חנין מונה ליו”ר וועדה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה

יו”ר וועדת הפנים והגנת הסביבה, ח”כ מירי רגב מינתה את ח”כ דב חנין, ליו”ר וועדת משנה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה. הקואליציה לבריאות הציבור: “אנחנו מברכות את ח”כ דב חנין, על המינוי, ומאמינות שניתן לייצר מציאות אחרת, נקייה ושלווה יותר במפרץ, בניהול נכון מצד השלטון המרכזי והמקומי ביחד עם נציגי החברה האזרחים והתעשיה”.

2810_158439215190_7991700_n.jpg

מפרץ חיפה צילום: סמר עודה
בעקבות דיון שהתקיים הבוקר (ד) בוועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח”כ מירי רגב, בנושא הרחבת בתי הזיקוק והנפט בחיפה והסכנה הבריאותית והסביבתית הנשקפת מכך לציבור התושבים בחיפה. החליטה רגב להקים ועדת משנה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה ומינתה את ח”כ דב חנין, שהיה בעברו גם יו”ר הוועדה המשותפת לבריאות וסביבה ליו”ר ועדת המשנה.
חברי הוועדה הנוספים יהיו חברי הכנסת תמר זנדברג, חמד עמאר ודוד אזולאי, שגם בעברו שימש פעמיים כיו”ר וועדת הפנים והגנת הסביבה.

את הוועדה ילווה יועץ משפטי המתמחה בתחום הגנת הסביבה. מנדט הוועדה הוא להביא בפני מליאת וועדת הפנים והגנת הסביבה, תוך שלושה חודשים מהיום, המלצה לכלל סוגיית מטרופולין חיפה בכל הנושאים הקשורים לזיהום הסביבתי במפרץ חיפה ושאלות של תכנון במפרץ. הוועדה תתייחס גם לתמ”א 30 שנועדה, בין השאר, להסדיר סוגיות תכנוניות במפרץ חיפה וכן תקיים ישיבות עם הגורמים הרלוונטיים: משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה, קבוצת בז”ן, ארגונים סביבתיים ועוד. בנוסף, תקיים הוועדה סיורים על מנת להתרשם מהממצאים בשטח. כאמור, בתום עבודתה תציג וועדת המשנה את ממצאיה בפני מליאת הוועדה.

מוקדם יותר הבוקר, קיימה וועדת הפנים והגנת הסביבה, דיון מהיר, לבקשתם של חברי הכנסת דב חנין ותמר זנדברג, בסוגיית הסכנות הבריאותיות והסביבתיות העלולות להיגרם כתוצאה מהרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה. בדברי ההסבר לפנייתו של ח”כ חנין נאמר: ” ועדת המשנה של הועדה המחוזית של תכנון ובנייה אישרה את הרחבת בתי הזיקוק והנפט ללא פרוטוקול ולאחר שהוגשו 2200 התנגדויות מקצועיות. הסכנה לבריאות תושבי חיפה בעקבות זיהום של מפעלים מסוכנים מחד ובמקרה של אסון ורעידת אדמה או מלחמה מאידך היא חמורה. כל שכן שמדובר באזור מטרופולין חיפה שמוכה תחלואה נשימתית בעל אחוזים הגבוהים בארץ וכן תחלואת סרטן מן הגבוהים בארץ. בעוד יד אחת מוציאה את מתקני האמוניה המסוכנים בטענות הסכנה בעת אסון וסכנת הזיהום והבריאות לתושבים, היד השנייה מאשרת את הרחבת המפעלים המסוכנים. משמעות ההרחבה היא אסון סביבתי, בריאותי וסכנה ביטחונית ל- 600,000 תושבי מרחב חיפה”.

בישיבה הסביר ח”כ חנין כי מדובר בתכנית המבקשת לגליזציה של 250,000 מ”ר של תעשייה שנבנתה שלא כחוק והרחבה נוספת של בתי הזיקוק על שטח של 670,000 מ”ר ללא ידיעה ברורה לגבי מה עומד לקום באותם שטחים. הוא ציין כי לבז”ן היסטוריה של זיהומים, זיהום אוויר וזיהום מי תהום והוסיף כי תמונת הזיהומים מתקשרת לתחלואה חמורה במפרץ חיפה. ח”כ חנין הזכיר גם כי לפני פחות משבוע השתוללה שריפה במפעל גדיב שבשטח בתי הזיקוק. השריפה בערה שעות עד שמומחי חומרים מסוכנים הגיעו אליה. ח”כ חנין ציין בדבריו כי תיאודור הרצל, חוזה המדינה, תיאר בספרו “אלטנוילנד” את חיפה כריוויירה של המדינה העתידה לקום ואולם מפרץ חיפה עתיר המפעלים רחוק מאד מחזון זה.

