פרויקט מיוחד בכללית | ההיבט הרגשי וההתנהגותי של חולי הסוכרת

השתלמות לעוסים - טיפול בחולה הכרוני

פרויקט מיוחד נערך בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי במסגרתו יאותרו חולי סוכרת שיופנו למפגשים עם עובדים סוציאליים כחלק מתכנית הטיפול בהם. לקראת הפעלת התכנית עבר צוות העובדים הסוציאליים השתלמות בנושא החולה הכרוני.

מחלת הסוכרת, המוגדרת כמגיפה עולמית, מאופיינת בקשרי גומלין בין המרכיבים הגופניים, נפשיים והתנהגותיים והיא משפיעה ומושפעת מהמצב הרגשי, המשפחתי והתרבותי של האדם, כמו גם במחלות כרוניות נוספות.

בכללית נוקטים פעולות רבות למניעת המחלה, איתור מוקדם של חולים ושיפור היענותם לטיפול. בהקשר זה, עברו עתה העובדים הסוציאליים של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי הדרכה ייעודית בנושא כדי לשפר את הבנת המחלה וכיצד ניתן לסייע למטופלים.

ההשתלמות הועברה על ידי ד”ר יששכר עשת, פסיכולוג קליני ורפואי, בגישת הטיפול הc.b.t. העובד הסוציאלי, לעזור לחולה למצוא משמעות ותקווה ובו בזמן להיות מחובר לעובדות ולמציאות.

בנוסף, העו”ס מסייע במציאת דרכי התמודדות יעילות עם המחלה. הצלחת הטיפול מותנית רבות ביכולתו של המטפל הרגשי להיות קשוב, עם חמלה ורגישות לסיפור האישי של כל מטופל שמאחוריו מסתתרת המחלה. ההשתלמות עסקה בהבנת המחלה ודרכי ההתמודדות עימה, כמו גם חיזוק היבטים רגשיים והתנהגותיים בטיפול.

ההשתלמות נערכה כחלק מיוזמה בכללית בפרויקט משותף בהובלת עו”ס יפעת אלון- מנהלת השרות לעבודה סוציאלית במחוז וסגניתה – חיה ידידיה, ד”ר לילך דולב – סגנית מנהלת רפואית וד”ר רונית קלמנוביץ-דיקשטיין – מומחית באנדוקרינולוגיה במרכז רפואי זבולון  ואחראית על נושא הסוכרת במחוז, שנועד לאתר מטופלים עם סוכרת אשר הפנייתם למפגשים עם עובד סוציאלי עשויה לסייע בהתמודדותם עם המחלה.

הפרויקט נועד ליצור נדבך נוסף של טיפול רגשי, כחלק מגישת הטיפול הכוללני כדי להשיג איזון במצב החולה ולהביא להגברת ההיענות לטיפול של חולי הסוכרת – ע”י טיפול בהיבט הרגשי התנהגותי של חולים אלה.  

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.