"65 אירועי חומרים מסוכנים בשנתיים במפרץ חיפה זה יותר מדי"

כך אמר יו"ר ועדת המשנה לסוגיות סביבה ותכנון במפרץ חיפה ח"כ דב חנין, בדיון שנערך היום (ה') בטכניון ובו הציג את הנתונים המדאיגים אותם חשפה הועדה וציין כי," אסור להשלים עם מציאות זו".

00__דב_חנין.jpg
דב חנין
"אנחנו מתכנסים היום לאחר עוד אירוע ריח וחומרים מסוכנים שהורגש אתמול בקריית חיים. משהו מסריח במפרץ חיפה, בדברים אלה פתח ח"כ חנין את הדיון. והוסיף אמש התלוננו תושבים בקרית חיים ותלמידי בתי ספר על צריבות בעיניים ומפגע של ריח גופריתי חריף וחלקם פונו ע"י הוריהם מבית הספר. מבירור שנערך בתחילת הדיון עולה כי מקור הזיהום טרם אותר".

00-ועדת_המשנה_לאיכות_הסביבה.jpg

הדיון שנערך היום בטכניון. צילום: טל פיליפ מזרחי
הועדה הציגה במסגרת הדיון נתונים מדאיגים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מהם עולה כי בשנתיים האחרונות אירעו באזור במפרץ חיפה 65 אירועים של חומרים מסוכנים במפעלים הגדולים וכן, 50 תלונות בשנת 2013 על מפגעי ריח. "אלה הן 50 תלונות יותר מדי. יש כאן בעיה. אין סירחון בלי איזושהי בעיה מאחוריו, אומר חנין ומדגיש, כי תלונות שאין מאחוריהן הסבר ממצה הן התלונות הכי מדאיגות. בעולם הסביבתי עלינו להתנהל לפי קריטריונים של זהירות מקדימה ולא בסטנדרטים של 'אולי' ".

נציגים נוספים שהשתתפו בדיון והתייחסו לאירוע שהתרחש אתמול בקרית חיים: מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה, עופר דרסלר: "התגלו רמות נמוכות של חומרים גופרתיים בבי"ס בקריית חיים. כרגע בודקים האם הגיע מקידוחי הגז".

קצין חירום מחוז חוף: "קיבלנו הודעה על צריבות עיניים. צוות כב"ה יצא לניטור וסריקות. לא הצליחו לאתר את מקור הריח. בחורה אחת פונתה עם צריבה במצב קל מבי"ס רגבים".

סגנית מנהל מחוז, המשרד להגנת הסביבה בחיפה נורית שטרוך: "הגענו כי היה לאירוע גם צד של ריח – זו החלוקה בזמן אירוע. עדיין מנסים לאתר ולבחון מה המקור. במקביל היתה גם שריפה רצינית של פסולת באגן הדיג. בתחנות הניטור לא נמדדו חריגות".

תושבי האזור והעובדים בו חייבים לעמוד במקום הראשון

"הוועדה מקיימת בימים אלה מרתון של דיונים מסכמים. עבודת הועדה כבר הביאה לחשיפתם של נתונים מדאיגים על הפגיעה בסביבה ובבריאות הציבור: כמות החומרים המסרטנים הנפלטים מהמפעלים במחוז חיפה היא 30.4 קילוגרם לקמ"ר, לעומת עד 5.3 בשאר המחוזות במדינה. כמות המזהמים המוזרמים לנחל קישון היא 83,000 טונות בשנה – פי 4 מכמות המזהמים שמוזרמים לכל הנחלים האחרים בארץ מדי שנה. עם נתונים כאלה אי אפשר להשלים. חייהם ובריאותם של תושבי האזור והעובדים בו חייבים לעמוד במקום הראשון" מסכם חנין.

[topic:ea3qy0jn]http://haipo.co.il/forum/viewtopic.php?f=14&t=2260/[/topic:ea3qy0jn]

עידו_מיקובסקי.jpg
עידו מיקובסקי
תגובת דובר עיריית חיפה עידו מינקובסקי, שנמסרה כפי שנמסרה אמש: "לאחר קבלת הממצאים של המשרד להגנת הסביבה, כב"א, איגוד ערים מבדיקת העירייה, תערך הערכת מצב ובאם יתגלה והיה כשל כל שהוא בהתנהלות גורם כזה או אחר בניהול החומרים שברשותו, תגיב העירייה ביד קשה ולא תהסס לערב את משטרת ישראל וכל יתר רשויות אכיפת החוק בנושא על מנת לוודא כי לא יישנו מקרים מאיין אלה בעתיד אם כי מוקדם עדיין לקבוע בשלב זה את מהות האירוע ופישרו".

לא ניתן להגיב