סילוק ניידת הניטור בחוף הכרמל • מתווה הגז

המאבקים על ניטור אסדת לווייתן

ביום ה', 08/01/2020 הודיעו מאיגוד ערים שרון-כרמל על החלטתם להעביר את תחנת הניטור שנמצאת בנחשולים, לאתר "חגית" • התארגנות התושבים "עד כאן" הצליחה למנוע את העברתה של תחנת הניטור מנחשולים לאתר חגית, וזאת לאחר התערבותו של סגן ראש מועצת חוף כרמל קובי ציטר.


תחנת הניטור הניידת הוצבה במקום לשם ניטור החומרים בזמן הנישוב ומשמשת כתחנה מרכזית וחשובה מבחינת המעקב אחר זיהום אוויר הנפלט מאסדת הגז, בחוף הכרמל. תחנת הניטור נמצאת על החוף, קרוב לים והמדידות שלה, במיוחד מדידות הבנזן וכן מדידת הרוחות, הן מהימנות ביותר. התחנה ממוקמת על שטח פרטי של קיבוץ נחשולים.

תגובת ישי אתר, תושב נחשולים (צילום: ישי אתר)

התושבים נלחמו על מנת להשאיר את הניטור בחוף נחשולים

התושבים הוכיחו שבזכות נחישות וידיעה בצדקת הדרך, ניתן לעצור את מעבר התחנה. הבוקר התארגנו מספר תושבים בקריאה "עד כאן" ועצרו בגופם את העברת התחנה, מבחינתם זאת תחנה שאין לה תחליף ואין סיבה להעבירה לחגית במיוחד שבמתחם שם יש תחנה של נובל אנרג'י. אם סומכים על הניטור של נובל, אין סיבה לכפילויות. ההחלטה של איגוד ערים, "בשל שיקולים מקצועיים", הרימה גבה לרבים מהתושבים שהבוקר הגיעו לנחשולים והתחנה נשארה במקומה.

תגובת מיטל בן ששון זוהר – תושבת נחשולים:

"אני מבקשת לשבח את עבודתו של סגן ראש המועצה מר ציטר, שניגש לעניין ברגישות ובמסירות רבה, וחזר עם תשובה חיובית להשארת התחנה לאחר דקות בודדות בלבד, ומכאן נמנע אירוע שיכול היה להסתיים בצורה הרבה פחות נעימה. הדבר מוכיח שוב שללא פיקוח מקומי הדוק על פעילות נובל- אנרג'י, חיי התושבים נתונים להפקר".
התושבים מ"עד כאן" (צילום: תושב המקום)
התושבים מ"עד כאן" (צילום: תושב המקום)

רותי בנין, תושבת עתלית, מסרה לחי פה:

ביום שישי התברר לנו דרך הרשתות החברתיות שתחנת הניטור בנחשולים תועבר ביום ראשון לאתר חגית, (פוסט שהוציא איגוד ערים שרון) במהלך כל השבת אנחנו פעילי "עד כאן", לא נחנו לרגע והחלטנו שנחסום בגופנו את פינוי התחנה. בראשון בבוקר היינו בקשר ובשעה 1000 הוזנקנו לשטח לחסום עם המכוניות שלנו ובגופנו את פינוי התחנה. שמחנו מאוד שסגן ראש המועצה קובי ציטר פעל וגרם לכך שהוחלט שהתחנה לא תועבר לפחות עד סוף השבוע, וכרגע התחנה תחזור לפעילות מלאה עד לדיון מקיף באיגוד ערים כרמל שרון. תודה לכל הפעילים המופלאים שעזבו את הכל והגיעו לשטח.

תגובת איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון – כרמל

האיגוד יבחן בשנית את העברת תחנת נחשולים לאור פניות התושבים.
ההחלטה על העברת תחנת הניטור מנחשולים, לאתר קליטת הקונדנסט באתר חגית, התקבלה בשל מחויבתנו לשמירה על איכות החיים של תושבי מגידו ובת שלמה.
החלטה פורסמה באופן שקוף בדף הפייסבוק של האיגוד כבר ביום חמישי. לאחר הפרסום פנו לאיגוד תושבים רבים מחוף הכרמל בבקשה להמשיך את פעילות תחנת נחשולים.
לאור הפניות, המעידות על אמון הציבור במערך הניטור של האיגוד, אנו נקיים שיח עם הנהלת הקיבוץ והתושבים במסגרתו נבחן את הההחלטה על העברת התחנה בשנית.
האיגוד, המייצג כ-700 אלף תושבים ב18 רשויות מקומיות, ימשיך לנטר ולדווח בשקיפות ואמינות מתחנות הניטור של אסדת לוייתן, למען איכות חיי התושבים ואיכות הסביבה.

