תענוג ירוק • אוהדי הכדורגל בישראל ובחיפה • אלעד שפירא

מכבי חיפה מנצת את ביתר ירושלים בסמי עופר (צילום: שי מזור)

לפני כל משחק מתנגן שיר האליפות “ירוק בעיניים”, זה שבוקע מגרונו של חיים משה משנת 94. שיר שהפך לנכס צאן ברזל בפי כל אוהד ירוק וגם בקרב שאר אוהדי הכדורגל בישראל.

חי פה מהשטח: שיר האליפות “ירוק בעיניים” המנון מכבי חיפה בכדורגל במשחק באצטדיון סמי עופר חיפה (צילום: יוסי בנעים)

על אף אהבתי הרבה לשיר המדובר ולמוסיקה נוסטלגית, איני יכול עוד, אני מבקש משהו חדש, משהו רענן, כזה שיהיה רלוונטי לשנת 2020. אתמול מכבי חיפה רמזה לנו שיש סיכוי שאולי זה יקרה.

בעיית המחצית הראשונה

אמנם בסופו של דבר מכבי חיפה מנצחת, אבל ישנם משחקים שהיכולת הירודה בה, עלולה לעלות לה ביוקר. הירוקים חייבים להיות בעלי הבית בכל משחק כבר מהדקה הראשונה. בעיניי, אף אחד לא יכעס שהמשחק יוכרע כבר בתחילתו.

תיק שועה

יום לאחר המשחק פנה ירדן שועה למרקו בלבול וביקש הבהרות. ירדן כמעט ולא משותף העונה במשחקי הקבוצה. אין ספק במאת האחוזים שניתן לומר שהוא הביא זאת על עצמו. התנהגות חסרת הרסן וחסרת המעצורים מחוץ למגרש, גרמה למאמן לא להאמין בטאלנט שלו.

הימור זה גדול מדיי מצידו של המאמן מרקו בלבול, משום שהכדורגל הישראלי לא משופע בשחקנים דוגמת שועה. כזה שיכול ללהט על כר הדשא ולגרום לכל אוהד לרצות לרכוש את חולצת השחקן.

הפתרון הוא פשוט: דקות משחק

מרקו חייב להבין שאפשר לבצע חילופים גם בדקות 45-50, דבר שיביא לשינוי במצב רוחו של שחקני ספסלו (עוואד, שועה) ואז גם יוכל לנצח הרבה לפני הרבע שעה האחרונה. כבר הוכח שהחילופים עוזרים. מקסים גרם למהפך מול בית”ר ועוואד לניצחון מול נס ציונה. בשורה התחתונה, אסור למועדון גדול כמו חיפה לאבד כישרונות כדורגל לקבוצות גדולות אחרות.

כדורגל ופוליטיקה

אירוע לא נעים קרה במחצית הראשונה של המשחק כאשר שחקנה של בית”ר ירושלים קונטה טען שאוהדי מכבי חיפה נהמו לעברו בצורה קיצונית. לא נכנס לזה אם היה או לא היה משום שאני לא שמעתי דבר. אבל ואבל פה הוא גדול! אסור לערבב ספורט ופוליטיקה.

שרת הספורט מירי רגב התבטאה נגד מכבי חיפה, יעקב שחר הגיב לה. הבעלים של בית”ר משה גם נכנס לחגיגה ובעצם מה שקרה פה הוא כאוס מיותר לחלוטין. אם המקרה קרה, חמור הוא מאוד ויש לטפל באותם אוהדים בחומרה. די לקשקשת, זה לא תורם לכלום.

פגרה בעייתית

אפשר לומר בבטחה שהפגרה ממש לא באה בזמן עבור הירוקים. מכבי ממוקמת במקום השני בטבלה עם מרחק של 3 נקודות מהמובילה הצהובה, דבר שמוכיח יותר מכל שההפסד בבלומפילד היה מיותר ובעיקר מתסכל ומעצבן. הירוקים במומנטם מצוין שנעצר כעת לשלושה שבועות בשל פגרת נבחרות ושזרוע הדשא. מרקו יהיה חייב לשמור על אווירה רצינית באימונים ורצוי לתאם כבר מעכשיו מספר משחקי אימון כדי לשמור על כושרם של שחקני הקבוצה.

התקפה קטלנית

לא ניתן להתעלם מההתקפה של מכבי. רוקאביצה הפך לסקורר בגיל 32 ומראה שאפשר להשתבח עם הגיל. חזיזה מוכיח ששחקני רכש ישראליים יכולים להצליח בגדול בחיפה, כבר כבש ובישל 4 שערים. צ’ארון שרי גורם לנו לשכוח את כל נפילות הרכש הזרות של העבר. וילדסחוט אמנם מאכזב במקצת, אבל רואים שיש ברגליו כישרון שעוד יבוא לביטוי.

מבזק בקצרה

  • יעקב שחר הגיב לטענותיה של שרת הספורט מירי רגב כנגד אוהדי מכבי חיפה בטענת גזענות: “מגוחכות ופופוליסטיות”.
  • החלוץ ירדן שועה נענה בשלילה לבקשתו לעזוב את הקבוצה.
  • מכבי חיפה תעמוד לדין בגין זריקת כוסות לכר הדשא בעת המשחק.
  • שחקני הקבוצה יזכו למספר ימי חופש בעת הפגרה.
  • כתובות נאצה רוססו במתחם האימונים של קבוצת הנוער (הכתובות מיוחסות לאוהדי בית”ר ירושלים).
  • מכבי חיפה עוקבת אחרי שחקניה הצעירים שהושאלו העונה, דוגמת מוחמד אבו פאני וטורה.

שתהיה פגרה נעימה ושתסתיים במהרה.

הגיבו כאן לכתבה