תושבת הצפון כבת 20 אושפזה ברמב”ם במצב קשה עם הרעלת CO מעישון נרגילה

ילדות מעשנות נרגילה בגן הציבורי - עין הים (צילום - ירון כרמי)

מבית החולים רמב”ם שוחררה לפני מספר ימים בחורה צעירה, תושבת הצפון בשנות העשרים לחייה, שאושפזה במצב קשה לאחר שעישנה נרגילה. הצעירה שמתארת עצמה כבחורה בריאה בדרך כלל, עישנה במשך שעה, ולפתע קרסה והחלה לפרכס. היא הובהלה לרמב”ם, טופלה שלוש פעמים בתא הלחץ בבסיס חיל הים הסמוך לבית החולים על מנת לסלק עודפי חד תחמוצת הפחמן שהצטבר בדמה, ויצאה מכלל סכנה.

ד”ר נויברגר – “עישון נרגילה הוא בוודאי לא יותר “בריא” מעישון סיגריות רגילות”.

מעט לפני שהשתחררה מהמחלקה בה טופלה במשך 10 ימים, סיפרה הצעירה כי יש לה ניסיון בעישון נרגילה. אך הפעם, כך סיפרה, היא עישנה פרק זמן ארוך מהרגיל וכל מה שהיא יודעת הוא שאיבדה את הכרתה והתעוררה בבית החולים.

ילדות מעשנות נרגילה בגן הציבורי – עין הים (צילום – ירון כרמי)

הלקח שלי ברור היא אמרה – אני לא נוגעת יותר בנרגילה.

דר עמי נויברגר, מומחה פנימי מרמב”ם שטיפל בצעירה מסביר שבזמן שאיפת נרגילה עולה מאוד ריכוז חד תחמוצת הפחמן בדם. פגיעה מסוכנת כזו רואים בדרך כלל באנשים ששהו בבית בוער או בחדר סגור עם תנור, ללא אוורור תקין. במקרים כאלה התופעה מובילה פעמים רבות לצורך בטיפול בתא לחץ ולעתים מסתיימת במוות.

לגבי השימוש בנרגילה – נזק כה חמור הוא נדיר יותר – אך במקרה של הבחורה שאושפזה ברמב”ם – הסיפור היה יכול להיגמר ברע.

יש דיווחים בעולם על הרבה מקרי הרעלת CO מעישון נרגילה, אם כי רק מיעוט קטן של המקרים מסתיימים בצורה כה דרמטית. מה שברור, אומר ד”ר נויברגר – עישון נרגילה הוא בוודאי לא יותר “בריא” מעישון סיגריות רגילות.

על רקע הכתבות והפרסומים שרבו לאחרונה על סכנת הסיגריות האלקטרוניות, ואף תמותת צעירים בארה”ב שנקשרה לסיגריות אלקטרוניות, צריך לזכור שכאן, במזה”ת, יש מכשיר עישון וותיק מאוד בשם נרגילה שמידי פעם גם הוא עולה לכותרות בהקשרים בריאותיים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.