המצעד למען בעלי החיים בחיפה 31/10/19 בשעה 20:00

ביום חמישי הקרוב (31/10/19) בשעה 20:00 יצעדו פעילים ואוהבי בעלי החיים, במצעד למען זכויות בעלי החיים בחיפה ושיפור המצב בנושא זה. את המצעד יזם ארגון ״תשע-נשמות״ הפועל למען שיפור מצב בעלי החיים ברשויות המקומיות בשיתוף פעילים מקומיים. • התכנסות במושבה הגרמנית, רחוב בן גוריון 1 (פינת רחוב הגפן) נצעד לעיר התחתית • הציבור מוזמן

עליזה ברקן, מהפעילים הבולטים בחיפה למען בעלי החיים, מסרה לחי פה, לקראת המצעד:
"מוסריותה של חברה ,נמדדת ביחסה לבע'ח." אמר מהטמה גנדי. גדולי העולם בתרבות,מדע, אומנות ורפואה כמו מיכאל אנג'לו ואלברט איינשטיין, התנסחו באופן דומה, על יחסי הגומלין בין בני האדם לבעה"ח והחשיבות בשמירה על זכויותיהם.
ביום חמישי נצעד כדי להוכיח שעדיין יש אנושיות ומקום בלב להולכי על 4 ,בעלי כנף וכל חסרי האונים שאנחנו נשמש להם קול. הקול לחסרי הקול.
אנו פונים לעיריית חיפה וכל העיריות במפרץ להגדיל את התקציב לטובתם של בעה"ח למען שיפור תנאי חייהם שבעצם ישפיע על שיפור בחיי התושבים.
אני מזמינה את הציבור בחיפה לקחת חלק במצעד ובהגנה המתמשכת על זכויות בעלי החיים.

הטרגדיה של חתולי הרחוב:
לדברי פעילי זכויות בעלי החיים, מארגני ההפגנה, בחיפה כיום עשרות אלפי חתולים, אין מדיניות עיקורים וסירוסים מספקת בחיפה ולפיכך הריבוי הטבעי יצא משליטה. בעיר חיפה מסתובבים המוני חתולי רחוב, חלקם רזים וחולים. גורים נולדים לחיי אומללות ומוות מהיר. כבר לא ניתן להכיל את כל הסבל הזה ובהעדר תמיכה עירונית ראויה, הפעילים קורסים תחת הנטל הכספי הפיזי והנפשי, כך להגדרתם.
בהקשר זה נציין כי למרות מחאת חובבי החתולים, עיריית חיפה דווקא כמעט שהכפילה השנה את תקציב העיקור והסירוס, מ-2,000 חתולים בשנת 2018, ל-3,750 חתולים ב-2019

עיקור חתולי רחוב (צילום: איל לרמן)
עיקור חתולי רחוב (צילום: איל לרמן)

הפעילים דורשים הצגת תכנית רב-שנתית של עיקור וסירוס חתולים

הדרישה של הפעילים היא למענה עירוני מיידי בנושא זה, מעיריית חיפה, כאשר במקום הפעלת מכרז של 3,000 עיקורים בלבד בשנה (טיפה בים לנוכח המצב) על ידי קבלן חיצוני, תקום מרפאה ייעודית במחלקה הווטרינרית שתפעל בתכנית רב שנתית, עם עובדים בשכר גלובלי ורק כך פעילות העיקורים וסירוסים תהיה אפקטיבית, הן מבחינת הכמות והן מבחינת האיכות.
לדברי פעילי זכויות בעלי החיים, חברת הקבלן עובדת לפי רווחים ולרב ללא בקרה מתאימה על ידי המחלקה הווטרינרית ובסופו של דבר החתולים הם אלו שמשלמים את המחיר. עוד דורשים הפעילים הקמת חתוליה מרווחת עם תאי אשפוז לחתולים פצועים וחולים.

חתולים מזדווגים ללא הפסקה והטרגדיה רק מחמירה – טיילת בת גלים (צילום: ירון כרמי)

כלבים במצוקה בחיפה

לדברי מארגני ההפגנה, גם מצב הכלבים בחיפה לא טוב. כאשר יש כלב במצוקה, אין כוח אדם מקצועי שילכוד אותו ואין אכיפה כנגד התעללות והזנחה של הכלבים והחתולים. אנו מבקשים מהעירייה להרחיב את הכלבייה ולהקים יחידה למניעת הזנחה והפקרה של בעלי חיים ולהכשיר לוכדים מקצועיים. בעלי חיים אינם שקופים וגם להם צריך לדאוג. דרושה התייחסות רצינית של העירייה לשיפור המצב, לאור המצוקה הגדולה.

הפנינג אימוץ כלבים בקיבוץ יגור (צילום: מאיה שפירר)
הפנינג אימוץ כלבים בקיבוץ יגור (צילום: מאיה שפירר)

ניר גרינברג, מארגון "תשע-נשמות" מיוזמי המצעד, מסר לחי פה:

דרוש שינוי מהותי ביחס העירייה לבעלי בחיים בעיר. חייבים לשים סוף להזנחה ולהפקרות. המצב הנוכחי בלתי נסבל והגיע הזמן שהעירייה תיתן סדר עדיפות גבוה יותר לנושא הכאוב הזה. לא עוד נדלן ובטון, התושבים רוצים לראות חמלה ועזרה לחסרי הישע.

המצעד יתקיים ב 31 באוקטובר, יום חמישי בשעה 20:00. התכנסות במושבה הגרמנית, רחוב בן גוריון 1 (פינת רחוב הגפן) ונצעד לעיר התחתית. כולם מוזמנים להצטרף אלינו.

