הרב אליהו בקשי דורון הלך לעולמו לאחר שנדבק בנגיף הקורונה | בן 79 במותו

הרב הספרדי הראשי לשעבר הרב אליהו בקשי דורון הלך לעולמו לאחר שנדבק בנגיף הקורונה • קרוב ל- 20 שנה היה רבה הראשי הספרדי של העיר חיפה | בן 79 במותו

הרב אליהו בקשי דורון ז"ל

הראשון לציון הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל נפטר בדקות האחרונות במחלקה לחולי קורונה במרכז הרפואי שערי צדק והוא בן 79 במותו. הרב אושפז לפני מספר ימים לאחר שאובחן כחיובי לקורונה.
הרב אליהו בקשי דורון מונה לרב הראשי של חיפה שם כיהן ברבנות שמונה עשרה שנים. בתקופת רבנותו בעיר הקים את מוסד "מורשה", שם מסר שיעורי תורה. חלק משיחותיו שם קובצו בספרו "בנין אב". בין תפקידיו, הוא שימש, במשך מספר רב של שנים, כחבר בארגון ידידי בית החולים רמב"ם

עיריית טירת כרמל – רחב

מבית החולים שערי צדק נמסר:

מצבו של הרב שסבל ממחלות רקע מורכבות הדרדר במהלך היום ולמרות מאמצי החייאה רבים בשעה האחרונה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. אנו משתתפי בצער משפחתו ותלמידיו הרבים בארץ ובעולם.

הרב יהודה גינזבורג (חב"ד, כרמל צרפתי), מסר לחי פה:

הרב אליהו בקשי דורון ז"ל, שהיה הרב הראשי לחיפה במשך 18 שנים (1975-1993) נפטר הלילה מנגיף הקורונה. הרב בקשי דורון הקים בחיפה את ישיבת 'מורשה' הקיימת בהדר ועמד בראש בתי הדין של חיפה. בשנת 1993 התמנה לרב הראשי הספרדי עד שנת 2003.
מאוחר יותר הקים ועמד בראש מוסדות "בנין אב" ברמת שלמה ו "דבי אליהו" בבית וגן בירושלים.

הרב בקשי דורון היה מקובל על כל הציבור. למרות שהשתייך עדתית לעדות המזרח היה פתוח ונהג ברוחב לב ובקירוב לבבות. עד היום רבים מתושבי העיר זוכרים אותו כרב משכין שלום, העומד בתוקף על דעותיו אך מקבל כל אדם בסבר פנים יפות.

הרב בקשי דורון היה ידיד אמת לחב"ד במשך כל השנים, נאם באירועים גדולים והמליץ על דרך חב"ד והנהגותיה. זוהי הזדמנות נוספת לזכור כי חיפה מחכה גם היא לרב עיר משלה, וזאת לאחר כארבע שנים מפטירת הרב הראשי הרב שאר ישוב כהן ז"ל.

תנחומינו למשפחתו ולעם ישראל כולו. ברוך דיין האמת.

הרב ניסים דנינו של בית הכנסת הסלוניקאי ע"ש רבי "חיים חביב"

כבוד הרב ניסים דנינו רב בית הכנסת הסלו' חיים חביב בחיפה צילום אדיר יזירף
כבוד הרב ניסים דנינו רב בית הכנסת הסלוניקאי חיים חביב בחיפה צילום (אדיר יזירף)

"כולנו המומים ומזועזעים מהסתלקותו של מורנו ורבנו האי גברא רבה. העיר חיפה חבה לו הרבה מהיהדות וממוסדות התורה שבה. אם שכונת הדר מלאה באברכים וביהודים בכלל זה בזכותו כשבמעופו עודד ודירבן אברכים לקנות דירות ולהתפתח באיזור זה. הוא נלחם מלחמתה של תורה בשמירה על צביונה של העיר חיפה. בית הכנסת הסלוניקאי ע"ש רבי "חיים חביב" בשכונת קריית אליעזר בחיפה זכה לחיבה ולדאגה מיוחדת שלא ישאר בית הכנסת ללא רב ביודעו עד כמה היה חשוב לבית הכנסת שיהיה להם רב. לאחר שהרב חשאי זצ"ל עזב הוא שלח את חתנו הרב דוד אברהם ואחר שהרב יצא לחו"ל הוא קרא לי והטיל עליי את המשימה החשובה, כמו – כן השתדל שאבחר לרב שכונה. מסירותו הרבה לכולל "מורשה" עם כל עיסוקיו כרב העיר חיפה היה מוסר שיעורים תמידין כסדרן. זכורני אפילו ביום העצמאות וביום הזיכרון בהם היה צריך להשתתף בטקס בגן הזיכרון ולשאת דברים היה בא לכולל ומוסר את שיעורו הקבוע בפלפול ויורד לעומק ההלכה כאליו זה עיסוקו היחיד. הרב בקשי דורון היה חביבם של גדולי ישראל הרב בן ציון אבא שאול זצ"ל שהיה בכולל שלנו וגילה כלפיו חיבה גדולה. נכנס לכהן כרב הראשי לישראל כשליחו של מרן הרב עובדיה זצ"ל שגילה אליו חביבות וקירבה מיוחדת. בשליחות זו זכה לקדש שם שמיים ולהאהיב על העם שם שמיים ע"י ענוותנותו ונועם הליכותיו. נמצאים אנו בימים טרופים קשים ולא פשוטים אלה בעקבות משבר הקורונה בישראל בהם מתפללים דרך טלפון וכך גם משתתפים בהלוויתו שנערכה הבוקר בירושלים דרך הטלפון. קשה סילוקן של צדיקים יותר משריפת בית אלקינו. מוסדות התורה הרבים בירושלים שנקבצו לקרית בנין אב שבהן צמחו גדולי תורה הן הן העדות החיה וגל עד לדמותו העצומה והנאצלת, יהי זכרו של הרב אליהו בקשי דורון ברוך".

