פיתוח של מכשיר הנשמה רובוטי לחולי קורונה במרכז הטכנולוגי בחיפה בשיתוף חיל האוויר • המירוץ להצלת חולי הקורונה | צפו

מאמץ טכנולוגי גאוני ומרגש בחיפה להצלת חולי הקורונה

מכונות ההנשמה הולכות ואוזלות בעולם וקיים חשש מפני מחסור מכונות שינשימו חולים, במידה שמספרת ימשיך לעלות בימים הקרובים. יצרני מכונות ההנשמה אינם עומדים בקצב וקיים גם קושי לשינוע אווירי של מוצרים אלה. צוות המרכז הטכנולוגי ליזמות חיפה, השייך לעירית חיפה ומשרד החינוך, התנדבו לסייע בפיתוח וייצור-בזק של מכשירי הנשמה מקוריים לחולי קורונה, בשיתוף עם מרכז הפיתוח של חיל האוויר. הפיתוח מתבסס על מכשיר “אמבו” סטנדרטי ופשוט, הנמצא בשפע במלאי, המופעל בדרך כלל ידנית. את המכשיר תפעיל זרוע רובוטית, אשר נשלטת על ידי בקר מסוג “ארדואינו”. המכשיר יפעל אוטומטית גם בחדרים המבודדים, בהם יש קושי לשהייה ממושכת על ידי הצוות הרפואי.

מכשירי הנשמה לחולי קורונה במרכז הטכנולוגי בחיפה (צילום גיורא קורן)

מדפסות תלת ממד וחלקי רובוטים למכשירי הנשמה לחולי קורונה

המטרה להשתמש באמבו סטנדרטי, שקיים בבתי חולים ובמקום אדם שלוחץ עליו, ליצר מערכת מכנית מרכיבים סטנדרטים, שקיימים במלאי של קבוצות הרובוטיקה בארץ.

תחילתו של התהליך היא ביוזמה של אחת מיחידות הפיתוח בחיל האוויר, לפתח מערכות הנשמה, למקרה שיהיה בתקופה הקרובה צורך גדול מהקיים. היוזמה נענתה בהתלהבות על ידי המנטורים של קבוצות הרובוטיקה First frc הקיימות בארץ.

המרכז הטכנולוגי בחיפה הצטרף ליוזמה וירכיב את המערכת החשמלית על כרטיסי ארדואינו וכן יתקין את תוכנת ההפעלה. צוות המרכז הטכנולוגי וחברי קבות הרובוטיקה העירוני cobot7079 התנדב לייצר את החלקים בעזרת מכונות cnc תעשיתיות ומדפסות תלת מימד המצויות בשפע במרכז הטכנולוגי.

עד אתמול יום ו’ (20/03/20) הסתיים התכנון וביום א’, 22/03/20 צפויות להיבנות מספר מערכות שיבדקו קלינית, על ידי גורמי הרפואה ואנשי התכן בחיל האוויר.

לאחר הרצה בבתי חולים במהלך השבוע הבא, אם יתקבל אישור, יכנס צוות המרכז הטכנולוגי בחיפה לייצור כאשר בתכנית הראשונה מתכוונים לייצר 500 מערכות.

קורונה – כל הכתבות

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. יוספה אמר/ה

  כל הכבוד!! שאפו ענק לצוות המקסים ולמנהל המרכז .
  אלופים

 2. עירית לנדסברגר אמר/ה

  שלא נאבד את הארץ שלנו כפי שהיכרנו, איזה צוותים, איזה מוחות/טכניקות.תצליחו במבצע החשוב הזה. אנו גאים בכם. 🙏👍

 3. יוסי החיפאי אמר/ה

  המוח היהודי מציל אותנו , רק חבל שהמוח הזה לא נמצא גם בפוליטיקה…

 4. עמי אמר/ה

  גאים בכם!! אין כמו הישראלים והיהודים בהיי טאק ובהמצאות גם בביזנס תמיד שלטו!!

 5. אריה אמר/ה

  כל הכבוד על היוזמה והרעיון. דיברתי עם קרדיולוג שהציע את האפשרות להשתמש במכונה אחת לשני חולים. מאחר והמערכת היא במעגל פתוח וזמן הנשימה הוא רק כשליש מזמן המחזור, אפשר למקם ביציאה מהמכונה מפצל שיבוקר ע”י המחשב. המכונה תעבוד בקצב כפול ובזמן שחולה אחד נושף, החולה השני מונשם וההפך. הייתי שמח לקבל תגובה להצעה.

 6. שיף יוסף אמר/ה

  לברוך והצוות במרכז הטכנולוגי יישר כוח .
  כול הכבוד
  אם אפשר לעזור אשמח להושיט יד ולעזור .

 7. מישהו אמר/ה

  ניסיון הבנה מושכל מניסיוני כמהנס תוכנה:
  רעיון יפה סך הכל אבל ברמת מורכבות שנשמעת מורכבת יותר מההצעה שפורסמה.
  הפעולה של המערכת בכתבה דורשת מקצב קבוע של לחיצה על ידי הזרוע בלבד בעוד שהרעיון שאתה מציג דורש מחשב שייצור סנכרון, ומניסיוני פעולות סנכרון אלה לא תמיד פשוטות ובדרך כלל מסבכות תהליכים. ובנוסף נדרש ייצור של יחידה מסוימת הכוללת שסתומים שתנתב את האוויר.

 8. ארי אמר/ה

  אפשר לקבל סנכרון על ידי שסתום אל חוזר
  פשוט יותר

 9. אסף אמר/ה

  כל הכבוד לכם רעיון אשר מניע ויכול למנוע מצבים קשים יותר

 10. ארי אמר/ה

  מה המחיר שלו??

 11. אריה אמר/ה

  תודה על התגובה.
  ברור שיש צורך לתכנן ולבנות את המפצל המבוקר (אמור להיות לא מאוד מסובך). את סינכרון ניתן לפתור באמצעות סנסור מתאים שיוצמד לכל חולה. מחשב הארדואינו שקיים ממילא יוכל לבקר את התמיכה בשני החולים באמצעות תוכנה מתאימה.
  אמנם המערכת מסובכת יותר ממנשם ליחיד אבל במקרה של קטסטרופה (כמו המצב באיטליה בו בוחרים מי יחיה ומי ימות), זה יכול להיות פתרון.
  בברכה,
  אריה.

 12. Mor אמר/ה

  פה בדטרויט מנשימים 4 חולים על ידי מכונה אחת, המכונה באמצע מספקת אויר ל2 חולים הממוקמים בכול צד.

 13. אריה אמר/ה

  לפי התגובה של Mor, בדטרויט מנשימים 4 חולים ע”י מנשם אחד. שווה שתבדקו איתם איך זה מתבצע ותנסו ליישם את זה בפיתוח שלכם. הקטסטרופה כבר באופק….

הגיבו כאן לכתבה