ח”כ תמר זנדברג ציינה את השקט התקשורתי ביחס לשריפה ואמרה כי היו גורמים אינטרסנטיים שהפעילו לחץ על התקשורת. ח”כ זנדברג אמרה כי עמדתה הנחרצת היא שאין לאשר לבז”ן הרחבת המפעלים לפני שההמפעלים הנוכחיים יפעלו באופן נקי. תושבי חיפה ופעילי סביבה שנכחו בדיון טענו כי קיימות תלונות רבות של אזרחים על בעיות נשימתיות וכי התכניות החדשות “הורסות את מטרופולין הצפון ויוצרות הרס נוף בלתי הפיך”. גב’ חנה קופרמן מהפורום הישראלי לשמירה על החופים, אמרה כי קיימת הסתרה באשר לתכניות הנוגעות למטרופולין חיפה.

יו”ר איגוד ערים לאיכות הסביבה, שמואל גלבהרט: “עמדתם היא שניתן יהיה “להלבין” את מתקני בז”ן הקיימים רק אם יעמדו בתקינה סביבתית. לגבי המפעלים העתידיים אמר כי יש להקימם רק אם מטרתם הקטנת הזיהום הסביבתי. עוד אמר כי יש להטמיע את הסתייגויות איגוד הערים בתכניות להרחבת בז”ן”.

מנהל מחוז חיפה במשרד הפנים, יוסף מישלב, אמר כי “מחוז חיפה רווי מזהמים. הייתי רוצה ריוויירה ולא בתי זיקוק. תמ”א 30 תסדיר את מעמד בתי הזיקוק”.

בדיון התברר כי תמ”א 30 שתובא לאישור הממשלה אינה כוללת את הנמל, לאור התנגדות שר התחבורה. ח”כ מירי רגב הגיבה על כך ואמרה: “התכנית לא תיתן אפוא, מענה כולל למפרץ יינתן מענה לפטרוכימיה אך לא לנמל”.

נציגות המשרד להגנת הסביבה אמרו כי מפעל גדיב יערוך תחקיר פנימי שיימסר להם. עוד אמרו כי המפעלים במפרץ מהווים פוטנציאל סיכון גבוה והם גורמי זיהום אוויר. עם זאת ציינו כי בעקבות רגולציה מחמירה, פחתו החומרים האורגנים הנדיפים בשיעור של 43% בין השנים 2009-2012.

ח”כ רגב, אמרה בסיום הדיון כי, יש לה תחושה שחוקים רבים הקשורים לאוויר נקי אינם נאכפים דיים במפרץ והחליטה להקים וועדת המשנה לבירור יסודי של המתרחש במפרץ חיפה בהקשרים של סביבה ותכנון ומינתה את ח”כ חנין לעמוד בראש הוועדה.


בקואליציה לבריאות הציבור מברכים על המינוי ומיהרו לשגר מכתב ברכה לח”כ דב חנין ולח”כ מירי רגב על הבחירה.
במכתב נכתב: “אנחנו מבקשות לברך על החלטתה של חה”כ מירי רגב, למנות את ח”הכ דב חנין לתפקיד יו”ר ועדת המשנה לבדיקת סוגיות תכנון וסביבה במפרץ חיפה. וכמובן אנחנו מברכות את חה”כ דב חנין, על המינוי, ומאמינות שניתן לייצר מציאות אחרת, נקייה ושלווה יותר במפרץ, בניהול נכון מצד השלטון המרכזי והמקומי ביחד עם נציגי החברה האזרחים והתעשיה”.

“הנושאים שאותם אנו מבקשים להעלות על סדר יומה של הוועדה, בהקדם האפשרי, תוך שיתוף מרבי של ארגוני החברה האזרחים החברים בקואליציה לבריאות הציבור ומחוצה לה:
א. סוגית הרחבת בז”ן והנמל.

ב. הקמת חדר מצב משותף לרשויות שיהיה ממונה על רישום, מעקב ופעולה בזמן שגרה ובזמן חרום.

ג. נושא חופש המידע – חוק חופש המידע אינו מיושם, ובפועל פליטות על המזהמים הגדולים במפרץ חיפה אינם מועברים לציבור על פי חוק.

ללא מידע עדכני טוענים נציגי המפעלים שהם אינם מזהמים, ולנו אין יכולת לוודא מה נפלט לאוויר ולסביבה שלנו, לאילו חומרים הציבור חשוף. כמובן שאיננו יכולים לאשר או לאשש את הטענה של המפעלים ושל המשרד להגנת הסביבה שרמות הזיהום הסביבתי פחתו.

ד. לדרוש מהמשרד להגנת הסביבה חקירה מעמיקה לבדיקת נסיבות האירוע בגדיב לפני כעשרה ימים, נקיטת האמצעים הנדרשים נגד האחראים לאירוע ולכשלים בטיפול בו”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.