התמודדות נכונה עם דימוי גוף במציאות האינסטגרם • סדנה ייחודית לנערות מתבגרות והוריהן בכללית

נערות בגיל ההתבגרות מתמודדות עם שינויים ניכרים החלים במבנה גופן. שינויים אלו כרוכים לעתים קרובות בעליה במשקל ובשינוי באחוזי השומן. במקביל, בתקופה זו עולה המודעות העצמית והנערות עסוקות בבניית דימוי עצמי וביסוס זהותן כנשים צעירות. כמו כן, בגיל זה גובר הצורך בתחושת השתייכות חברתית והן מייחסות חשיבות רבה לאופן בו הסביבה תופסת אותן ומגיבה אליהן. תופעות אלו, התעצמו עוד יותר בעידן בו הרשתות החברתיות תופסות מקום גדול בחיי כולנו, בוודאי בחיי בני הנוער ובהתאם גדל העיסוק בתזונה ובמשקל הגוף.

במקביל, גם התפקיד ההורי משתנה בצורה ניכרת בתקופה זו, שבה ההורה נדרש להסתגל לשינויים החלים בבת מבחינה פיזית, נפשית והתנהגותית. הורים רבים עסוקים בשאלות הקשורות במידה בה נכונה מעורבותם בכל הנוגע לתזונה בריאה ובהתייחסות למראה החיצוני של בתם. כמו כן, באיזו מידה לתת לנערה מרחב להתנסות, לאפשר עצמאות וכיצד לשדר בטחון ותחושה שסומכים עליה ומתי להתערב ולהציב גבולות. מדובר בהתמודדות לא פשוטה הן של הנערה והן של ההורה.

סדנה ראשונה מסוגה לקידום אורח חיים בריא בקרב נערות צעירות בגילאי 11-14

במטרה לתת בידי הנערות והוריהן כלים להתמודדות ולחיזוק, יזם צוות כללית קבוצה ייחודית, ראשונה מסוגה, לה שותפות הדיאטניות במרכז לבריאות הילד של כללית בקריון וצוות העובדות הסוציאליות במרפאה לטיפול בילד ונוער- מרבך. סדנה ראשונה מסוגה כזו לקידום אורח חיים בריא בקרב נערות צעירות בגילאי 11-14, הסתיימה בימים אלה בהצלחה רבה.

הסדנה, בהנחייתן של הדיאטנית קלינית שירי שלו ועו”ס קלינית זוהר גלר פרץ, נערכה במרכז לבריאות הילד והנוער של כללית בקריון. היא כללה 10 מפגשים בהם עלו לדיון נושאים כמו החיים “בחברת שפע” והאתגר שהם מציבים, כמו ההתמודדות עם דחיית סיפוקים מול עודף האפשרויות.

במסגרת הסדנה, שכללה התנסות חווייתית כמו קלפי טיפול, משחקים קבוצתיים והתנסות חושית, ניתנה לנערות הזדמנות להתבונן בתהליכי הבחירה שהן עושות- איך לאכול? מה לאכול? מתי וכמה? כמו כן, עלה הקשר בין רגשות לאכילה וניתנה הזדמנות לשוחח על ההתמודדות הרגשית היומיומית עם תחושת עודף משקל, דימוי גוף, דימוי עצמי וקבלה. הנערות קיבלו כלים מעשיים שמטרתם להגביר את המודעות בשלהן בנוגע לתזונה בריאה ומושכלת.

במהלך הסדנה נערך גם מפגש משותף לנערות ולהוריהן, במהלכו התקיים שיח בנוגע לתיאום הציפיות ושיתוף פעולה ביניהם, בשינוי לקראת אורח חיים בריא יותר בבית. בנוסף, ההורים קיבלו הדרכה שעסקה בקשר בין הבחירות של ההורים וההשפעה שלהן על הבחירות של הנערות וכיצד ביכולתם לתמוך בתהליך של בנותיהן.

בסיכום הסדנה, ההורים סיפרו על כך שהתחילו לראות שינויים בשיח ובהרגלים של הנערות והנערות דיווחו כי ההשתתפות בקבוצה עם נערות במצב דומה לזה שלהן, עזרה להן להרגיש פחות לבד ולמצוא שותפות מחזקת להתמודדות שלהן.

בקרוב תיפתח סדנה חדשה

בקרוב עומדת להיפתח סדנה נוספת על פי מתכונת זו המיועדת לנערות בגילאים 11-13, אשר תתקייים במרכז הילד של הכללית בקריון ותועבר גם כן על ידי הדיאטנית קלינית שירי שלו והעו”ס קלינית זוהר גלר פרץ.  לפרטים והרשמה –מוקד סדנאות של הכללית מחוז חיפה וג”מ 5545*

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.