החג של החגים בחיפה – חיסכון בעלויות האבטחה • הרב דוב חיון מסביר את שיקולי המתכננים

המושבה הגרמנית גדושה במאה אלף איש - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

בעיריית חיפה מנסים למצוא פתרונות לצמצום עלויות הנובעות מסגירת הכבישים בחג של החגים, תוך שמירה על צביונו המיוחד של החג וזרימה בטוחה של החוגגים על המדרכות. סגירת הכבישים גורמת לעלויות כבדות, של מאות אלפי שקלים, המשולמות למשטרת ישראל, מכספי הארנונה, עבור החסימות והשמירה על הכבישים הסגורים. אחת החלופות שהועלתה היא לרכז יותר פעילות בימים חמישי ושישי ולמתן פעילות בשבתות, בשיטות שונות. משך החג צפוי להיות 4 שבועות.

מדרחוב בשדרות הציונות - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
שוטר סוגר כביש לצורך הפיכתו למדרחוב בשדרות הציונות – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

הרב דובי חיון לחי פה:

אני מחזק את ראש העיר והדרך שהיא מובילה נכונה. אנשי בית הגפן עובדים בימים אלו על התכנית של החג של החגים, בהתאם להנחיות ראש העיר. אנחנו שומרים על האופי והמהות של החג של החגים בעלויות יותר נמוכות. אני מקווה שהשם "החג של החגים" ייוותר, אך טרם התקבלה החלטה בעניין. אנחנו ממתינים להחלטת ראש העיר בעניין זה.
סגן ראש העיר הרב דובי חיון (צילום: מיכל ירון)
סגן ראש העיר הרב דובי חיון (צילום: מיכל ירון)

הקטנת עלויות על ידי ביטול חסימת הכבישים

הרב דובי חיון מסביר לקוראי חי פה את הדילמות העומדות בימים אלה בפני מתכנני החג: "בשנים הקודמות, אירוע החג של החגים נערך בימים שישי ושבת, בחודש דצמבר, כאשר עיקר האירועים התקיימו בימי שבת. בשבתות היה העומס הכבד של הולכי הרגל. לכן, המושבה הגרמנית נחסמה לתנועת רכבים, דבר שייקר משמעותית את האירוע. כל סגירת כביש עולה כסף רב, המשולם למשטרת ישראל, על ידי עיריית חיפה (מכספי הארנונה של התושבים).
השנה בחג של החגים, אנו מעוניינים לחסוך את עלויות חסימת הכבישים, מה שאומר שהאירועים יתקיימו, אבל העלות תהיה הרבה יותר נמוכה. בקרוב תצא תכנית מסודרת של האירועים, ויהיה ניתן להתרשם מהם.
כדי ליצור איזון על פני סוף השבוע ולמנוע את עומס היתר בשבתות, עלתה חלופה כי האירועים השנה יתרכזו בימים חמישי ושישי, כאשר בשבת יהיו אירועים במסעדות ובכנסיות, אך לא יהיו מופעים המאורגנים על ידי העירייה. כך אנו מקווים כי ניתן יהיה להסתובב במושבה הגרמנית, בלי שהכביש יהיה חסום."
הערת מערכת חי פה: בשבתות משלמים לעובדים 175 אחוז עבור השעתיים הראשונות ו-200 אחוז על כל שעת עבודה נוספת, על פי חוק. כך למעשה מוכפלות עלויות האבטחה.

בלונים וקישוטי אור - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
בלונים וקישוטי אור – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)

ישיבת דירקטוריון בית הגפן

עוד מציין הרב חיון כי בישיבת דירקטוריון בית הגפן, שהתקיימה ביום שלישי (22/10/19), עלתה החלופה לשנות את שם האירוע. "ראש העיר, ד"ר עינת קליש-רותם, לא ששה לשנות את השם. הדירקטוריון ואני רק רצינו לחזק אותה ולתמוך בה", אומר חיון.

