“חסר חיים” הדרבי הראשון של העונה הסתיים בתיקו שכולו הפסד לקהל החיפאי • פרשנות • אודי דהן

חיים סילבס (צילום: שי מזור)

חיים סילבס, מאמנה של הפועל חיפה, החליט שיותר חשובה לו המשרה שלו, מאשר טהרת הכדורגל. קבוצת הכדורגל של מועדון הפועל חיפה, שמתיימרת לדגדג או לפחות לקחת קצת מהיוקרה של המועדון הגדול בארץ מכבי חיפה. החליטה שיותר חשוב לא להפסיד מאשר לנצח.

שחקני הפועל חיפה עם קמע הפנתר - הפועל חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
שחקני הפועל חיפה עם קמע הפנתר – הפועל חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי) התעסקו בהכל חוץ מלנצח

בונקר שואו
אנחנו נמצאים בשנת 2019, ונשאלת השאלה, מדוע הכדורגל בישראל לא מתקדם קדימה. בעוד שבאירופה, מדינות שהיו נחשבות חלשות מאיתנו, כבר עקפו אותנו בסיבוב, ומציגות כדורגל טוב יותר, הן בליגה המקומית, והן ברמת הנבחרות.
בישראל כנראה, לא הפנימו שכדורגל זה שואו, זה הצגה וחייבים לתת לשחקנים את מלוא חופש הביטוי, ולתת ליכולת היצירתית שלהם להתפרץ. רק ככה מגלים כישרונות ענקיים, כמו יוסי בניון, אייל ברקוביץ’ ועוד.
חיים סילבס, מאמנה של הפועל חיפה החליט להוציא את החיים מהמשחק. כל מטרתו הייתה, לא להפסיד ואת זה הוא בהחלט הצליח להשיג. המאמנים בארץ יודעים שכל הפסד, מקרב אותם אל שיחה עם הבוס הגדול, על המשך דרכם במועדון.

יציע הקופים הירוקים, שרי - מכבי חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
באו לראות ולהנות מכדורגל ,סילבס הרס להם – מכבי חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי)

עזבו אתכם מניצחון
חיים סילבס, שהיה שחקן ששיחק כקשר התקפי, והיה ידוע ביכולות ההתקפיות שלו. דווקא כמאמן ,הוא משחק בדיוק ההיפך, כלומר, במקום לגרום לשחקנים שלו ליהנות מכדורגל, הוא מחדיר בהם פחד וגורם להם לחשוב איך קודם כל, לא להפסיד.
מכבי חיפה, כצפוי, עלתה עם ההרכב הכי התקפי שלה ורצתה רק דבר אחד – גול!
אבל כלום לא עזר: דווקא לאחר המשחק מול רעננה, שבו הקבוצה כבשה 4 שערים והגיעה ל-28 מצבים, ההתקפה שלה דממה, מול הפועל חיפה המתבצרת. גם ההתקפות שמכבי הצליחה לשגר מפעם לפעם, נתקלו בשוערה של הפועל ש”תפס יום”

מכבי חיפה מול הפועל חיפה בכדורגל (צילום: שי מזור)
היו חייבים להבקיע ,שחקני מכבי חיפה (צילום: שי מזור)

ממילא אין כדורגל, אז בואו נריב
למרות שהשוער של הפועל חיפה, תפס יום לא רע ,שחקני מכבי חיפה, היו חייבים לנצח את המשחק הזה. הפועל חיפה, הציגה משחק חלש ביותר, עם אין סוף טעויות בהגנה. מה שבצד הירוק לא ניצלו. המשחק עצמו לא התעלה לרמה גבוה, והיה די משעמם ברובו. מכבי חיפה הייתה בהרבה יותר טובה, ורצתה לנצח. הפועל חיפה, גררה את המשחק למשחק עצבני, אפור ומתסכל. הדבר היחידי שבו שחקני הפועל חיפה השקיעו מאמץ זה, לריב עם שחקני מכבי, במה שהוביל לתקרית טיפה אלימה, בין השוער של פועל חיפה לבין שחקני מכבי. מה שגרר שליפת 2 כרטיסים צהובים, לכל אחת מן הקבוצות.

בוריץ' תוקף את שרי - מכבי חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
בוריץ’ תוקף את שרי, שדווקא הגיע לשחק כדורגל ונראה די מבוהל מהמעמד המפוקפק שזימן לו המפגש עם שוער הפועל חיפה (צילום: ירון כרמי)
עימות בין בוריץ' לשרי - מכבי חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
השקיעו יותר במכות מאשר בכדורגל – (צילום: ירון כרמי)

מול השיעמום על הדשא, קהל האוהדים דווקא שיחק אותה
בקרב קהל האוהדים, שוב היו אלו הירוקים, ששלטו ביציעים ודחפו את הקבוצה, לאורך כל המשחק. אבל גם אוהדי הפועל חיפה, הגיעו הפעם בהופעה מרשימה והשמיעו את קולם ביציע.

