בדיקת מלחי מרה לנשים הרות בכללית מחוז חיפה

הריון מגרד
צוות המעבדה המחוזית של כללית במחוז חיפה החל לבצע בדיקת
מלחי מרה לנשים הרות וחוסך מהן המתנה ממושכת לתוצאות
פניה לחדרי המיון. נשים בטרימסטר ה-3 להריון אשר סובלות מגרד עז, בעיקר בכפות הידיים והרגליים, חשודות כסובלות מתופעה של עימדון תוך כבדי בהריון (ICP).

מחלה זו, ששכיחותה היא מקרה אחד לכל 400 הריונות, נגרמת כתוצאה מהצטברות מלחי מרה בדרכי המרה שבכבד שבעקבותיה חלה עליה ברמת מלחי המרה בפלסמה. מעבר לאי הנוחות לאישה ההרה, הרי שמלחי המרה עוברים את השליה ועלולים לגרום לפגיעה בעובר, עד כדי לידה מוקדמת או מוות תוך רחמי. הבדיקה לאבחון התופעה בוצעה עד כה רק במספר בתי חולים שונים בארץ, והתוצאות שהיו מגיעות באיחור לרופא הביאו למצב שהעמיד בסכנה את העובר.
לפיכך, הרופאים נהגו להפנות כל אישה הרה שנחשדה כסובלת מהתופעה ישירות לחדרי המיון, בכדי לבצע את הבדיקה ולקבל תוצאה במקום, על אף שמדובר בבדיקת דם שאינה מחייבת תנאי חדר מיון ואשפוז.

מלבד טרטור האישה שנאלצה להגיע למיון, נגרם עומס מיותר בחדרי המיון ועלות הבדיקה הייתה גבוהה במיוחד לקופות החולים בשל תשלום אגרת מיון. כדי להקל על המטופלות ולייעל את התהליך החל צוות המעבדה לביוכימיה וסרולוגיה, בניהולה של ד”ר קלרה הניג, במעבדה המחוזית של כללית, השנייה בגודלה ומהמתקדמות בארץ, לבצע כשיגרה בדיקה לרמת מלחי המרה.

בהליך זה הנשים עוברות בדיקת דם רגילה במרפאה הסמוכה לביתן או בכל מרפאה אחרת והתוצאה מגיעה באותו היום לרופא המטפל, לשביעות רצונם הגבוהה של המטופלות וצוותי הרפואה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.