בית הגפן בחיפה בתקופת החג של החגים (צילום – ירון כרמי)
מדרחוב בשדרות הציונות - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
מדרחוב בשדרות הציונות – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
המושבה הגרמנית גדושה במאה אלף איש - החג של החגים - 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
המושבה הגרמנית גדושה במאה אלף איש – החג של החגים – 22/12/2018 (צילום: ירון כרמי)
10 תגובות
 1. יורם אמר/ה

  החג של החגים – מסורת ארוכת שנים לא משנים. החג של החגים כל כך מזוהה עם חיפה ועם חגי שלושת הדתות הגדולות אז למה לחשוב לשנות. למי זה מפריע? אפשר לנחש …

  1. אבי אמר/ה

   יורם כל הכבוד
   בו נקרא לילד בשמו – ארועי לגויים
   מסורת של שנים שרוצים לחסל
   מסורת של אהבת הזולת סבלנות וסובלנות
   עוד ניסיון לחסל את האחווה שיש בחיפה
   לא יעזור להם …

 2. ליאת שטורם רביבו אמר/ה

  מה הקשר של עלויות לשינוי השם ?
  לחסוך באבטחה !? ובתשלום למשטרת ישראל?? ואתם עוד מוסיפים כמה מקבל עובד בימי שישי ?
  סכומים בטלים בשישים!
  מה הם העלויות המשפטיות של קליש במהלך השנה האחרונה ? שעות עבודה מבוזבזות של המחלקה המשפטית על נמל תעופה בקריית חיים. הרב חיון, עשית בדיקה כמה עלה?
  שאתחיל למנות את הוצאות העירייה בשנה האחרונה אחד אחר השני?
  לא משנים מסורת . נקודה.
  טעות בחרתי בך.

 3. גלית אמר/ה

  בסוף מה שיהיה מהרצון לחסוך זה בלאגאן אחד גדול. אם יגיעו בכל מקרה. אלפי אנשים והאזור הזה גם ככה צפוף. עדיין יצטרכו אבטחה והסדרי תנועה
  כדי שאפשר יהיה להתהלך בבטחה.

 4. אסתי אמר/ה

  עוד רעיון חסר היגיון מבית ראש העיר המוזרה שלנו.בשבת גם באים יותר אנשים יש יותר פרנסה לתושבים שיוכלו לשלם את הארנונה הגבוהה.למה להרוס דבר כל כך יפה שיש לנו בעיר?

 5. דין דין אמר/ה

  החג של החגים שם מכובס לחג של הסוחרים ובעלי המסעדות בואדי.כל המטרה היא לעשות קופה לכן כל שם לאירוע זה יתאים.

 6. אל אמר/ה

  כל הכבוד לראש העיר המתחשבת בעלויות ולא עושה מופע של אגו.
  התושבים יהנו לא פחות.

 7. יוסי אמר/ה

  פשות דמגוגיה זולה של סגן ראש העיר הדתי. תשלום לשוטרים "מכספי הארנונה של התושבים". מצפה שכך "יתקוממו" נגד. אולי שיצמצם משרדו המאובזר לחיסכון בארנונה.

 8. חנה מורג אמר/ה

  צר לי, ממש ממש ממש לא משכנע.
  המציאות היא זו מספרת את הסיפור האמיתי. אומנים חיפאים מופיעים בכל הארץ…. רק לא בחיפה. וזה לאחר שיחות והבטחות שהמנהיגות החדשה תתבסס על אמנים מקומיים …. אז אין כל כך ערך במקרה זה למילים הדבורות ולמילים הכתובות.😥 ועם בחיסכון עסקינן , למה ניפחו והגדילו תקציב לשכת ראש העיר?

 9. חנה מורג אמר/ה

  צר לי, ממש ממש ממש לא משכנע.
  המציאות היא זו מספרת את הסיפור האמיתי. אומנים חיפאים מופיעים בכל הארץ…. רק לא בחיפה. וזה לאחר שיחות והבטחות שהמנהיגות החדשה תתבסס על אמנים מקומיים …. אז אין כל כך ערך במקרה זה למילים הדבורות ולמילים הכתובות.😥 ואם בחיסכון עסקינן , למה ניפחו והגדילו תקציב לשכת ראש העיר?

לא ניתן להגיב