הורים גרושים ופרודים בצל הקורונה • המלצות להתנהלות

המלצות להורים גרושים ופרודים בצל הקורונה

עו”ד תומס דאמיאנוס, מומחה בענייני משפחה וירושה בראיון לחי פה – כיצד על הורים גרושים או פרודים להתנהג ולנהל את חלוקת זמני השהות והלינה של הילדים בצל הקורונה ובתקופות בידוד.

כיום כלל אזרחי העולם מתמודדים עם משבר נגיף הקורונה אשר מאיים על בריאות האנושות, ונוסיף על כך את המשבר האישי בין בני זוג שנמצאים בהליכי גירושין, ובני זוג גרושים או פרודים המנהלים הורות עוינת בינם לבין עצמם ובינם לבין ילדיהם. לא נתעלם מכך שגם זוגות נשואים המנהלים חיים נורמטיביים עם ילדים קשה להם להתמודד בימים קשים אלו עם התפשטות הנגיף ועד כמה וכמה זוגות גרושים שמתמודדים יום יום בתיאום חלוקת זמני שהות ולינה מורכבים הנוגעים לילדיהם.

מה ההשפעה של נגיף קורונה על חלוקת זמני שהות ולינה של הילדים כאשר נדרש מאחד הילדים או אחד מההורים הגרושים או הפרודים להיות בבידוד מחמת מחלה בנגיף קורונה או בשל בידוד מחשש לחשיפה לנגיף או בשל חזרה מחו”ל?

במקרה זה, כמובן תהיה פגיעה בהסדרי השהות ולכן דווקא כאן על שני ההורים לנהוג בצורה בוגרת, אחראית  ועניינית תוך התחשבות בטובת הילדים, ויש לקחת בחשבון שגם פנייה לבתי המשפט הם לא יהיו פשוטים מאחר שבמערכת בתי המשפט לענייני משפחה יחולו שיבושים ויעבדו במתקונת מצומצמת. לעניות דעתי גם אם תהיה התערבות שיפוטית, בית משפט לענייני משפחה יתן עדיפות לדרישות של ההורה אשר יפעל על פי ההנחיות של משרד הבריאות והגורמים המוסמכים, תוך התחשבות בטובת הילד.

 • כאשר אחד ההורים נדרש לכנס לבידוד מאחד הסיבות הנ”ל, טובת הילדים דורשת שהם יעברו להורה השני על מנת להבטיח את שלומם. אך במקרה שההורה השני לא יסכים לקבל את הילדים או נבצר ממנו לקבל אותם מכל סיבה שהיא או לא ימצא כל סידור אחר לילדים, במקרה זה מומלץ ששני ההורים יגיעו להסכמה הדדית בקשר לזמני השהות של הילדים תוך התחשבות בטובת הילדים ולתת להם להיות בקשר יומי עם ההורה ששוהה בבידוד דרך הטלפון או בתקשורת מרחוק. ככל ששני ההורים לא יגיעו להסכמה יש לפנות לבית משפט לענייני משפחה בבקשה דחופה על מנת שיכריע במחלוקת.
 • על ההורה השני לכבד את ההורה שנאלץ להיות בבידוד ולא להאשים אותו במצב שנקלע אליו בעל כורחו ולהיזהר מלהכפיש אותו מול הילדים. יש לנהוג בכבוד הדדי ולזכור כי זה יכול לקרות לכל אחד.
 • על ההורה לאפשר להורה שהפסיד ימי שהות עם הילדים בשל הבידוד לשהות עימם יותר זמן לאחר הבידוד תוך הסכמה הדדית, ותוך התחשבות מלאה בהורה השני.
 • יש לגלות הבנה במצבו של ההורה שנאלץ לשהות בבידוד, ולהבין שהבידוד עלול לפגוע לו בפרנסה ולהפסד השתכרות ואף לפיטורים מהעבודה, דבר שיביא למצוקה כלכלית.
  במקרה זה אין צורך לעמוד על קבלת מזונות גבוהים, מאחר וההורה שנמצא בבידוד הוא יכול לפצות בעתיד את ההורה שנפגע על ידי סידורי שהות זמניים יותר ממושכים עם הילדים.
 • במקרה והרשויות המוסמכות יודיעו על הסגר לכלל האוכלוסייה בישראל, במצב זה, על ההורים לנהוג בהגינות ולאפשר להורה השני תקשורת חופשית עם הילדים, ולאפשר חלוקה הוגנת ושווה של שהות הילדים בין שני ההורים ככל שיתאפשר לצאת מהבית לתקופה מוגבלת ובתנאי שההורה השני אינו נמצא בבידוד בשל מחלה או חשש מהידבקות.

עו”ד דאמיאנוס, מדגיש: בתקופה קשה זו שעוברת על כלל אזרחי המדינה יש להניח בצד את כל המחלוקות והעוינות ולאפשר לילדים לעבור את התקופה הקשה הזו מבלי להערים עליהם קשיים ומשברים מיותרים, גם כך מצבם הנפשי קשה, ויש לנהוג באחריות ואכפתיות תוך שמירה על קשר הדוק בין ההורים לילדים ואף לנצל את תקופת המשבר על מנת להתקרב יותר לילדים.        

4 תגובות
 1. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  מעולה עו”ד תומס.נהגת מעולה.יישר כוח לך.

  1. מ אמר/ה

   האם מותר לילדים להמשיך לעבור בין שתי בתים ולהמשיך הסדרי ראייה כרגיל במקרה של הסגר מלא?

   1. גרושה אמר/ה

    גם אני רציתי לשאול את אותה שאלה…אנחנו לפני סגר מלא , והגרוש שלי עדיין מתעקש שהבן שלי יגיע אליו עפי ההסכם. מה עלי לעשות? אני מעדיפה שישאר אצלי בהסגר.

 2. תומר ברהום אמר/ה

  שלום, האם בזמן הזה כדאי שהשהייה תיהיה יותר ארוכה?
  כיום הסדרי שהיה זה שני ורביעי ואני חשבתי על מנת שלא יהיה יותר מדי מעברים..
  זמן השהייה שחשבתי שהוא יהיה אצלי משני ועד רביעי החזרה ביום חמישי?
  ושאר הימים היא תיהיה איתו. כמובן שכל זה זמני עד שיחלוף התקופה.
  האם זה הוגן?

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.