לחי פה נודע כי יתקיים דיון בנושא ביום חמישי 17/01/2020, באיגוד ערים. בינתיים ישיגו התושבים צו כדי להשאיר את התחנה במקומה הנוכחי.

מתווה הגז

7 תגובות
 1. עפרה אמר/ה

  בזכות אזרחים נחושים נשמור על בריאותנו. תודה לכתבת המביאה את החדשות העדכניות על מאבק באסדת לויתן

 2. זיו צח אמר/ה

  כתבה מצויינת ואחת הטובות שקראתי שיתרונה בכך שכוללת תגובות חשובות של *גורמים רשמיים* ושל המשתתפים ( הציבור ) באירוע היום במניעת העברת תחנת נחשולים ! הופצה הערב בעיתון אנטרנטי *"חי פה"* מאת העיתונאית *עליזה ברקן שמסקרת באופן קבוע את נושא מתווה הגז וזהומי הסביבה בעוטף בז"ן שהוא האח הגדול של עוטף לוויתן*

  ממליץ בחום לעקוב אחרי הכתבות פרי העט/ המקלדת של עליזה ברקן
  מאת זיו צח Ziv Tzach
  #המפרגן_הלאומי #סטטוסי_בריאות #טכנולוגיות_רפואיות_ומדעיות

  "סילוק ניידת הניטור | דוד נגד גוליית בחוף הכרמל"
  https://haipo.co.il/item/173228

  כתבות נוספות מאת עליזה ברקן
  https://haipo.co.il/item/author/aliza-barkan

 3. שלומית אמר/ה

  תגובת איגוד ערים מעידה יותר מכל על הנתק בין האיגוד והציבור. אין לציבור אמון במערכת הניטור הכושלת של האיגוד יותר מאשר ברגל תותבת או בעין עצלה. אבל ברור, שכל אדם יעדיף את קיומו של איבר, גם אם התפקוד שלו נמוך, על פני המחסור בו, ובמילים ברורות, עדיף עיניים שרואות מטושטש, על פני עיוורון מוחלט. וזה בדיוק מערך הניטור של האיגוד: עיניים שרואות מטושטש.
  מערך הניטור של האיגוד הוא רצוף כשלים מובנים. במהלך התקופה הקצרה שבה פעלה תחנת הניטור בנחשולים, ראינו שוב ושוב כיצד נתונים גבוהים נמחקים בידי יד נעלמה, ואיך התחנה יוצאת לכיולים ארוכים בדיוק כאשר רמת המזהמים גבוהה. למרות כשלים אלו, ניכרת בבירור מגמה של הגברת הזיהום מאז תחילת פעולת האסדה, מה שמבהיר כי האסדה איננה מטהר אוויר כפי ששטייניץ ונובל אנרג'י ויצחק תשובה רוצים למכור לנו.

 4. רותי בנין אמר/ה

  ושוב הוכחנו שהציבור נחוש לשמור על עצמו. כי אין לנו על מי לסמוך. לכן יצאנו לשטח וחסמנו את הוצאת תחנת הניטור. תודה לחי פה על הכתבות. ולעליזה הקשובה לכולנו.

 5. טל אמר/ה

  מה שקורה בתחנות הניטור עוד יגיע בבוא היום לבית משפט. מחיקת נתונים, מערכות תקולות בדיוק כאשר המזהמים מתחילים לעלות בגרף הניטור. עבריינות לשמה. ופה כמובן לא המציאו את הגלגל. אשדוד ומפרץ חיפה חיים זאת שנים. הגיעה העת לשים גבולות עם דין מעל ראשם של אלו שלא רק שלא שומרים עלינו, אלא גם מאפשרים תחת חוקים של מדינות עולם שלישי הרעלת אזרחים.

 6. אבי הראל אמר/ה

  צריך לציין זאת במפורש: ההחלטה של איגוד ערים להעביר את התחנה בעיתוי זה מעידה על כך שהם יודעים בוודאות שאסדת הגז מזהמת, ושהם מנסים להסתיר מידע זה מהציבור. יש לפנות לארכאות משפטיות ולדרוש לפרסם את הפרוטוקולים של הישיבה בה הוחלט להעביר את תחנת הניטור. יש להניח שפרוטוקולים אלו ישמשו לפתיחה של חקירה פלילית.

 7. רות אמר/ה

  כמה עולה להתקין עוד תחנת ניטור? שאני אבין: זה עולה יותר מהוספת עשרות משרדי ממשלה הזויים או קצת פחות? אולי פשוט להשבית לחודש אחד את הפעלתם של כמה מן המשרדים החדשים והנוצצים, כגון המשרד לענייני זבל, המשרד לשומדבר, או המשרד לחיבוק ידיים, ואז אפשר יהיה להקים תחנות ניטור בכל המקומות שצריך ואף לאייש אותן באנשי מקצוע ישרים ללא זיופים והעלמת נתונים..

לא ניתן להגיב