נישוב אסדת לוויתן – הנישוב השני – 06/01/2020 • תחזית, כיווני הרוח ודיווחים שוטפים

הנישוב השני של אסדת לוויתן מתקיים הבוקר, 06/01/2020, בשעה 07:00. הרוח בבוקר יום ב' היא דרומית והיא צפויה לחוג קלות לדר דר מערבית בהמשך היום. על פי כיוון הרוח ניתן להעריך כי הזיהום ינוע צפונה לאזור חיפה וכן בים ממערב לחיפה.

בתמונה שלפניכם – תחזית מהירות הרוח וכיוונה ברזולוציה של 3 שעות (דרומית – 14-18 קשרים):

תחזית כיוון הרוח ומהירות הרוח במהלך יום הנישוב השני - 06/01/2020
תחזית כיוון הרוח ומהירות הרוח במהלך יום הנישוב השני – 06/01/2020

הודעת המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה אישר לחברת נובל אנרג'י לקיים את הנישוב השני ביום ב' הקרוב, 6.1.2020. המשרד השלים את אימות כמויות הבנזן והפחממנים שנפלטו ביום ג' במהלך הנישוב באסדת לווייתן: הכמויות היו פחות מ-4 ק"ג של בנזן, כ-220 טונות מתאן וכ-4.2 טונות תרכובות אורגניות נדיפות, שהן נמוכות משמעותית מהתחזיות המוקדמות שייצגו את תרחיש הפליטה המרבי – שהיה ל-72 ק"ג בנזן, 1,473 טונות מתאן ו-22 טונות תרכובות אורגניות נדיפות.

הודעת המועצה האזורית חוף הכרמל

מועד הנישוב של אסדת לוויתן יתקיים מחר, יום שני ה-6.1.2020.  כמו בנישוב שהתקיים שבוע שעבר, התהליך צפוי להתחיל בשעה 07:00 ולהסתיים בסביבות השעה 16:00 מיד בסיום הנישוב נצא בעדכון בנושא. כלל מוסדות המועצה וביה"ס יפעלו כרגיל. חשוב להבהיר כי על פי הודעות משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה– לא נשקפת סכנה לציבור בעת ביצוע הנישוב.  
ניטור רציף:
איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון – כרמל והמשרד להגנת הסביבה יבצעו ניטור רציף מתחנות הפזורות במרחב: מעין צבי, נחשולים, קיסריה, זכרון יעקב וחוף נוה ים. בהקשר זה נציין כי תחנת ניטור נחשולים שבה לפעילות סדירה.

מתווה הגז

ממשרד להגנת הסביבה נמסר :

הנישוב השני באסדת לוויתן החל הבוקר: ריכוזי הבנזן אשר נמדדים בתחנות הניטור בשעה זו דומים לריכוזי הרקע בשבועות האחרונים.
הבוקר, סמוך לשעה 7:00, החל תהליך הנישוב והוצאת הגזים מאסדת לוויתן, ובשלב זה תערובת הגזים הנפלטת כוללת חנקן. מאוחר יותר – לפי נתוני צוות המשרד שעל האסדה, החל מהשעה 13:00 בקירוב, יתחילו להיפלט גם פחמימנים, ובכללם בנזן.
במהלך כל שעות היום ניתן לעקוב אחר נתוני הניטור בתחנות המוצבות לאורך רצועת החוף מול אסדת לוויתן.

בשעות הבוקר נושבת רוח דרום מזרחית לאורך החוף, אשר מסיעה את המזהמים מהאסדה לכיוון צפון-מערב, מעל הים. בהתאם לכך ריכוזי הבנזן אשר נמדדו בתחנות הניטור בשעה 08:00 היו נמוכים ונעו בין 0.19 ל-0.96 מק"ג/מ"ק. בשעות אלו לא נשבה רוח מהאסדה אל החוף, ולפיכך ריכוזים אלו אינם קשורים לתהליך הנישוב באסדה.

הריכוזים הם בטווח הערכים אשר נמדד במהלך התקופה שבין 1 נובמבר ל-22 דצמבר, שהיא תקופת הייחוס להרצה (תקופה עם תנאים מטאורולוגים דומים). הממוצע התקופתי של ריכוזי הבנזן בכל תחנות הניטור בתקופה זו נע בין 0.29 ל-0.80 מק"ג/מ"ק, שהם 7.4% עד 20.5% מערך הסביבה והיעד היממתי. ערכי הבנזן היממתיים המרביים בתקופה זו נעו בין 0.64 ל-1.75 מק"ג/מ"ק שהם 16.4% עד 45% מערך הסביבה והיעד היממתי.

עיריית טירת כרמל – רחב

בנישוב הראשון שהתקיים ביום ג' שעבר, נרשמו ריכוזים שעתיים מרביים בין 0.41-1.40 מק"ג/מ"ק.
המשרד ימשיך לפרסם לאורך שעות היום את ריכוזי הבנזן הנמדדים בתחנות הניטור המוצבות לאורך רצועת החוף אשר מול האסדה. יצוין, כי בשל תקלות אזוריות באספקת החשמל, מכשירי ניטור הבנזן בשתי תחנות (ניידת 7 זיכרון יעקב ומעיין צבי איגוד) לא ניטרו בשעות הלילה. ניידת 7 זיכרון יעקב חזרה לפעילות בשעה שבע בבוקר, נתוניה משודרים באתר האינטרנט ובאפליקציה. התקלה בתחנה שבמעיין צבי טופלה. נתוניה זמינים באתר ובקרוב יעלו גם לאפליקציה.

כפי שהוכח בנישוב הראשון שבוצע בשבוע שעבר, אין כל הנחיות מיוחדות לציבור לאורך כל שעות היום, וההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב.
אנו ממליצים לציבור להוריד את האפליקציה: "אוויר בסביבה" של המשרד ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר וכן לאתר המשרד לאתר איגוד ערים לאיכות סביבה שרון-כרמל.

רצ"ב נתוני בנזן שעתיים בתחנות הניטור שמול אסדת לווייתן עד השעה 8:00

3 תגובות
 1. משה אמר/ה

  ברור שאי אפשר לסמוך על נובל אנרג'י. הם נותנים תחזיות ובסוף בפועל מתברר שהפליטות היו הרבה הרבה הרבה הרבה פחות מהתחזיות.

 2. ירון רוזנשטיין אמר/ה

  יפה ריכוזים יפים של בנזן באוויר.

 3. דרור אמר/ה

  כך בדיוק נראית בגידה במדינה ובאזרחים.
  מדינה שבה הממשלה מושחתת ומשרתת קומץ בעלי הון, מתעללת ומנצלת את אזרחיה – – במצב כזה, מה מטרת קיומה של המדינה?

לא ניתן להגיב