ריחות דלקים מאזורים שונים בעיקר באזורים הסמוכים לבז״ן ולקישון

מפעל גדות ומאחוריו בתי הזיקוק - בזן (צילום - חי פה)

תלונות רבות התקבלו ביומיים האחרונים (רביעי וחמישי 8-9/1/29) מתושבים על ריחות דלקים מאזורים שונים ובעיקר באזורים הסמוכים לבז״ן ולקישון. ניתוח כיווני הרוח בשעות בהן נרשמו עליות בנזן ושעות בהן נתקבלו התלונות הצביע על בז״ן.

כבר אתמול וגם היום, דרש איגוד ערים להגנת הסביבה חיפה, מהגורמים הרלוונטיים בבז״ן לערוך בדיקות בתוך מתחם בז”ן. במקביל צוות פקחי האיגוד ורשות נחל הקישון יצאו לבצע בדיקות באזור הנחל שכן, מניסיון העבר, הגשמים סוחפים מזהמים הנמצאים בקרקעית הקישון וכן, בקרקע שבמתחם בז”ן וגבולותיו, אחת מתופעות הלוואי לכך הן הצפת הדלק מעלה. עוד נמצא כי במחסום מי הנגר של גדיב (השייכת לקבוצת בז״ן) המים גלשו על גדותיהם ללא טיפול במתקן הטיפול אותו נדרשו להקים לפני הזרמתם לנחל הקישון.

בהקשר זה יבדוק האיגוד ביחד עם רשות הנחל, פנייה לחייב את החברה בהוספת מיכלים נוספים לאור העובדה כי עלתה תדירות אירועי הגשם היורד בכמויות רבות.

בבדיקה שנערכה היום (חמישי) בתוך בז”ן ביחד עם צוות האיגוד – הורגשו ריחות באזור מתקן לניפוק ביטומן, מיכל T-641 (מיכל סערה, האוגר את כל זרימות של הנגר עילי מהשטח) ומתקן לטיפול בשפכים (קרוב למוצא אל הקישון). לדברי נציג בז״ן לצוות האיגוד, המתקן לא יכול היה לטפל בכל הזרימות שהגיעו אליו בזמן הגשמים החזקים וחלק גדול מאלה זרם ישר לשוחות ולתעלות ובהמשך לקישון.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בנוסף לכך, היום נמצא כתם שמן בגדות, אך מקורו לא בבזן. ככל הנראה מדובר בכתם שמן שנוצר בעקבות גלישת מי נגר שלא טופלו בשל ריבוי הגשמים.

בנוסף, בנחל הגדורה אשר גם בו התגלו בעבר כתמי שמן, שמקורם במוסכים הסמוכים, לא נמצאו כתמי שמן.

צוות האיגוד נמצא בשטח, בכדי למצוא את מקורות מטרדי הריח, וימשיך לעדכן.

לדיווחים על מפגעי סביבה ניתן לחייג למספר: 073-3808735

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. חיפאי אמר/ה

  כמה אפשר לטייח?
  למה לא לומר את האמת? סכנת נפשות.
  עניין של זמן עד אסון המונים

 2. דורון רז אמר/ה

  תמיד מסריח שם מדלקים. “תמיד” – ללא יוצא מהכלל בכל פעם בה עוברים שם על כביש 4.

 3. א.א.חיפה אמר/ה

  נכון באמת היום בסביבת השעה 11 בבוקר היה ריח מאוד חריף של דלק, או סולר מאוד חריף שהייתי בחצר ביתי בקרית חיים.היה קשה להשום. הרמתי טלפון לעיריה למוקד וצילצלתי כרבע שעה ולבסוף אמרו שאשאיר מספר טלפון והם יתקשרו אליה ברגע שיוכלו. היום השעה 7:40 ועד השעה הזאת אף אחד לא התקשר.העיריה מזלזלת גועל נפש.העיריה הזאת לא מתפקדת בשום תחום