טענות קשות כלפי המשטרה בהפגנה שהתקיימה בחליסה בחיפה נגד האלימות והפשיעה במגזר הערבי

הפגנה בחליסה בחיפה נגד הפשיעה והאלימות במגזר הערבי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"דם ערבי אינו הפקר"

עשרות תושבים השתתפו היום (חמישי 3/10/19) בהפגנה שהתקיימה בשכונת חליסה בחיפה נגד האלימות והפשיעה במגזר הערבי. המפגינים השמיעו קריאות בין היתר של "איפה המשטרה – דם ערבי אינו הפקר" – וקריאות בהן דרשו  מהמשטרה להרחיק את הנשק מקרבם וכן קריאות של  "לא לאלימות ולא לנשק" • גם בחיפה אנו עדים למקרי ירי רבים וחיסולים, בעיקר בקרב המגזר הערבי • ממשטרת ישראל נמסר לחי פה בתגובה: “האלימות היא נגע חברתי פסול שאנו פועלים למגרו ויעידו על כך אלפי כתבי אישום ומעצרים"

המפגינים תושבי חיפה, סיפרו בראיונות לחי פה כי אינם מרגישים ביטחון והשמיעו טענות קשות כלפי המשטרה שאינה עושה מספיק לטיפול בפשיעה במגזר הערבי וכי המשטרה משתפת פעולה עם הפושעים ולא מתאמצת למצוא את הפושעים והרוצחים כפי שהיתה עושה אם היה מדובר במקרים במגזר היהודי.

המפגינים טוענים:
"המשטרה משתפת פעולה עם הפושעים"

סנדיבאד טאהא: "כמו שידוע לכל הציבור הערבי והיהודי בחיפה רמת האלימות הולכת וגוברת במגזר הערבי. אנשים חפים מפשע נרצחים וגם לא יודעים מה הסיבה להרצחם. אחוז האלימות בעלייה בכלל הארץ וגם בחיפה תוך שבוע נרצחו 14 אזרחים ערבים מספר הפושעים ואירועי הפשיעה בארץ עולה והמשטרה לא עושה כלום. הנשק נמצא בידי הכנופיות וארגוני הפשע בכמויות אדירות. ההשערה כי יש כ-600 אלף יחידות כלי נשק במגזר. אם המשטרה והשר לביטחון פנים היו מעוניינים ורוצים למצוא את הפושעים ואת הנשקים במגזר, היו מוצאים אותם כמו שמוצאים במהירות חולייה בגדה בסוריה, בירדן ובעולם כולו".

מדוע אתה חושב שהמשטרה לא עושה מספיק כדי למצוא את הפושעים במגזר הערבים ולמצות איתם את הדין?
לדעתי המשטרה עובדת בשיתוף פעולה עם הפושעים כדי להרים את רמת האלימות והפשע במגזר הערבי.

האלה כעבייה בראיון לחי פה:
"אני מפחדת שהילדים שלי יצאו ויבלו אני כל הזמן דואגת להם"

האלה כעבייה: "אין לנו תחושת ביטחון. אני מפחדת שהילדים שלי יצאו ויבלו אני כל הזמן דואגת להם. אני חושבת שהמשטרה מפקירה את המגזר הערבי ויש הרבה מקומות שאינם בטוחים. אני דורשת מהמשטרה שיפעלו ויבצעו אכיפה לכל אזרח".

באסל פרח:
"אנחנו הדור הצעיר לא נעמוד בצד. אנחנו נעמוד בחזית כנגד כל רעיון שיפגע בציבור הערבי"

באסל פרח: "אין לנו תחושת ביטחון, אנחנו כל הזמן חיים בפחד. משנת 2000 ועד היום נרצחו 1300 אזרחים ערבים על ידי ערבים ו-90% מהתיקים נסגרו. אני חושב שהממשלה והמשטרה נגד המגזר והם מזניחים אותו והם חושבים שנוכל לחיות עם ההזנחה הזאת והמצב הזה אנחנו נעמוד גם נגד המשטרה וגם נגד רעיונות הממשלה נגד הציבור הערבי בכל הקשור לנשק הבלתי חוקי שמגיע מהצבא. אנחנו נעמוד גם בחליסה וגם בואדי ניסנאס ובכל חיפה על מנת שיאספו את הנשק הבלתי חוקי. ואם הם לא יקחו אחריות אנחנו נקח אחריות על התושבים שלנו ועל האזרחים שלנו".

פרח מוסיף על השיח בקרב הצעירים, "השיח הוא שיח מאוד עצבני כלפי כל מי שמייצג את המדינה ולא עושה דבר. אנחנו יודעים שזה דבר ממוקדם נגד המגזר אבל אנחנו הדור הצעיר לא נעמוד בצד. אנחנו נעמוד בחזית כנגד כל רעיון שיפגע בציבור הערבי".

"המשטרה יודעת שבזמן שזה יגלוש למקום אחר הם יהיו שם. אם יהודי נרצח או כל אחד שהוא לא ערבי המשטרה מוצאת את הרוצח אבל במגזר הערבי לא. אנחנו יודעים שאם הדבר יגלוש ויפגע באזורים כמו ת"א אשקלון ומקומות חשובים למשטרה אז היא תמצא את הפוגעים אבל בתוך הכפרים והמגזר הערבי היא לא תמצא ועל זה אנחנו לא נשתוק. אם הציבור היהודי חושב שזה קורה בכפרים הערבים ואצלהם זה לא יקרה אז הם טועים זה יגלוש למקומות אחרי ואנחנו ביחד צריכים להאבק נגד הדבר הזה".

