צעיר שחזר מטיול בניגריה אושפז ברמב”ם ואובחן עם מלריה

ד"ר עמי נויברגר, מנהל מרפאת חיסונים למטיילים ברמב"ם ורופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות ברמב"ם. (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

רופאי רמב”ם מזהירים: “אסור להפסיק את הטיפול המונע במהלך השהות במדינות בהן הטפיל נפוץ”.

ג’, צעיר בשנות ה-20 לחייו, שהה במשך מספר חודשים בניגריה שבמערב אפריקה. לאחרונה שב לארץ ובימים האחרונים חש ברע. בביקור במיון רמב”ם נמצא כי הוא חלה במלריה, כאשר הטפיל תקף את מערכות גופו ופגע בכבד ובתאי הדם שלו. עם קבלת האבחון, הצעיר אושפז באחת המחלקות הפנימיות ברמב”ם וקיבל טיפול מתאים. על פי רופאיו, הוא בתהליך החלמה ומצבו משתפר בהדרגה

ד”ר עמי נויברגר, מנהל מרפאת חיסונים למטיילים ברמב”ם ורופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות, מסביר:

הצעיר החליט במהלך השהות שלו בניגריה להפסיק את הטיפול המונע. בהיעדר הגנה תרופתית, הוא נדבק במחלה שאצלנו כבר לא קיימת אבל נחשבת למאוד נפוצה באזור הזה של אפריקה. הסיכוי להידבק במלריה במערב אפריקה הוא גבוה מאוד ואף עולה בשנתיים-שלוש האחרונות.

לפני מספר חודשים אושפזה ברמב”ם יסמין עשת, צעירה ממשגב שבצפון, לאחר שחזרה מטיול בגאנה לשם נסעה במסגרת פרויקט TEN. עקב רגישות לכדורים שנטלה במסגרת הטיפול המונע למלריה, היא הפסיקה את השימוש בהם. כאשר המשיכה לטייל באפריקה החל מצבה הרפואי להידרדר. בדיעבד הסתבר שחלתה במלריה, ומכיוון שהמשיכה לשהות באפריקה לא אובחנה בזמן ולא קיבלה טיפול מתאים. עקב מצבה הרפואי החליטה לשוב לארץ, ובהגיעה לרמב”ם קיבלה טיפול שהציל את חייה.

בפוסט שהעלתה לאחרונה לפייסבוק, מגוללת עשת, את שאירע לה ומפצירה במטיילים הנוסעים לאזורים מועדים ליטול את הכדורים ולהגן על בריאותם:

אני לא מאחלת לאף אחד לחוות את השבועיים הסיוטים שחוויתי. החיים שלכם שווים יותר. ישראלים אוהבים להסתמך על זה שיהיה בסדר, אבל לפעמים רק לסמוך על המזל זה לא מספיק.
ד”ר עמי נויברגר, מנהל מרפאת חיסונים למטיילים ברמב”ם ורופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות ברמב”ם.
(צילום: הקריה הרפואית רמב”ם)

ד”ר נויברגר מסכם:

הטיפול המונע הוא יעיל ויש לקחת אותו באופן רציף כל עוד שוהים באזור. ישנן כמה וכמה אפשרויות טיפול תרופתי, הנותנות מענה גם עבור אלו שאלרגיים לתרופות הנפוצות יותר. אין כאן קיצורי דרך. מלריה יכולה בקלות להסתבך ולהפוך למצב מסכן חיים, במיוחד כאשר שוהים במדינות בהן מערכות הבריאות לא מתקדמות במיוחד.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
 1. אזרח ותיק אמר/ה

  מה בדיוק יש לחפש שם מלבד מלריה וארגון טרור מוסלמי?

  1. בת שבע אפשטין דמבו אמר/ה

   חהחההה בניגריה לא מתרגשים ממלריה, יקח כדורים ויבריא.
   הטעות שלו שלא לקח כשהיה בניגריה את הכדורים ליתר בטחון אם יחלה בארץ כשיחזור.