חזר לחיים | בן 37 מהקריות עבר החייאה דרמטית ברמב"ם והשתחרר ללא פגע

משה חיים בן ישי, בן 37 מהקריות, התעורר לפני כשבועיים בבית חולים רמב"ם כשהוא לא מבין איך הגיע לשם.

בן ישי, קיבל שבץ לבבי והתמוטט בביתו בקריות. תוך דקות ספורות הוא פונה לבית חולים רמב"ם תוך כדי פעולות החייאה ומכות חשמל. כשהגיע אל בית החולים הורגש דופק חלש והוא הוכנס במהירות אל חדר הצנתורים כשנשקפת סכנה לחייו.

עיריית טירת כרמל – רחב

במהלך הצנתור נראה שאחד העורקים המובילים אל ליבו חסום לחלוטין, אולם למרות שהרופאים הצליחו לפתוח את החסימה, בן ישי לא הצליח להתאושש מהפגיעה ומצבו הוגדר אנוש.  על מנת לתת לו את מירב הסיכויים לשרוד את האירוע, הוחלט לחבר את הגבר הצעיר אל מכשיר האקמו – מכשיר ייעודי המחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך.

במהלך שישה ימים שכב בן ישי, ביחידת טיפול מוגבר של מחלקת ניתוחי לב, כשליבו מצליח להתאושש לאט, לאט. בתוך שבוע, הוא נותק מן המכשיר והועבר אל יחידת טיפול נמרץ קרדיולוגי, כשהוא ממשיך שם את תהליך ההחלמה.

ד"ר צבי אדלר, מנתח לב בכיר העומד בראש צוות האקמו ברמב"ם:

בתום כשבועיים של אשפוז ביחידות הטיפול השונות, המטופל שלנו התאושש בצורה מדהימה. חולי אקמו רבים שמצליחים להתאושש קלינית, נשארים תשושים ונזקקים לשיקום ארוך. כאן המטופל השתחרר במצב כללי מעולה, כשהוא אינו סובל מנזק כלשהו. כשלוקחים בחשבון את המצב הקשה שבו הוא הגיע אלינו, זה די מדהים.

בן ישי משחזר: א

אני לא זוכר הרבה. אני זוכר בעיקר את הלחץ העצום שהרגשתי בחזה שאירע לפני כשלושה שבועות. וזוכר שהתקשרתי לאשתי, אחר כך אני זוכר במעורפל הרבה אנשים מסביבי ושקיבלתי מכות חשמל. הדבר הבא שאני זוכר הוא שקמתי ברמב"ם. לא הבנתי מה קורה ואיפה אני. סיפרו לי שעברתי דום לב.

עם שחרורו של בן ישי אל ביתו, הוא ביקש להודות לכל הגורמים שחברו יחד להצלת חייו: "הצוותים שהגיעו במהירות לטפל בי ולפנות אותי, הצוותים המטפלים ברמב"ם והמכשור שקיים בבית החולים ולמעשה הציל אותי. הכל קרה כמו שצריך וכל הנסיבות פעלו לטובתי. אני לא יודע על מה להצביע בדיוק: השגחה עליונה, נס רפואי, טיב הרפואה מודרנית או הכל ביחד. אני שמח שאני אחרי זה ומרגיש טוב. ממליץ לכולם לשמור על אורח חיים בריא ושולח הערכה גדולה לכל מי שטיפל בי והציל אותי".

ברמב"ם מסבירים: "מכשיר ה"אקמו" הינו סוג של מכונת לב – ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל ישנם כמה מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך".

"מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם פועלת בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים בארץ, ומסייעת באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר, כפי שהיה גם במקרה הזה. צוות האקמו ברמב"ם מטפל מידי שנה גם במספר מקרים המערבים ילדים צעירים ופעוטות, פעולות המצריכות מיומנות ויכולת להתמודד עם האתגרים הנובעים מגילם הצעיר של המטופלים הללו".

