הכירו את אולגה גומברג, יוזמת ומקימת מועדון שיקום אקטיבי Studio GO לתושבי חיפה והקריות

אולגה גרומברג, תושבת קריית חיים, שעובדת מזה 20 שנה עם אנשים עם צרכים מיוחדים ועבדה בבתי אבות, דיור מוגן, מרכזי שיקום ובאופן פרטי בבתי לקוחות במסגרת התמחותה בכל הקשור לכושר ושיקום, השכילה להבין שההקפדה וההתמדה בפעילות תלויה בהתאמה להעדפה אישית של המתאמן לסוג הפעילות וחיבור אליה, ובקשר הבין אישי בין המתאמן למאמן שלו. אחרת, אם לא מתחברים לפעילות או למי שמעביר אותה המתאמן/המטופל לא יחזיק זמן ויפסיק את הפעילות.

כך שהמטרה מפרויקט מועדון שיקום אקטיבי – היא פעילות פנאי וספורט מגוונת שהינה בסיס לבריאות גופנית וגם נפשית באמצעות חיזוק תחושת מסוגלות, העצמה אישית וצמצום בדידות חברתית. מועדון אשר ישמש לפעילויות פנאי, כושר וספורט עבור אנשים עם מוגבלות, לקויות שונות, צרכים מיוחדים, חולים ומשתקמים.

Studio GO מועדון כושר עם אוריינטציה טיפולית-שיקומית

בראיון לחי פה מספרת אולגה, על הדרך הקשה אותה עברה להקמת המועדון השיקומי אקטיבי Studio GO  לתושבי חיפה והסביבה אותו פתחה לפני שנה בצומת קריית אתא:

בשנת 2004 זכיתי בלעבוד בבית הלוחם חיפה – מועדון נכי צה"ל. שם לראשונה הכרתי אנשים עם מוגבלות פיזית. מאז פשוט הפסקתי להשתמש במילה "נכה". הבנתי שהמילה הזאת אינה מייצגת ואינה משקפת את המוטיבציה האין סופית של אותם אנשים. להישגים, למטרות, לחיים נורמטיביים בלי להרגיש מוגבלים.

סיימתי כמה וכמה קורסים בתחום כושר ושיקום והתמחיתי במוגבלות פיזית ושיקום,  ועבדתי במסגרות רבות בין היתר: בבתי עבות, דיור מוגן, מרכזי שיקום, והמון שעות פרטיות בביתם של לקוחות פרטיים. במסגרת העבודה הבנתי שקיימים אספקטים רבים שיכולים להשפיע על תוצאות השיקום. אספקטים שחייבים להיות תחת השגחה ופיקוח.

למשל מעקב רפואי. אישור או המלצה רפואית לאימון כזה או אחר. קשר עם צוות פארא רפואי שמטפלים באותו אדם. כל זאת כדי לתאם כיוון ומטרת השיקום. לא כל אחד יודע לתאר בדיוק מה האבחנה שלו ואיזה ניתוח עבר.

הבנתי גם שההקפדה וההתמדה בפעילות תלויה בהתאמה להעדפה אישית של המתאמן לסוג הפעילות וחיבור אליה, ובקשר הבין אישי בין המתאמן למאמן שלו. אנשים עם מחלות כרוניות ונכויות חייבים להמשיך בפעילות גופנית שנים רבות כדי לשפר את המצב, להתגבר על סימפטומים, למנוע הידרדרות. גם לאנשים עם לקויות מוטוריות וחושיות מגיע להתנסות בכל פעילות שנראית להם מושכת. פעילות שלא מתחברים אליה או למי שמעביר אותה  לא תחזיק מעמד ותגרום למתאמן או למטופל  בסופו של דבר לאכזבה והפסקה.

משם נוצר הרעיון להקים מועדון שיקום אקטיבי שיענה על הצרכים של המטופלים. לשם כך התייעצתי עם ידיד ויצאנו עם רעיון של מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח). מטרת המלכ"ר הקמת המועדון שייתן מענה לכל אדם המעוניין לקחת את הבריאות שלו  ושיקומו בידיים ולהתחיל זאת באמצעות פעילות גופנית.

כאשר המטרה היא פעילות פנאי וספורט מגוונת שהינה בסיס לבריאות גופנית וגם נפשית באמצעות חיזוק תחושת מסוגלות, העצמה אישית, צמצום בדידות חברתית. מועדון אשר ישמש לפעילויות פנאי, כושר וספורט עבור אנשים עם מוגבלות, לקויות שונות, צרכים מיוחדים, חולים ומשתקמים כל זאת ע"י ע"י מדריכים בתחומי ספורט שונים ומגוונים על מנת לאפשר לכל מתאמן למצוא את האימון המתאים עבורו בו הוא יכול להתמיד.

ההתחלה הייתה קשה ולא קלה למצוא מקום מתאים ולהתאים אותו ולטפח אותו על מת שיענה על הצרכים של המתאמנים. גם הידיד שהיה אמור להיות שותף בהקמת המלכ"ר, לדאוג לניהול, כספים, תרומות וכו' מהר מאוד הבין כמה השקעה דורש "העסק" ללא שום תמורה כספית ופרש לאחר מספר חודשים. אני נשארתי בעסק והתמקדתי במטרה ועשיתי את מה שאני עושה הכי טוב. כמובן שעל מנת להחזיק את המקום עבדתי בכמה  עבודות ובמקביל לעבוד עם לקוחות וותיקים. הצלחתי לגייס הרבה מאמנים עם המון סבלנות ורצון לעזור ולתרום וזה ההישג הגדול שלי. אנחנו עדיין לא רשומים כמלכ"ר באופן רשמתי אבל עובדים בצורה כזאת שהאימונים ניתנים לאוכלוסיית יעד במחירים נמוכים. יוצאים לביתם של לקוחות ולמרכזים חברתיים שמחפשים מדריכים.  

Studio GO מועדון כושר עם אוריינטציה טיפולית-שיקומית

המועדון היום פועל בשד' ההסתדרות 285 – צומת קריית אתא והנו מועדון כושר עם אוריינטציה טיפולית-שיקומית.  יעדנו הוא שימוש בפעילות גופנית ככלי בריאותי, טיפולי, שיקומי, חינוכי וחברתי. צוות מועדון דואגים לספק למתאמנים יחס אישי ומקצועי בהתאמה למצב רפואי, פיזי, נפשי וקוגניטיבי.

תכנית האימון הנה אישית ונבנית תוך הסתכלות רחבה אך קפדנית. אנו מבקשים סיכום רפואי ברור ובמידת הצורך ממליצים לפנות לקבלת ייעוץ נוסף.  מתבצע מעקב על בטיחות במהלך האימון, שינויים במצב המתאמן, התקדמותו והשגת מטרות.

במועדון פועל צוות מקצועי: מדריכי כושר, פילאטיס, אירובי, מאמנים ממגוון אגפי ספורט, בוגרי חינוך גופני, מורים למחול ולתנועה הוליסטית: יוגה, תאי צ'י, פלדנקרייז, שיטת פעולה, שיאצו ואחרים.

לרוב, האימונים עוברים בצורה פרטנית. על מנת לנצל באופן המיטבי את יתרונותיה של פעילות גופנית מועדון מאפשר בחירת מאמן וסגנון אימון  בהתאם למטרות השיקום והעדפה האישית של מתאמן.

   בעלי תעודת נכה מעל 40% מקבלים הנחה משמעותית עבור השירות.

 המועדון נפתח כיוזמה פרטית. בנוסף לפעילות בסדירה מפתח מספר פרויקטים קהילתיים:

  • קישור בין מחפשי פעילות מתאימה  למכוני כושר/חוגים קיימים/מאמנים אישיים פועלים באזור מגוריהם.
  • קישור בין מרכזים חברתיים לאוכלוסיות מיוחדות לבין מאמני ספורט וכושר בעלי הכשרה וניסיון.
  • התנדבות בבתי חולים בהעברת אימונים אישיים וקבוצתיים למאושפזים לתקופות ארוכות.
Studio GO מועדון כושר עם אוריינטציה טיפולית-שיקומית

אוכלוסיית יעד:

  • אנשים מתמודדים עם מחלות כרוניות ופרוגרסיביות: מחלות מטבוליות, לב וכלי דם, ראו מאטיות, אוטו אימוניות, אונקולוגיה, ניווניות.
  • משתקמים לאחר אירוע נוירולוגי, לבבי, ניתוחי קיצור קיבה, ניתוחים מורכבים;
  • אנשים עם בעיות מוטוריות עד נכות מלאה עם תפקוד מוגבל.
  • אנשים עם מוגבלויות ולקויות אחרות מתחום חושי, תקשורתי, קוגניטיבי או פסיכיאטרי, דורשות התייחסות מיוחדת תוך כדי ביצוע פעילות גופנית.
  • אוכלוסייה עם צורך בתמיכה רגשית והעצמה אישית: סובלים מהפרעות אכילה, נפגעות אלימות או פגיעה מינית, הורים לילדים מיוחדים.

  המועדון ממוקם בצומת קריית אתא,
נגיש למגיעים בתחבורה ציבורית ועם רכב נכה.

לא ניתן להגיב