שיטה חדשנית לשיפור אבחון זיהומים בדרכי העיכול מיושמת במעבדה המחוזית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי

אחת מהמחלות הנפוצות ביותר בעולם ומהווה בעיה בריאותית עולמית, בארצות מתפתחות ומפותחות, בקהילה ובבתי החולים היא דלקת במעי – גסטרואנטריטיס. חומרת הסימפטומים של המחלה נעה מסימנים קלים עד למצבים מסכני חיים. גורמי הזיהום העיקריים למחלות אלו הם וירוסים, חיידקים ופרזיטים, אך הסימנים הקליניים דומים. מכאן החשיבות הרבה באבחנה מעבדתית מדויקת ומהירה המאפשרת מתן טיפול מתאים.

ד”ר שפרה קן דרור, מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית הפועלת במסגרת המעבדה המחוזית הגדולה של כללית בחיפה וגליל מערבי, השוכנת בנשר מסבירה:

עד כה נהוג היה לאבחן את המחלה על ידי צמיחת תרביות על מצעים סלקטיביים (לחיידקים ולאמיבות) והסתכלות בטכניקות מיקרוסקופיות שונות. שיטות אלו מורכבות, דורשות המתנה של 2-3 ימים עד שחלה צמיחה, מיומנות גבוהה של הלבורנט ועבודה בשלבים מרובים. המשמעות היא אי-נוחות מתמשכת לחולה עד שבעייתו מאובחנת ומותאם טיפול, לעתים גם נטילת תרופות שלא לצורך בשלב ההמתנה וכמובן עלות בדיקה גבוהה.

בשנים האחרונות פותח האבחון המוליקולרי לתחום זה, כאשר בדגימה אחת ניתן לאבחן בו זמנית חיידקים ופרזיטים באמצעות ערכות המכוונות לאתרים מתאימים בגנום המזהמים.

בדרך זו ניתן, כדוגמה לדעת בתוך יום אם השלשול נובע מחיידקי הסלמונלה או שיגלה ולהתאים טיפול אנטיביוטי, או שהשלשול הוא תוצאה של אמיבות פרזיטריות, שהטיפול בהן שונה. במקום לסבול ממצב מעיק ומחליש זה מספר ימים עד לצמיחת החיידק ואבחונו ניתן בעזרת הבדיקה החדשנית הזו לקבל תוצאה בתוך 24 שעות.

מנהלת הממח”ז ד”ר מירה ברק:

הבדיקה, אשר עד כה בוצעה במספר מועט של מרכזים בארץ, הוטמעה עתה במעבדה המחוזית של כללית בחיפה וגליל מערבי, שהיא השנייה בגודלה בכללית ומעניקה שירות ל-750 אלף מטופלים. מדובר בבשורה משמעותית וחשובה לציבור רחב של מטופלים. מידי יום מתקבלות במעבדת כללית כ-150 דגימות בממוצע לאבחון פתוגנים בצואה. דהיינו, 150 איש שאבחון מהיר של הגורם למחלת המעיים שלהם יתרום לריפוי והקלה מהירים יותר. בעזרת בדיקה זו יאובחנו גם עוד פרזיטים וחיידקים שלא אובחנו עד כה במעבדות הכללית.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.