נישוב אסדת הגז נדחה • המשרד להגנת הסביבה

הודעת במשרד להגנת הסביבה:

(בהמשך הכתבה תמצאו את תגובת שותפות לווייתן)

חברת נובל אנרג’י לא עמדה בתנאים עד לשעה זו ולכן הנישוב יידחה: המשרד להגנת הסביבה לא מאפשר לחברה לבצע מחר (ג’) את פעולת הנישוב באסדת לוויתן בשל אי-עמידה בכל הדרישות והתנאים המחמירים שהציב לה; המשרד הורה לחברה לתת לציבור התראה של יומיים מראש על המועד החדש

חברת נובל אנרג’י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב לה המשרד להגנת הסביבה לקראת פעולת הנישוב שתוכננה להתקיים מחר (ג’) באסדת לוויתן, ומשום כך, פעולת הנישוב תידחה למועד אחר. על חברת נובל להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב.

המשרד מודע לאי-הנוחות הנגרמת כתוצאה ממצב זה לתושבי האזור, ואולם עומד על כך שכל התנאים שהציב על מנת לפקח בצורה מלאה על פעילות ההרצה ימולאו למען הציבור והסביבה.

המשרד דרש מחברת נובל אנרג’י לפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש – בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים שהמשרד הציב.

המשרד לא אישר עדיין את תוכנית הדיגום והניטור באסדה במהלך הנישוב, מכיוון שלא נחה דעתו עד לשעה זו מדוחות הכיול ובקרת האיכות שהוגשו, הנוגעים למכשירי האנליזה על האסדה לבדיקת הרכב הגז המנושב.

אסדת לוויתן נמצאת כעת בתקופת הרצה. כמקובל במתקנים חדשים, כל המערכות לרבות מתקני הטיפול בפליטות – נכנסות לפעילות באופן הדרגתי.

המשרד להגנת הסביבה בדק את תכניות החברה עבור תקופת ההרצה והנישוב, ובנוסף, ביצע מודל פיזור מזהמים במצבים סינופטיים שונים. הממצאים הראו כי לא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף, במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים.

ביום הנישוב, צוותי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה יהיו נוכחים על האסדה ובחוף, כולל בתחנות הניטור ובמרכז הבקרה של נובל.

המשרד להגנת הסביבה מחדד, כי אין כל הנחיות מיוחדות באשר להפסקת פעילות או שינוי בהתנהלות היום-יומית של תושבי האזור, גם לא בעת הנישוב באסדה. המשרד מדגיש, כי אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק.

תגובת שותפות לווייתן להודעת המשרד להגנת הסביבה

הגז מלוויתן חיכה הרבה זמן כדי לצאת מהאדמה, והדבר יקרה במהרה.
הופתענו מאוד והצטערנו לשמוע על החלטת המשרד להגנת הסביבה. נובל אנרג׳י מקפידה על עמידה קפדנית בכל ההיתרים והאישורים השונים שהונפקו לה ואשר קיבלו את אישורם של בתי המשפט השונים. המשרד להגנת הסביבה מבקש לבצע תיקוף נוסף למיכשור האנליזה מעבר לתיקוף הקיים ונובל פועלת להעביר מידע זה למשרד.
שותפי לוויתן נרגשים, מוכנים ודרוכים לקראת הפקת הגז הטבעי והפיכתה של ישראל למעצמת אנרגיה.

בתמונות: אנשי המשרד להגנת הסביבה מציבים דיגום סביבתי על אסדת לוויתן, הלילה. צילומים: המשרד להגנת הסביבה

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. דרור אמר/ה

  זה לא מספיק טוב! הממשלה הזו בוגדת באזרחים ובמדינה באופן עקבי, וזאת כדי לספק את החמדנות הבזויה של קומץ בעלי הון.
  ממשלה ראויה היתה אוסרת לחלוטין הקמה של אסדה או כל מפעל מזהם, כל-כך קרוב לחוף.
  נתראה בבחירות!

 2. לסגור את לוויתן. אמר/ה

  משרד הבריאות פרסם ב 2016 שידוע על כבשים בארה״ב שחלו ומתו כשנחשפו לקונדנסט.
  לכן, מדינות נאורות לא מכניסות כזו אסדה לחופן כדי להגן על אזרחיהן. אצלנו גם הכניסו אסדה כזו וגם רוב הקונדנסט המסרטן מיועד לייצוא!! כדי להעשיר עוד את טייקוני השלטון.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו