הצטיינות רמב”ם חיפה | ירידה של 76% בשיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות

הפגייה ברמב”ם בין המצטיינות לשנת 2019

ירידה של 76% בשיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות ושיפור באיוש אנשי המקצוע המועסקים בפגיות  בין השנים 2014-2019 כך עולה מהנתונים אותם מפרסם משרד הבריאות בנושא הטיפול בפגים וקידומן של היחידות לטיפול בילוד אשר מצוי מזה מספר שנים בליבת העשייה של המשרד.

נושא הפגיות והפגים הוגדר כאחת מתכניות הדגל של משרד הבריאות, והשנה מציינים את השנה השישית לתכנית הכוכבים המסתכמת ב 260 מיליון שקלים שחולקו בין כלל הפגיות במדינת ישראל (בהתאם לחלוקת כספי ביטוח לאומי לפגים), ובנוסף,  34 מיליון שקלים עבור אחיות תוספתיות בפגיות שיחולקו בשנת 2019 בין כל הפגיות על פי מפתח תקינה שנקבע מקצועית לכך.

אבני הדרך העיקריות בתוכנית:

  • הסדרה מקצועית  בחוזר חטיבת רפואה אשר הגדיר את סטנדרט הטיפול בפגים בישראל.
  • הפעלת  מודל תמרוץ ייעודי שמודד תשומות ותוצאות על פי הסטנדרט המומלץ בחוזר חטיבת רפואה וזאת בתחומי כוח האדם התשתיות והאיכות בפגיות. המודל מתמרץ פעילות במערך הפגיות, מכוון את משאבי בית החולים לפגיות ובכך משפר את איכות הטיפול בפג.

המודל הינו דינמי ומתעדכן בין השנים בהתאם לצרכים בשטח, עליית סטנדרט נדרשת, תובנות שעולות מהבקרות והתייעצות עם גורמי המקצוע.

המודל מדרג את הפגיות בהתאם לרשימת פרמטרים ומתגמל את הפגיות שציונן הוא הגבוה ביותר. בנוסף ישנו רכיב תגמול הלוקח בחשבון שיפור בין השנים. לציין שגם פגיות שציונן נמוך אך השתפרו מעל ממוצע השיפור בכל קבוצת בתי חולים אשר נמדדת יחד (מרכזי על, בינוניים וקטנים) מתוגמלות כספית.

עד השנה ניתן לראות שכל 30 מחלקות הפגיות שפועלות במדינת ישראל הראו שיפור ניכר ואף תוגמלו כספית על כך, דבר שהביא לשיפור ועלייה באיכות הטיפול בכלל הפגיות.

  • חלוקה רוחבית של חצי מיליון ₪ ב 2019  נוסף על חצי מיליון ₪ בשנת 2018 ומיליון ₪ בשנת 2017 לכל פגייה בעבור הצטיידות בהתאם לרשימת ציוד הכרחי לפגייה שאושרה ע”י המשרד.

המודל מופעל זו השנה השישית
ותוצאותיו עד כה (2014 עד 2019):

א. ירידה של 76% בשיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות.
(ירידה של 72% עד שנת 2018).

ב. שיפור באיוש אנשי המקצוע המועסקים בפגיות.

גידול של 102 רופאים ( 78 מתמחים ורופאים תחומיים + 24 מומחים) חדשים במקצוע הנאונטולוגיה.

תוספת של 396 תקני אחים ואחיות חדשות ( 311 עד 2018).

תוספת של 240 תקני אחים ואחיות שעברו הסמכה על בסיסית בטיפול נמרץ ביילוד, ו- 90  נוספים שלקראת סיום הכשרה.

תוספת של 159 תקנים במקצועות הבריאות השונים (רוקח, פיסיותרפיסט, פסיכולוג מומחה מקצוע חדש בפגיות, עובד סוציאלי, טכנאי הנשמה, דיאטנית, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת).

תוספת של 20 תקני אחיות ייעודיים למניעת זיהומים בפגיות.

הכנסת מנהלן כמקצוע חדש בפגיות, כבר השנה נפתחו 20 תקנים חדשים בפגיות.

ג. שיפור בתשתיות הפגיות.

110 מיטות חדשות.21 חדרי הורים חדשים 21  חדרי הנקה חדשים. 20 מטבחי חלב חדשים. 16  חדרי תרופות חדשים. 13 חדרי בידוד חדשים. מכשיר רנטגן DR מופחת קרינה בכל הפגיות.

השלמת פערי בינוי והצטיידות בפגיות השונות. שיפור בציון הממוצע במודל לאורך השנים (משנת 2014 עד עתה ) –  מ 33 עד 92.2.

בתי החולים חולקו לשלושה בתים (מרכזי העל, מרכזים בינוניים ומרכזים קטנים) על פי גודלם ולפי מספר לידות, שלושת הבתים נמדדו על פי אותם קריטריונים ונדרשו לעמוד באותם דרישות.

בין הפרמטרים אשר נוספו למודל בשנת 2019:

  • מתן קולוסטרום (חלב ראשוני) לפגים בתוך 8 שעות ראשונות מהלידה.
  • הוספת תקן מנהלן בפגיות.
  • מדידת וביצוע מעקב אחרי דמם מוחי דרגה 3 ומעלה בפגים.

הפגיות המצטיינות לשנת 2019 בהתאם לציוני בקרת משרד הבריאות:

מיון בית החולים רמב"ם בחיפה (צילום: ירון כרמי)
מיון בית החולים רמב”ם בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מרכזי על: איכילוב, שערי צדק, שיבא, שניידר ורמב”ם.

מרכזים בינוניים: אסף הרופא, העמק, וולפסון, לניאדו ומרכז רפואי לגליל.

מרכזים קטנים: איטלקי, אנגלי, בני ציון, זיו, כרמל וצרפתי.

הפגיות שהראו את השיפור הגדול ביותר בין 2018 ל -2019 :

מרכזי על: רמב”ם ושערי צדק.

מרכזים בינוניים: לניאדו ואסף הרופא.

מרכזים קטנים: איטלקי (המשפחה הקדושה) ובני ציון.

במשרד הבריאות אומרים:

המודל הוכיח שגם פגיות קטנות, פגיות בפריפריה והפריפריה החברתית יכולות לבצע שיפור משמעותי וליהנות מהתמרוץ של המודל. לאורך שש השנים היה איזון מלא גם בשיפור וגם בתגמול בין הפגיות במרכז ובין אלו שבבתי חולים בפריפריה. לציין שפגיות בבתי החולים האיטלקי בנצרת, בני ציון, לניאדו ואסף הרופא  הראו השנה את השיפור הגבוה בבית המרכזים הקטנים והבינוניים, כמו כן רמב”ם ושערי צדק במרכזי העל, בתי החולים האלה מדורגים כמצטיינים של התמרוץ והתגמול בו זמנית לשנת 2019. כמו כן הוקצה השנה סכום לחלוקה לכלל בתי החולים לתוספת תקני אחיות. זאת, נוסף על סכום שהוקצה לכל פגיה לצורך הצטיידות.

משרד הבריאות ימשיך לפעול למען המשך שיפור מתמיד באיכות הטיפול בפגיות בכלל הפרמטרים.

ד״ר ורד עזרא ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות:

מודל התמרוץ לפגיות הינו המודל הראשון שנעשה. בזכות יישום המודל הפגיות במדינת ישראל ביצענו קפיצת מדרגה באיכות ובטיחות הטיפול בפגים. אנחנו ממשיכים לפעול למען המשך המהלך וקידום מתמיד של תחום הנאונטולוגיה. בנוסף, בזכות מודל זה, אנחנו מיישמים תכניות תמרוץ נוספות בתחומים רבים אחרים במערכת הבריאות.

ד״ר סיגל ליבראנט-טאוב, ראש אגף רפואה כללית במ. הבריאות:

התכנית מתקדמת מידי שנה, ורואים את תוצאות השיפור בשטח. זה המקום להודות לצוותים הרפואיים שמקדמים את תחום הפגיות. אנחנו לא נחים על זרי הדפנה וממשיכים לדרוש שיפור בפרמטרים השונים. אני סבורה שהתחרות בתכנית הכוכבים מייצרת תחרות בריאה עבור כולם.

מעוויה כבהה, מרכז תחום תכנית הכוכבים במשרד הבריאות בנושא הפגיות:

המשרד מנהל מזה 6 שנים את תכנית הכוכבים שמטרתה לשפר את איכות הטיפול והשירות בפגיות במדינת ישראל. משנה לשנה אנחנו משפרים ומתקדמים עם התכנית, ואני גאה בתוצאות שהצוותים הרפואיים משיגים יחד איתנו. אנחנו נמשיך לפעול לטובת הפגיות במדינת ישראל בדגש על הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית במדינה לשפר את הפרמטרים הרפואיים השונים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.