"כשאנחנו מתקשרים ומתלוננים על ירי המשטרה בחיפה מגיעה אחרי חצי שעה ושעה ולא לוקחים אחריות"

נהאל אבו אלניל: "אנחנו חיים בפחד, התושבים בחיפה ובכפרים ובכל מקום. כשאנחנו הולכים ברחוב אנחנו מסתכלים לצדדים שמאלה וימינה מתוך פחד. המשטרה לא עוזרת לנו כשאנחנו מתקשרים ומתלוננים על ירי המשטרה בחיפה מגיעה אחרי חצי שעה ושעה ולא לוקחים אחריות. אני גם מאשימה את הממשלה שלא לוקחת אחריות ולא אוכפת את כל נושא הנשק הבלתי חוקי במגזר בקרב צעירים. אנחנו מבקשים מראש הממשלה שיקח אחריות מלאה ויעזור לנו".

"רוצים לדעת מהיכן וכיצד הנשק מגיע למגזר שלנו"

נאדיה עבד אללטיף: "אני כאמא מבקשת מהמשטרה שיאספו את הנשק אנחנו רוצים לדעת מהיכן מגיע הנשק למגזר שלנו. אנחנו רוצים למנוע את המכירה הזאת של הנשקים הבלתי חוקיים. אני פונה גם להורים לחנך את הילדים שלהם ולשים לב לשינויים בהתנהגות שלהם".  

ממשטרת ישראל נמסר לחי פה בתגובה לטענות המפגינים:  "האלימות היא נגע חברתי פסול שאנו פועלים למגרו ויעידו על כך אלפי כתבי אישום ומעצרים המתבצעים מדי שנה ותפיסת אלפי פריטי אמל״ח, מרביתם בישובי המגזר. הטיפול בנושא כאוב זה שהוזנח במשך עשרות שנים כרוך בתהליך מתמשך ושיטתי של שנים שבמסגרתו הוקמו תחנות משטרה בישובים רבים במגזר וגויסו מאות שוטרים והושקעו משאבים רבים. יחד עם זאת, המאבק באלימות אינו נחלת המשטרה לבדה ורק שינוי שורשי עמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל, בחינוך, בתרבות, בשיתוף הפעולה עם המשטרה, בהוקעת נורמות פסולות ובפעולות אקטיביות של ההנהגה שלא יוכוונו נגד אלו הנלחמים בה מדי יום – יובילו לשינוי המיוחל. משטרת ישראל תמשיך להיאבק בפשיעה החמורה על כל גווניה בשיוויוניות וללא משוא פנים ולהעמיד לדין את כל העבריינים המעורבים במעשי אלימות בפרט ופשיעה בכלל, בכל זמן ובכל מקום".

הפגנה בחליסה בחיפה נגד הפשיעה והאלימות במגזר הערבי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הפגנה בחליסה בחיפה נגד הפשיעה והאלימות במגזר הערבי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
הפגנה בחליסה בחיפה נגד הפשיעה והאלימות במגזר הערבי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
6 תגובות
 1. דין דין אמר/ה

  לאחרונה היו בחיפה מספר נסיונות חיסול האלימות זלגה גם אלינו במידה ולא תטופל כראוי יהפכו הרחובות לסכנה.המשטרה לא עושה מספיק כדי למנוע.הפתרון הוא פלוגה של מגב וסיורים יום ולילה.

 2. bob אמר/ה

  חבורה של צבועים.

  חליסה תמיד הייתה שכונה קשה ובעיתית ואזור לא בטוח בחיפה, מלא בפשיעה של משפחות פשע ערביות ועבריינים.

  עכשיו אתם בוכים כי הסכמתם להכיל אותם אצלכם ולקלוט ערבים מחוץ לחיפה אצלכם.

  בבקשה, תעיפו את כל הפושעים מחליסה ושכונת תל מאנה.

  1. Daniel kahn אמר/ה

   חליסה היתה תמיד עם טרור אבי ז"ל נסע לאחד הכפרים הערבים לימכור תרכיזי מיץ פטל זה היה בתחילת 48 לפני הקמת המדינה הערבים ירו לעבר בית התעשיה אבי ז"ל ניפצע כוחות ההצלה חשבו שהוא פצוע קשה ונילקח מידית לבית חולים רוטשילד היתברר בסוף שכל גופו היה עם מיץ פטל.אבי המנוח וכן גם אני עמלנו רבות בכדי לקיים דו קיום הוגן ושווה בין העמים.אגב אבי באותה במילחמה ניפצע בערב חג הפסח בזמן הלחימה ליד בית בורובסקי בירידה לעיר התחתית ושנה עקב כך בבית חולים למעלה מ3 שבועות.

 3. bob אמר/ה

  תיקון, תל עמל.

  1. סלים אמר/ה

   הנשק מוברח מבסיסי צהל אז תשאלו עצמכם מי גונב את הנשק ומכר אותו לערבים אז משמה צריך להתחיל לטפל בבעיה רק לכוחות הבטחון יש להם שליטה על המצב הזה ולא המזר הערבי די להאשים את הערבים תעשו את המוטל עליכם ויהיה בסדר

 4. בבה אמר/ה

  אתם האשמים העיקרים ומי שמסית אותכם נגדנו זה מחבקי הטרור שבחרתם להנהיג אותכם …אתם חברה עצבנית ..רואים את זה בכבישים ..מזלזלים במדינה ..תוקפנים ..חברה אלימה מאוד גם כלפי הנשים שלכם והילדים שלכם ..ועכשיו גם מאשימים אותנו?תגידו אתם רציניים?לכו תעשו בדק בית וגם אז אני בטוחה שלעולם לא תיתעוררו כי אתם חברה אלימה וטוב שכך ..תמשיכו להרוג אחד את השני

לא ניתן להגיב