אלי גוטמן על תקופתו כמאמן נבחרת ישראל: "עד יומי האחרון אדע שיכולתי לעשות יותר"

מאמן נבחרת ישראל בכדורגל בעבר, אלי גוטמן, חנך את ההרצאה החדשה שלו בפני אנשי עסקים חיפאים החברים ב"בני ציון ביזנס קלאב", באירוע שהתקיים במטה החברה הכלכלית לחיפה והעניק למאזינים טיפים ותובנות מקריירת האימון המפוארת שלו.


באירוע של שנערך אתמול (יום ב', 23/09/2019) קיים ארגון בני ציון ביזנס קלאב – מועדון היוקרה של החברות המובילות בחיפה והצפון, מבית אגודת ידידי המרכז הרפואי בני ציון, בשיתוף החברה הכלכלית לחיפה, מפגש לחברי המועדון בו התארח מאמן הכדורגל הבכיר לשעבר, אלי גוטמן. גוטמן, בעבר מאמן נבחרת ישראל שאימן במועדונים הגדולים בארץ ביניהם הפועל חיפה איתה לקח אליפות היסטורית בשנת 1999, משיק בימים אלה הרצאה חדשה בשם "הלב אמר אחרת".

בהרצאתו, סיפר גוטמן על עצמו, במיוחד מאחורי הזרקורים, על התחושות והרגשות שהביאו אותו להיות המאמן שהוא הפך להיות, על החשיבות של המאמן כמנהיג – לא רק על המגרש, אלא גם בחיים.
גוטמן ציין נקודות משמעותיות בקריירה שלו כמאמן ובהן הזכייה ההיסטורית של הפועל חיפה באליפות המדינה, גביע המדינה להפועל באר שבע וההעפלה ההיסטורית של הפועל תל אביב לשלב הבתים של ליגת האלופות ועוד. גוטמן התייחס גם לתדמית ה"גרמני" שדבקה בו, והיכולות ממקום זה לייצר "חוזה רגשי" מול השחקנים כדי להביא אותם להישגים.

אלי גוטמן סיפק וידוי מרגש על רגעיו הקשים בקריירת האימון שלו:

"הקריירה נכנסה לי הביתה. הבאתי את הסטרס של הכדורגל לשולחן ערב שבת עם המשפחה" אמר אלי גוטמן למנהלים וסיפר על אירוע הלב המשמעותי הראשון שעבר בתחילת העשור כשאימן את הפועל ת"א.
על ימיו כמאמן בית"ר ירושלים בתחילת שנות האלפיים, לאחר ההצלחה עם הפועל ב"ש והפועל חיפה אמר: "הגעתי עם חטא היוהרה, אחרי אליפות בחיפה וגביע בב"ש. בבית"ר הייתי צריך להתמודד עם DNA ייחודי של מועדון, תקשורת נוברת וקהל דומיננטי ומשפיע – גורמים שאז לא ייחסתי להם מספיק חשיבות ולכן הם פרשו זאת כיהירות. הם גרמו לתסיסה בכיווני. הרגשתי שנכשלתי. אף אחד לא לימד אותי איך להיכשל. הרגשתי שאני מתרוקן. אחרי שיחת הפיטורין עם גד זאבי נסיעה של עשר דקות הביתה הרגישה לי כמו נצח. עצרתי בצד והתפרקתי בבכי".
גוטמן סיכם את החלק הזה בקריירה: "מהצלחות אנחנו לומדים פחות. מכישלונות אנו לומדים יותר".

חוזה רגשי

גוטמן דיבר עם הנוכחים בהרצאה וציין בפניהם את החשיבות של להישאר נאמנים לאמת הפנימית שלהם וסיפר כיצד כמאמן מתחיל, עזב את בית"ר חיפה באסיפה לקראת משחק כי בעל הבית ביקש לקבוע את ההרכב. בנוסף, סיפר כיצד דאגלאס דה סילבה, מהבלמים הטובים ששיחקו בישראל בימיו בהפועל ת"א, לא הופיע לאימון והודה בפניו כי היה שיכור לאחר לילה של בילוי ובמקום להענישו, עשה עמו ריצה קלה, שוחח עמו ואפשר לשחקן להיפתח באוזניו ולספר לו על הרקע הקשה ממנו בא והקשיים עמם מתמודדת משפחתו. מאותו רגע, עם חתימת החוזה הרגשי ביניהם, השחקן נתן את כל כולו ותרם למאמץ האליפות.

אלי גוטמן מרצה (צילום: משה מעוז)
אלי גוטמן מרצה (צילום: משה מעוז)

יכולתי לעשות יותר

גוטמן סיפר גם על כך שגישר בסכסוך שהיה בין מוני הראל לאלי טביב, בגינו ערן זהבי לא היה מוכן לחתום על חוזה חדש וההנהלה בחרה להענישו ולא לאפשר לו לטוס למשחק של הפועל ת"א במסגרת הליגה האירופית בקאזאן. גוטמן סיפר כיצד שיחה עם מוני הראל, אפשרה לפתור את המחלוקת ומאז ועד לתום העונה – זהבי היה בורג מרכזי ומחויב לקבוצה שאף כבש את שער הניצחון בתוספת הזמן של המחזור האחרון של טדי בעונת האליפות האחרונה של הקבוצה. על התקופה בנבחרת אמר המאמן הלאומי לשעבר: "עד יומי האחרון אדע שיכולתי לעשות יותר".

בתום ההרצאה, הודה גוטמן לרעייתו, סמדר, שנכחה באירוע לקול מחיאות הכפיים של הנוכחים.

אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה:

בשנים האחרונות החברה הכלכלית מקדמת את תחום מדעי החיים עם דגש על רפואה דיגיטלית. במסגרת זו הודקו מאד הקשרים עם המרכז הרפואי בני ציון כחלק מאסטרטגיה של קידום וחיזוק האקו-סיסטם החיפאי, שהמרכזים הרפואיים הם חלק משמעותי בו. זהו שיתוף פעולה חשוב בין גופים עירוניים שממנו ייהנו בעתיד תושבי חיפה. שמחנו לארח את אלי גוטמן, ששיתף את פורום המנהלים בניסיונו מהקריירה העשירה וצייד אותם בכלים ותובנות מעניינות".

אודות בני ציון ביזנס קלאב

בני ציון ביזנס קלאב, הינו מועדון היוקרה של החברות המובילות בחיפה והצפון מבית אגודת ידידי המרכז הרפואי בני ציון. המועדון הוקם לפני כשנה במטרה לחבר בין המנהיגות העסקית באזור לבין בית החולים ולהוות גורם משמעותי ואקטיבי בעיר בקידום בריאות ואורח חיים בריא. המועדון מקיים מפגשים ייחודיים ואינטימיים עם דמויות מפתח בעולם העסקי, האקדמי והתרבות מדי רבעון ובמפגשים האחרונים התארחו שר האוצר, משה כחלון ושר הכלכלה, אלי כהן.

פורום בני ציון ביזנס קלאב (צילום: משה מעוז)

לא ניתן להגיב