לדבריו של ד"ר אדלר, על פי הספרות הרפואית, כשמדובר בחיבור של חולי אקמו במהלך החייאה, הסברות הטובות ביותר מראות כי כ-30% מהמטופלים שורדים את האירועים במצב נוירולוגי סביר. עם השנים אנו צוברים יותר ויותר ניסיון טיפולי, ואתו גם מגיעים יותר ויותר סיפורי הצלחה.

8 תגובות
 1. יוסי שי אמר/ה

  כל הכבוד לצוות ברמבם עכשיו תורך משה בן ישי להגיד תודה לצוות תרום להם לפי יכולתך אפילו מגש סופגניות לחג הקרב

  אל תלך למיסטיקנים או רבנים כי הרופאים הצילו אותך או החזירו אותך לעולמנו ולמציאות
  יוסי שי

  1. שי אמר/ה

   מאחל לך שתפתח את העיניים , ותבין בזכות מי אתה פה בעולם , אין מקרה בעולם , הכל מושגח , יש רופאים שלא עלינו ולא על אף אחד מישראל , קבעו מוות לאדם ואח"כ התעורר בקירור תמצא לא מעט מקרים שהיו , מקרים שאמרו להפיל לאישה בהיריון כי יהיה תסמונת דאון , כמו שאמרו לאחותי , רבי דוד אבוחצירא אמר שהכל בסדר , ומה היה? נולדה בריאה ושלמה כמו שאמר , כמובן שלא אמרתי לא להקשיב לרופאים , אלא אם כן זה להפיל שזה נוגד דת , ומי שהולך עם ה' רק מרוויח , אם אתה לא מאמין מה אתה עושה בישראל? אנחנו פה בגלל הדת שכתוב לנו שזו ארצנו ואבותינו היו כאן ורבנים גדולים לפני מאות שנים שקבורים בצפת ירושלים וכו , אחרת אתה סתם כובז אם זה לא אמת בעיניך , מה אתה אז מחפש בין דוברי עברית? הרי זו שפה מהתנך שפת הקודש , תפקח עיניים עם שנרדף על ידי רומאים , יוונים , אינקוויזיציות וגירושים , נאצים , נשאר חי וקיים , אחרי 2000 שנה עלו מכל התפוצות כאילו שלא היו בקשר אחת עם השנייה מהודו ועד פולין מרוקו ואתיופיה וסוריה וכו , אותם מנהגים , אותן תפילות , אותה שפת קודש , ואותה האדמה והאמונה , יום יבוא מאחל לך בעזרת ה' שתבין מה זה תורה באמת

  2. אירית אמר/ה

   דתי דפוק.מה הקשר הרופאים כל הכבוד להם על הצלת חיים ואתה מדבר על אמונה באלוהים שאף אחד לא יודי עם הוא קיים.

  3. שי אמר/ה

   א' כל תתנסחי בצורה יותר מתורבתת ומכבדת גם אם דעתך שונה לא צריך לקלל , ב' לא אמרתי על הרופאים משהו רע , לרופאים ניתנה רשות לרפא , ועשו את עבודתם בצורה הטובה ביותר , אני הגבתי לאדם שטען שהרופא הוא זה שמחייה וכאילו אין התערבות אלוקית , ואני לא חושב כך , הגבתי למה כי יש התערבות אלוקית , לא חסר הוכחות , אבל בכל אופן גם אם יש לך פרספקטיבה שונה לא צריך להגיע לשיח רדוד .

 2. רונן אמר/ה

  ישתבך המלך לעד כל הכבוד לצוות הרפואי הכל בידי בורא עולם

 3. אמיר אמר/ה

  שאפו ענק לצוות שעשה את עבודתו נאמנה חדורי הצלחה להצלת חיים מגיע לך חיבוק ענק מכלל עם ישראל תבורכו מפי עליון אמן

 4. זהבית אמר/ה

  איזו ידיעה משמחת, בריאות רבה לבן ישי ותודה גדולה יותר לצוות הרפואי

 5. אירית אמר/ה

  דתי דפוק.מה הקשר הרופאים כל הכבוד להם על הצלת חיים ואתה מדבר על אמונה באלוהים שאף אחד לא יודי עם הוא קיים.

לא ניתן להגיב