יציע אוהדי הפועל חיפה בכדורגל (צילום: שי מזור)
יציע אדום גועש – אוהדי הפועל חיפה בכדורגל (צילום: שי מזור)
הקופים הירוקים - אוהדי מכבי חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
שלטו ביציעים – אוהדי מכבי חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי)

מאמני הקבוצות
בראיונות של המאמנים לאחר המשחק, ניתן לראות וניתן להבין את ההבדל בין שני המועדונים. בזמן שחיים סילבס, היה די מרוצה מהרמה שהקבוצה שלו הציגה, מרקו בלבול, היה מאוכזב מאוד ומתוסכל מאוד מהתוצאה. כך גם ביציעים, אוהדי הפועל חיפה חגגו, כאילו זכו באליפות, לעומת אוהדי מכבי, שמבחינתם כל תוצאה ולא משנה מול מי, חוץ מניצחון זו אכזבה.

נושאת תפילה - אוהדת מכבי חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
נושאת תפילה לנצחון – אוהדת מכבי חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי)
אוהד הפועל חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
יש אליפות! אוהד הפועל חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי)

והיו גם כאלה כאלה שמרוב שיעמום שהתרחש על כר הדשא העדיפו להרביץ סלפי טוב. אולי זו הבחירה הכי נכונה.

אוהדת מכבי חיפה בכדורגל בסלפי ביציע (צילום: שי מזור)
אוהדת מכבי חיפה עם נייד אדום עושה סלפי… הדרבי במיטבו (צילום: שי מזור)

מאמן מכבי חיפה, מרקו בלבול סיכם את המשחק
“פתחנו את המשחק עם מצב של מאה אחוז גול, שאולי היה משנה את המשחק. אבל לא הסדרנו עם הצפיפות שלהם, איבדנו כדורים בקלות, לא לחצנו כמו שצריך ולא היינו מסודרים. לצערי גם לא הייתה לנו רגל מסיימת כי כן הגענו למצבים לתת גולים. השוער של הפועל לקח כדורים של מאה אחוז. לצערי, אנחנו מאוכזבים מהתוצאה ומצפים מעצמנו להרבה יותר”.
על הגישה איתה באה הקבוצה למשחק אמר המאמן:
“באנו מוכנים, באנו מאוד רוצים לנצח את המשחק, אבל אסור לשכוח ששיחקנו מול קבוצה מאומנת, שיודעת לעמוד. ניסינו לעשות הכל, היינו בגישה התקפית, היה חסר לנו גול אחד”.
 

מרקו בלבול - מאמן מכבי חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
מרקו בלבול מאוכזב- מאמן מכבי חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי)

מאמן הפועל חיפה, חיים סילבס:
“היה משחק סופר קשה. מכבי חיפה קבוצה נהדרת, שלטה במשחק, היה משחק הקרבה גדול שלנו, במחצית הראשונה יכולנו לעשות יותר בחלק הקדמי אבל בחצי השני היה לנו יותר קשה. אני לא יודע אם אני יכול להיות מרוצה מתיקו, אבל לאור יחסי הכוחות ניקח את זה.
אני רוצה להסתכל על הצד החיובי – שיחקנו מול אחת הקבוצות הטובות בליגה, בכושר טוב והתלהבות. המשחק יכל להתפתח גם אחרת. בסופו של דבר אני מרוצה ממה שיש לי בקבוצה, ואנחנו בדרך למקומות טובים. התאבדנו על המגרש בשביל הקהל שנתן תצוגה אדירה, וחוץ מגולים היה הכל בדרבי הזה”

חיים סילבס - מאמן הפועל חיפה - כדורגל (צילום: ירון כרמי)
חיים סילבס מבסוט מהתיקו – מאמן הפועל חיפה – כדורגל (צילום: ירון כרמי)

המשך העונה
הפועל חיפה, כנראה תאבק על כל נקודה, ולא נראה שהיא תהווה גורם במאבקים על התארים. קבוצה ששמה לה למטרה, לא להפסיד מאשר לחשוב איך לנצח, קשה לצפות לה עתיד ורוד בהמשך הליגה. מכבי חיפה, חייבת ללמוד איך לנצח קבוצות שבאות מולה עם 10 שחקנים מאחורי הכדור. חייבת לנצל הזדמנויות ולהבקיע שער מוקדם בכל משחק, כי אם לא, היא הולכת לקראת עונה קשה, וכנראה שכל הקבוצות בליגה, יבואו מולה במטרה להסתגר ולא להפסיד.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.