״מוסריותה של חברה נמדדת ביחסה לבעלי החיים״
(מהטמה גנדי)

רבבות השתתפו בצעדת כולנו קולם (צילום: סמר עודה)
רבבות השתתפו בצעדת כולנו קולם (צילום: סמר עודה)
6 תגובות
 1. רונית שמיר אמר/ה

  אני תושבת חיפה שגרה בנווה דוד. יש באזור איפה שאני גרה המון חתולים. אני גרה בקומת קרקע וכשהייתי תולה כביסה ישבו חתולה והגורים שלה. זה היה בחורף. הוצאתי מהבית שלי שמיכה ופרסתי אותה לאמא ולגורים שלה. אין יום שלא נתתי להם לאכול ולשתות. דלת מולי גרה אישה שהייתה עושה דברים בשביל למנוע את אכלתם של החתולים. עד היום יש לי איתה מריבות. מאד קשה לי לראות איך מתעללים בחיות. אם אפשר לקבל ממכם עצה מה עלי לעשות עם אותה השכנה שמונעת ממני לתת אוכל לחתולים.

  1. ניר אמר/ה

   כן
   תכתבי מכתב לכתובת:
   Noah.animals@gmail.com

   ותתארי את הבעיה.

   זו כתובת של ארגון נח – ארגון הגג של עמותות בעלי בחיים,
   הם כבר ידאגו לטפל משפטית בשכנה.
   תשאירי את הטלפון שלך להתקשרות.

 2. מאיר אמר/ה

  עיריית חיפה זורקת את כספי הציבור לפח. העיקורים הללו הם בסה"כ סימון וי עבור העירייה לא יותר. אין כאן אפילו התחלה של התמודדות אמיתית עם הנושא. למרבית השכונות ( כ-30במספר ) בעיר חיפה וק. חיים, כלל לא ניתן להגיע בשיטת מיקור החוץ , ומרבית השכונות ישארו " ללא כיסוי" של פעילות זו. הקבלן החיצוני לא יכול לעקר ( לעבוד) כל ימות השנה ( פעולה נדרשת לאור 3 תקופות הייחום של הנקבות, וזאת מפני שמרבית הזכיינים עובדים בשוטף עם מרפאותיהם ולקוחותיהם הפרטיים ולא בנויים לכך טכנית. לכל היותר הזכיין יכול לפנות מס' שבועות לפעולה זו , ולטבע כזכור יש את שעון הזמן שלו. בחיפה נדרש לעקר כ-6000 חתולים לשנה ולמשך 15 שנים ברציפות !! על מנת שנוכל לראות שיפור ולהגיע ליעד שהוא -75% חתולים מעוקרים באיזור מסויים . לאחר מכן צריך לתחזק נתון זה באופן שוטף ולאורך שנים רבות. את כל המטרות הללו ניתן להשיג אך ורק ע"י הקמת מרפאת עיקורים ייעודית בתוך השירות הוטריני העירוני עם עובדי עירייה ובכללם לוכדים, סייענים אחים/ יות וטרינרים , וכמובן הוטרינרים עצמם.( כמו שקיים מזה עשור בתל אביב). מרפאה זו תיתן גם טיפולים ועזרה ראשונה לכלל חיות העיר (לא בעלי חיים פרטיים) , ובפעם הראשונה בעיר ייעשה שימוש נאות בכספינו ( כן זה הכסף שלנו גב' קאליש), ונוכל להרגיש מעט גאווה ביחסינו לאותם בעלי חיים, שכל אשמתם עד היום היתה שלגורלם המר נולדו בעיר הלא נכונה , חיפה ….. אם גב' קאליש לא תשכיל להבין כי בעיר נדרשת מהפיכה לא פחות ושהשינוי אינו מתחיל ומסתיים בבואה/ היבחרה לתפקיד רוה"ע , אלא כולל החלפת ראשי השירות הוטרינרי העייפים שלא יזמו דבר לשיפור מצב בע"ח בעיר שנים רבות, אזיי הציבור יצטרך לחשוב בשנית בעוד 4 שנים לגבי מי הוא רוצה שינהל את העיר הזו. אולי נדרש שוב שינוי.

  1. ניר אמר/ה

   רק אציין שגם בתא המצב מחריד.

   הוטרינר העירוני בתא לא מתפקד, ומרפאת העיקורים מתחת לכל ביקורת.

   גם בתא עובדים לפי קריאות ולא באופן שיטתי ומעקרים כמות זניחה בשנה.

 3. אריאלה אהרוני אמר/ה

  הגיע הזמן שכול עיריה תיקח אחריות על בעלי חיים שנימצאים,היא אפשר לתת להם לסבול מהתעללויות , ממשינוי מזג אויר,.מחלות, מוות .יש תקציב לכול עיריה למה לא להשתמשש בכספים אלה.
  ושהתקשורת תיקח יד בזה ותפרסם ותעזור .ושיפסיקו לדבר בלי סוף על פוליטיקה שזה חשוב אבל בלי להגזים
  יש נושאים רבים לדבר עליהם.
  וזה נושא שגם אפשר לדון בתיקשורת.
  חברהכול אחד יתרום ויעשה למענם ואז הם יחיו חיים טובים במדינה כי גם להם יש מקום ביקום
  .יש מצעד ב31.10 להזדאות עם חיות המחמד בהצלחה.

 4. א.ד. אמר/ה

  כל יוזמה של העירייה בענין עיקורי חתולי הרחוב היא מבורכת, גם אם היא לא מספיקה וצריך לעקר יותר. בעבר דובר גם על פינות האכלה, מה קורה בנדון?

לא ניתן להגיב