אלונה לאופר מחיפה שינשינית מטעם הסוכנות היהודית בפדרציה היהודית בטורונטו שבקנדה.

תכנית שנת השירות של הסוכנות היהודית בחו”ל, הנה תכנית אשר שולחת נערים אשר סיימו את התיכון, רגע לפני גיוסם לצבא, לשנת התנדבות ותרומה בפדרציות היהודיות של קהילות יהודיות שונות ברחבי העולם. כיום התכנית מונה כ-200 שליחי שנת שירות מתוכם 22 שינשינים אשר נשלחים לשליחות בטורונטו שבקנדה. הקהילה היהודית בטורונטו מונה למעלה מ-200,000 יהודים ומפעילה את תכנית השינשינים הגדולה בעולם.

מטרת העל של השליחים הצעירים הנה הטמעת הקשר של הקהילות השונות עם ישראל, הצגת הסיפור האישי שלהם כחלק מסיפור החברה הישראלית ובנוסף גם ללמוד על הקהילה היהודית בה הם עושים את שליחותם ולהביא מהקהילות האלו חזרה לישראל. השליחים האלו עובדים בקהילות יהודיות מכלל הזרמים, בבתי ספר, בתי כנסת, תנועות נוער, אוניברסיטאות ובמרכזים הקהילתיים היהודיים.

אלונה לאופר

אלונה לאופר הנה שינשינית מטעם הסוכנות היהודית בפדרציה היהודית של העיר טורונטו שבקנדה. כחלק מתפקידה כשינשינית בטורונטו, אלונה מתנדבת בבית ספר יהודי בשם Robbins Hebrew Academy ובבית כנסת הקונסרבטיבי הגדול בצפון אמריקה בשם בית צדק.

היא למדה בכיתת מחוננים בתיכון ליאו-בק, לקחה חלק בפעילות “הנוער העובד והלומד” בעיר כחניכה, מדריכה ורכזת הדרכה, ובנוסף, הייתה חניכה ומדריכה בתכנית עמיתי דילר חיפה.

אלונה לאופר

הניסיון והחשיפה של אלונה לתחום יהודי התפוצות, אשר נחשף בפניה בעקבות התכניות השונות שלקחה חלק בהם כנערה, גרמו לה לעניין רב בקשר שבין ישראל והתפוצות, “רציתי להגיע לשנת השירות הזו בגלל שרציתי לתרום כמה שאני יכולה כדי לשפר את הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות. אני מאמינה שהקשר הזה חשוב מאוד וכואב לי לדעת שיש יהודים ברחבי העולם שלא אוהבים או לא מכירים את ישראל מספיק. אני חושבת שאנחנו הישראלים לא יודעים מספיק על יהדות התפוצות, רציתי ללמוד בעצמי יותר עליהם על ידי כך שאהפוך לחלק מהקהילות של יהדות התפוצות בצורה מסוימת ואכיר אותן לעומק. כך גם אוכל להיות סוג של שגרירה שלהם כשאחזור לארץ.”

אלונה מספרת כי היא מרגישה כי קיבלה את הזכות להיות שליחת שנת שירות בטורונטו:

אני מרגישה שמה שמיוחד הוא שהקהילה היהודית פה מאוד אוהבת את ישראל ותמיד מאוד שמחים לפגוש את השינשינים, כולם פה יודעים מי אנחנו ורוצים בקרבתנו. בנוסף, העובדה שאנחנו קבוצה גדולה של שינשינים ממש מוסיפה לחוויה האישית של כל אחד מאיתנו, כיוון שיש מגוון של חברים ואנשים שאפשר לסמוך עליהם.
אלונה לאופר

אנחנו בתקופת החגים וזה הפעם הראשונה שאלונה חווה את החגים כל-כך רחוק מהבית. “אני מרגישה מוזר כי מאז ומתמיד הייתי בבית בחגים,” מספרת אלונה, “אבל מעודד אותי לדעת שבראש השנה הבא אני כבר אהיה שוב בחיפה, עם המשפחה שלי, אחרי שחוויתי את החגים בסביבה שונה משלי ולמדתי על עצמי, על העולם היהודי ועל מסורות שונות שלא הכרתי.”

“אני רוצה לאחל לכל תושבי חיפה חג שמח” מסכמת אלונה.

אלונה לאופר
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו