדול?
הדיון על התרנגולים משקף דיון עמוק יותר, על התפר בין עבר לעתיד בשוק תלפיות.
לקראת שיפוץ המתחם ודרך סיפור מקומי קטן על יחיאל, תרנגול “מקולקל” שמעיר את השכנים החדשים, נשאל מה יקרה לתרנגולים עם חידוש השכונה ובכלל, מה חושבים המקומיים על התכנית? האם ניתן לשפר את מתחם השוק מבלי לפגוע באורח החיים המקומי?
הסיור ישלב שידור “חי” מהשוק (בזום), עם סרט שצולם מראש.

מבטים חיפאיים
שבת 16/05/20 | 16:00


שיחה עם בועז נוי, אדריכלית איה אורבך וד”ר זיוה קולודני

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

מהו “המבט החיפאי”? כיצד הוא נתפש בתכנון, צילום, ציור ואיור של העיר? והאם ואיך הם משפיעים על האופן בו אנשים חווים את העיר דרך המבט עליה? בשיחה יציגו הצייר בועז נוי החי ויוצר בחיפה, אדריכלית איה אורבך המאיירת את העיר ואדריכלית הנוף זיוה קולודני את ריבוי המבטים אל העיר.

ליקוט חיפאי
שבת 16/05/20 | 17:00


שיחה עם ארז ונטאלי גולקו

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

השיחה תעסוק בליקוט של טעמים וריחות, הכולל קטיף של עשבים בוואדיות חיפה, סיורים קולינריים אצל הסוחרים בשוק ואדי ניסנאס, אירוח בבית לארוחות, וסדנאות לבישול בריא המשקפים את העיר על מגוון האוצרות שבה.

חלומות נווה שאנן
שבת 16/05/20 | 18:00


שיחה עם פרופ’ אדריכלית אירית צרף נתניהו

השיחה תשודר בזום • קישור לזום

כיצד תראה שכונת נווה שאנן בעוד 20 שנה? השיחה תתמקד בהצעות תכנית האב להתחדשות שכונת נווה שאנן ותציג את פוטנציאל ההתפתחות של השכונה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  הליכות ג’יין מעולה בחיפה.יישר כוח ובהצלחה.

 2. ענת אמר/ה

  צהרים טובים היינו מספר פעמים ואכן היה כיף
  המיל שלי anatbrodet@gmail.com
  נקווה בשנה הבאה להגיע שוב לחיפה
  יום נעים
  ענת

 3. אייל אמר/ה

  לפי הלוגו נראה שחזרנו למנדט הבריטי
  אנחנו עיר בישראל או שהכל באנגלית וערבית עם קצת עברית בלבן ברקע?