כבוד הרב ניסים דנינו רב בית הכנסת הסלו' חיים חביב בחיפה צילום אדיר יזירף
הרב הראשון לציון הרב יצחק יוסף (צילום: אדיר יזירף)

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון, הרב הגאון רבי יצחק יוסף, הספיד בטלפון:

"אוי לו לעולם שאיבד מנהיגו, אויה לה לספינה שאבד קברניטה. אנחנו נמצאים עכשיו בחג, אבל חכם גדול כזה בפניו – בוודאי יקרא ה' להספד. בכל השנים שכיהן בתפקידיו – היה מזכה את הרבים, הלך ממקום למקום להפיץ תורה. בכל מקום שהגיע הקים עולה של תורה. כשהיה בחיפה, הקים את הכולל הגדול, הכשיר רבנים ודיינים. הוא המשיך את השושלת המפוארת של הראשונים לציון לדורותיהם. זכינו להכיר אותו עוד כשכיהן בישיבת 'פורת יוסף' קטמון. ספריו הרבים, בניין אב, רואים איך הוא שילב את השיטה הליטאית מ'חברון' ושיטת ההלכה כפי שלמד ממרן האבא זצוק"ל. שהקב"ה יחוס וירחם עלינו, שהקב"ה יאמר די לצרותינו ויעצור את המגפה. 'אבינו מלכנו מנע מגפה מנחלתך', תעמוד לפני הקב"ה ותתחנן לפניו שנוכל לחזור לבתי הכנסת ובתי המדרש".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):

"חש הערב עצב נורא, כמובן בפן הכללי, הרב זצ"ל היה דמות מרתקת אשר שילבה ידענות אדירה של תורה, ספריו בהלכה נמצאים ברבים מהיכלי התורה, אבל גם בפן הפרטי, בשנים האחרונות הגעתי להתייעץ ולהתברך בביתו פעמים רבות.
הרב היה במשך שנים אחד מרבניה המשפיעים של תנועת ש"ס והשר דרעי היה נועץ בו רבות.
אין ספק כי זהו ערב קשה מאד. איבדנו אדם גדול שהיה בנוסף לכל גם גאון במידות, החיוך והעצה שלו תחסר לי ולרבבות שומעי לקחו לאורך עשורים רבים".

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו ספד לרב הראשי לשעבר הרב אליהו בקשי דורון

"יחד עם כל בית ישראל מתעטף באבל בערב הקשה הזה עם הסתלקותו לגנזי מרומים של הראשון לציון, הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הגאון הגדול רבי אליהו בקשי דורון זצ"ל ששימש בין היתר כרב בערים בת ים וחיפה", אמר הרב לאו.

"הגר"א בקשי דורון כיהן כנשיא בית הדין הגדול ועמד בראשות מוסדות תורה רבים בהם צמחו תלמידי חכמים מופלגים. עמד לימין רבני ודייני ישראל בעצה ותושיה.

הסתלקותו הערב מותירה חלל גדול בעולם היהודי. נמשיך עם כל בית ישראל להעתיר בתפילה לבורא עולם שישלח רפואה שלמה לכל החולים ויסיר מאיתנו את המגיפה הקשה הזו", הוסיף הרב הראשי.

הרב אליהו בקשי דורון (צילום: מיכאלי - ויקיפדיה)
הרב אליהו בקשי דורון (צילום: מיכאלי – ויקיפדיה)

הרב הגאון רבי אליהו בקשי דורון זצ"ל הוא למנוחות היום (שני, 13.4) בהר המנוחות בגבעת שאול בירושלים, בן 79 במותו, שם נטמן לצד רעייתו הרבנית ע"ה. – יהי זיכרו ברוך !

יהיה זכרו ברוך

לא ניתן להגיב