אשפוזי בית בכללית כפתרון חלופי לשהייה בבית החולים

כללית החלה להפעיל בגליל המערבי שירות אשפוזי בית כפתרון חלופי לשהייה בבית החולים בעת התפתחות מחלה חריפה, כמו דלקת ריאות.

נוכח העומס הגדל בבתי החולים והחשש של רבים מפני אשפוז בשל מצוקת מיטות, חשיפה לזיהומים ועוד, מציעה כללית מענה חלופי לאשפוז בבית החולים: אשפוז בביתו של החולה.

רות ברוך, מנהלת הסיעוד של המחוז (צילום: יח"צ כללית)
רות ברוך, מנהלת הסיעוד של המחוז (צילום: יח”צ כללית)

רות ברוך, מנהלת הסיעוד בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי:

האשפוז הביתי מיועד למטופלים הזקוקים לטיפול אינטנסיבי קצר, במצבים של התפתחות דלקת ריאות, יציאה מאיזון של מחלה כרונית ועוד. בשירות חדש זה, במקום שהמטופל ייאלץ לשהות מספר ימים בבית חולים עמוס, מרוחק וכשהוא חשוף למחלות נוספות, מאפשרת לו כללית לקבל טיפול אינטנסיבי, כחלופת אשפוז, בביתו.

צוות של רופא ואחות שהתמחו במתן שירות רפואי זה עורך ביקורים יומיים בבית החולה, מתקין עירויים, מבצע בדיקות דם, דואג בעת הצורך להעברת החולה והשבתו למכון רנטגן, נותן טיפול אנטיביוטי דרך הוריד ומבצע טיפולים ומעקבים נוספים לפי הצורך. הצוות זמין למטופל ומשפחתו בכל שעות היממה ובסופי שבוע, על פי הצורך. השירות ניתן מטעם חברת צבר בהסכם עם כללית.
אישפוז בית (כללית)שירות אישפוז בית ניתן רק במצבים בהם נקבע כי רפואית ניתן לוותר על השהייה בבית חולים ורק אם החולה ובני משפחתו מעוניינים בכך. זהו פתרון מיטבי המאפשר למטופלים להישאר בסביבת חייהם הטבעית כשהם מוגנים מפני חשיפה לזיהומים שיש בביה”ח.

כמו כן, בני המשפחה מלווים את המטופל בביתו וחוסכים מעצמם חשיפה לזיהומים הנמצאים בבית החולים. חשובה לא פחות היא העובדה ששירות זה מאפשר שמירה על רצף הטיפול, כי הצוות המטפל הקבוע בו במרפאה בקהילה שותף לטיפול ונמנעים מצבים של נפילת מידע “בין הכיסאות” בדבר רגישויות, מחלות רקע ועוד.

השירות החדש החל לפעול כפיילוט במספר מחוזות של כללית, בעיקר בישובים מרוחקים בהם הוא נדרש במיוחד ובמחוז חיפה וגליל מערבי הופעל בגליל מערבי. בישובים כמו: נהריה, מעלות – תרשיחא, מטה אשר, כפרים, קיבוצים ומושבי האיזור.

עד כה טופלו במסגרתו כבר למעלה מ-40 חולים, רובם בשל דלקת ריאות ומחלות נשימה, דלקות דרכי שתן וחום. ממוצע האשפוז עומד על 3-4 ימים ורק מטופלים בודדים הגיעו לבסוף לבית חולים, רובם החלימו במהלך אשפוז הביתי ודיווחו על שביעות רצון גבוהה במיוחד.

רונן נודלמן (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: מדובר בשירות חשוב ביותר, בעיקר במציאות כיום בה בתי החולים עמוסים בתחלואת חורף ויש חשש גדול מהידבקות במחלות זיהומיות וכמובן מנגיף הקורונה. במצב זה ככל שניתן עדיף שהטיפול יינתן בבית. דאגנו להתחיל בהפעלת השירות דווקא באיזור הגליל המערבי, עם ישובים רבים שההגעה מהם לבית החולים מכבידה על המטופל ומשפחתו וחשוב לנו לפתח פתרונות טיפול איכותיים ונוחים. בקרוב יורחב השירות למנהלת כרמים הכוללת את איזורים כגון, כרמיאל, משגב, עכו, תמרה וסכנין.

אישפוז בית (כללית)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. אמיתי ענת אמר/ה

    אני מרותקת לביתי מספר שנים. בתכלס כמה זמן על רופא המשפחה להגיע לביקור