רמב”ם חיפה: עליה משמעותית במספר פצועי הירי בשנת 2019

צוות יחידת הטראומה של רמב"ם בפעולה. (צילום: בן יוסטר)

“נוכח העלייה, הרשויות צריכות להתערב ולפעול באופן רציני וארוך טווח כדי למגר את התופעה”

יותר נפגעי ירי הגיעו לטיפול ברמב”ם, מרכז על לטראומה של הצפון, במהלך 2019, כך עולה מנתונים שנאספו על ידי יחידת הטראומה של ביה”ח. מהנתונים שנאספו והוצגו השבוע, נראה כי בחודשי ינואר-אוקטובר השנה טופלו ברמב”ם 85 פצועי ירי: 84 מהם גברים ואישה אחת.

בהשוואה לשנים הקודמות מדובר בעלייה משמעותית של פציעות ירי באזור הצפון, כאשר ב-2017 כולה הגיעו לרמב”ם 54 פצועי ירי וב-2018 טופלו ברמב”ם 60 נפגעי טראומה שהגיעו עם פציעות ירי אל ביה”ח. 87% מהפצועים הגיעו מהמגזר הערבי. קרוב למחצית מהפצועים הגיעו אל רמב”ם מהגליל התחתון.

מנהל יחידת הטראומה בביה”ח, ד”ר האני באחוס מסביר:

בשנים האחרונות אנו רואים מגמת עלייה במספר פציעות הירי שמתנקזות לרמב”ם. מדובר לעיתים קרובות בפציעות מורכבות שמערבות מומחים שונים בטיפול בחולים הללו, ניתוחים וזמני אשפוז ממושכים, שיקום ועוד. מדובר בתופעה מדאיגה.

על פי הנתונים שרוכזו ברמב”ם, נרשמות מגמות נוספות. ממוצע הגילאים של הפצועים אשר הגיעו השנה לרמב”ם הינו צעיר ועומד על 32 שנים, כאשר 67% מהפצועים בני 20-40. 9.5% מפצועי הירי שהגיעו לרמב”ם עד אוקטובר 2019 הם בני 19 או פחות. רק בתחילת השבוע שעבר פונה לרמב”ם צעיר בן 18 עם פציעת ירי ופצוע נוסף, בן 38.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בגזרת חומרת הפציעות נרשמת עלייה גם כן, כאשר יותר פצועי הירי קשים הגיעו ב-2019 לחדר ההלם ברמב”ם מאשר במהלך השנתיים הקודמות. 82% מפצועי הירי נזקקו לניתוחים דחופים, 16% נזקקו לניתוחים משולבים ובסה”כ בוצעו 74 פעולות ניתוחיות בפצועים הללו.

בשל מורכבות הפציעות נרשמה במהלך השנה הנוכחית עליה במשאבי האשפוז בגין הטיפול בפצועי הירי ברמב”ם וכן עליה בצורך באשפוז במחלקות הטיפול הנמרץ. למרות מאמציהם של צוותי הטיפול השונים ברמב”ם, שישה מפצועי הירי שהגיעו לבית החולים נפטרו מפציעותיהם.

צוות יחידת הטראומה של רמב”ם בפעולה. (צילום: בן יוסטר)

ד”ר באחוס אומר כי:

בציבור הרחב מסתכלים על המקרים הללו כעל אפיזודה חולפת. עדכון בחדשות, צריך להבין שמדובר בפציעות שמצריכות טיפול ארוך ומסובך ומשליכות לא רק על הפצוע עצמו, אלא על מעגלים נוספים: המשפחה, הסביבה, העבודה. מעבר לפגיעה הפיזית, ישנה גם טראומה נפשית ואיכות חיים שנפגעת. מדובר במצב שמחייב התערבות של גורמים מקצועיים רלוונטיים בתוך בית החולים ומחוצה לו. נוכח העלייה במקרים הללו, הרשויות צריכות להתערב ולפעול באופן רציני וארוך טווח כדי למגר את התופעה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.