קצין צה״ל מחיפה נדבק בטפיל מסוכן עת ששהה באפריקה

טפיל שמקורו באפריקה זיהם במשך שמונה חודשים את גופו של קצין צעיר בן 22 מחיפה שטייל עם אישתו באתיופיה, מבלי שידע מה הסיבה להידרדרות במצבו הבריאותי. במהלך הטיול טבל הקצין באחד מהאגמים הרבים הנמצאים במדינה וכך נדבק בטפיל. עם חזרתו לארץ לפני שמונה חודשים החל להרגיש ברע, מצבו הבריאותי הדרדר וסבל מכאבי בטן עזים ואיבוד משקל במהירות.

במהלך חודשים אלו הוא ביצע בדיקות סי.טי ו-MRI, בדיקות דם חוזרות, בדיקות פולשניות כמו בדיקות גסטרו וקולונוסקופיה, אך אף אחת מהן לא העלתה הסבר למצבו הרפואי שהמשיך להידרדר. בסופו של דבר הגיע הקצין הצעיר, לייעוץ במכון הגסטרו ברמב”ם, שם הופנה על ידי ד”ר עירית חרמש – רופאה בכירה במכון, אל מרפאת המטיילים, שכן שיערה על פי תיאור הנתונים שאולי השהות שלו באפריקה יכולה לתת הסבר לבעיה ממנו הקצין סובל.

ד”ר עמי נויברגר, רופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות ברמב”ם ומנהל מרפאת המטיילים בביה”ח: ביצענו מספר בדיקות ובסופן הסתבר כי הוא אכן נדבק בטפיל מסוכן בשם סכיסטוסומה (Schistosoma) המצוי בנהרות או אגמים באזור, וגורם לזיהום קשה ולמחלת  הבילהרציה (Bilharzia)  שחדר לגופו, הטיל ביצים וגרם לזיהומים במערכות גופו. מרגע שמצבו הרפואי אובחן, אנחנו יכולים להתחיל במתן הטיפול הנכון והוא צפוי להחלים. כעת, משאובחן, הוא יתחיל טיפול בימים הקרובים. אנחנו צופים שהוא יתאושש בהקדם.

ד”ר נויברגר אומר ומזהיר: ציבור המטיילים באפריקה חייב להבין את הסכנה שכרוכה בכניסה למקורות מים מזוהמים. במקומות רבים ביבשת משכנעים את התיירים כי אין סכנה בכניסה למים, או כי טיפול לאחר הכניסה למים אכן מונע את ההדבקה, וזה פשוט לא נכון. חשוב להבין כי מלבד סימני ההדבקה המידיים כמו: פריחה, חום, וקוצר נשימה – יש לזיהום גם סיבוכים לטווח ארוך. ללא טיפול נכון ובזמן, הטפיל עלול לגרום לסרטן של שלפוחית השתן ופגיעה בכלי הדם של הכבד.

לדבריו של ד”ר נויברגר לקצין היה מזל גדול: אמנם הייתה הדרדרות רפואית במצבו, אך המחלה הזו עלולה להסתבך ולהוביל לסרטן, נזק בלתי הפיך לכבד ועוד. במקרה שלו, למרות החודשים הארוכים בהם היה ללא טיפול, תפסנו את הבעיה בזמן. רצוי להימנע מכניסה למקורות מים שאינם נקיים, כך נהגה למשל רעייתו של המטופל שקראה על הסכנות המצויות במים ובחרה להישאר מחוץ לאגם. בכל מקרה – לתיירים שנכנסים למקורות מים מתוקים, ובעיקר לאגם מלאווי ולאגמים במדינות אפריקאיות נוספות כגון באוגנדה ובאתיופיה, מומלץ לבצע בדיקת דם לאחר חזרתם לישראל כדי לוודא שגופם נקי מטפילים.

טפיל הסכיסטוסומה הוא עלוקה זעירה החיה בתוך חלזונות המצויים במקורות מים מתוקים, כמו: נהרות ואגמים, בעיקר אלו המצויים במקומות בהם אין תנאי היגיינה תקינים ומקורות המים משמשים להטלת הצרכים, כמו גם לרחצה ושתייה. בעבר הייתה עלוקה זו נפוצה גם בנחל הירקון, והיא קיימת בנהר הנילוס במצרים מאז ימי קדם ועד היום. גם בימינו הטפיל עדיין גורם לאלפי הדבקות בשכנינו מדרום, הטובלים במימי הנילוס, כמו גם למאות מיליונים נוספים באפריקה, בדרום אמריקה ובאסיה. כאשר הטפיל בא במגע עם עורם של מטיילים הנכנסים אל מקורות המים בהם הוא מצוי, הוא חודר אל גופם וללא טיפול ראוי עלול לגרום לנזק רב, כולל התפתחות מאוחרת של מחלת הסרטן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.