זיהום אוויר במפרץ חיפה: תחלואה, חומרים רעילים והפגנת ענק

הפגנת ענק בהשתתפות של מעל ל – 500 משתתפים פעילים וזועקים לפתרון התקיימה הערב מול לב המפרץ באזור שבין הכניסה לקניון הסינמול לבין גשר מחלף קישון בחסות המשטרה שהציבה במקום כח כבד שכלל מספר רב של ניידות ועשרות שוטרים שהקיפו את המפגינים בניסיון לבלום את ההפרעה לתנועה הסואנת.

00.jpg01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg

ההפגנה שקיבלה את אישור המשטרה החלה בשעה 18:00 ולאחר התארגנות ראשונית החלה לצעוד לכיוון גשר המחלף כאשר בכל עת זו מלוות את השיירה ניידות משטרה וכח מתוגבר של שוטרים וקציני משטרה.

06.jpg07.jpg08.jpg

שלטים הונפו, פעילים קראו ברמקולים שהוכנו בעוד מועד נתונים על הסכנות הרבות של חומרים רעילים במפרץ חיפה, כל זאת בתקווה לעורר את הגורמים האחראים להסיר את העננה הכבדה,תרתי משמע, מעל המפרץ ולפעול ביתר עוצמה ותקיפות כנגד המפעלים המזהמים.

09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg

יש לציין כי דוחו”ת עדכניים של משרד הבריאות מראים כי נפת חיפה מובילה בתחום תחלואת הסרטן ומגמות התחלואה אף מחמירות בשנים האחרונות.

13.jpg14.jpg15.jpg

מפעלים במפרץ חיפה כוללים את בז”ן והמפעלים הפטרוכימיים בראש כמזהמים עיקריים. כמו כן את גדיב, דור כימיקאלים, גדות ביוכימיה, פז שמנים, שמן תעשיות, תרו, אלקון, תחת הכח חיפה, נמל חיפה, חוות הדלקים של פז, סונול ודלק ועוד מפעלים רבים שהביאו את מפרץ חיפה להיות אזור סכנה וזיהום לתושבים.

18.jpg19.jpg

תרחיש של אירוע רב נפגעים עלול חלילה לגבות מחיר יקר מאד והרשויות נמנעות שוב ושוב מלעשות את המוטל עליהן, הגנה על התושבים מפני האוויר המזוהם והחומרים הרעילים.

חיפה, אגב ובהקשר זה, לא הוכרזה כעיר נפגעת זיהום אוויר, מטעם המשרד להגנת הסביבה למרות הנתונים הקשים, זאת למרות שלפני פחות משנתיים העביר משרד הבריאות חוות דעת שממליצה להכריז על חיפה כעל אזור נפגע זיהום אוויר.

הסיבה המרכזית לאי-הכללתה של חיפה היא סיבה תדמיתית. החשש הוא שיזמים יברחו מהעיר, סטודנטים לא יישארו בעיר בתום לימודיהם, עסקים ייסגרו והעיר תשקע. רק בגלל התדמית, ולא, חלילה, בגלל תמונת המצב המצטיירת של תחלואה סביבתית. ההכרזה על אזור מוכה זיהום, אגב, מחייבת את הרשות המקומית להכין תוכנית פעולה לצמצום זיהום האוויר בתחומה.

בקשה להרחבת בתי הזיקוק נחשפה לעיון הציבור. לאחר התנגדויות רבות מאד שהוגשו. התוכנית הופקדה בוועדה ביולי 2012.
ממצאי הדו”ח, שהוא חלק מהתוכנית, נותחו על ידי הקואליציה לבריאות הציבור – ארגון סביבתי הפועל למען שיפור איכות האוויר בחיפה.
אלה מצביעים על קשר בין מזהמי האוויר ממתחם בתי הזיקוק לבין התחלואה ביישובי מפרץ חיפה.
לתוכנית ההרחבה, המבקשת להרחיב את בתי הזיקוק פי שלושה, הוגשו כ-2,000 התנגדויות.
ואולם, למרות הדברים הללו, במשרד הבריאות לא עצרו את התוכנית ואפשרו לקדמה עד לשלב ההפקדה להתנגדויות הציבור

התוכנית להרחבת בז”ן כוללת הגדלת זכויות הבנייה בשטח המפעלים ותוספת מתקנים וכן מכשירה בנייה של מתקנים שנעשתה לאורך השנים ללא היתרים.

עיריית חיפה שעד כה תמכה בתוכניות של בז”ן (כמו הפצחן המיימני), הופתעה מעוצמת ההתנגדות הציבורית, וראש העירייה יונה יהב קרא ליו”ר הוועדה המחוזית, יוסף מישלב, למנות חוקר לבחינת ההתנגדויות.

16.jpg17.jpg

מטעם המארגנים נמסר (באתר הפייסבוק:המפרץ בוער!!! הפגנת חירום) כי נכון לרגע הפרסום חמישה עצורים שהשתתפו בהפגנה בתחנת זבולון עדיין לא משתחררים. עו”ד בועז גור נמצא איתם.

סיקור כתבה וצילומים: דב קרייזל

הגיבו כאן לכתבה