ירון כפתורי הודיע על התפטרותו מתפקידו כמנהל הסינמטק: “היושרה האישית שלי חשובה לי מכל תפקיד, תואר או תשלום”

ירון כפתורי בן 55 יליד חיפה, שמונה ביוני 2018 למנכ”ל הסינמטק ופסטיבל הסרטים במקום אבישי כפיר, הודיע למנכ”ל אתו”ס יגאל זאבי, ויו”ר אתו”ס יעקב פיינגולד, על התפטרותו מפקידיו. את מקומו ימלא ירון שמיר.


במכתב אותו שלח כפתורי למנכ”ל אתו”ס, מר יגאל זאבי נכתב:
“בהמשך להפרת כל ההבטחות והסיכומים בינינו בכתב ובע”פ, הנני להודיע לך על התפטרותי מתפקידי כמנהל הפסטיבל והסינמטק. אמרתי לך כבר לא פעם בעבר, היושרה האישית שלי חשובה לי מכל תפקיד, תואר או תשלום. השנה החולפת הייתה מלאה בהישגים והצלחות שהושגו למרות אין ספור מכשולים שהוצבו על ידי המנגנון שנקרא אתו”ס. לתומי קיוויתי, כי צעד אחר צעד, במקביל להצלחות, אצליח להביא את הפסטיבל והסינמטק לצורת התנהלות יעילה, ישרה ומצליחה. לצערי נוכחתי כי הדבר אינו אפשרי. הצבתם אותי בתור שקרן, ושלחתם אותי לנהל משא ומתן ללא תום לב. לא זאת דרכי.
ההתנהלות באתו”ס היא שערורייה, לא מקצועית ולא ישרה ומועלת באמון שניתן לה על ידי הציבור החיפאי וראשיו. התנהגות שאני מבטיח להביאה לידיעת הציבור, שיידע כיצד מתנהלים הדברים, בתקווה שיצליחו להביא לידי שינוי. מכיוון שאני ממונה בין היתר על התחרויות הישראליות, אמשיך בתפקידי עד סוף אוגוסט כדי לסיים את הפקת התחרות, כך שהיוצרים עצמם לא יפגעו, אלא אם תמצא לנכון שאפסיק עבודתי מיידית. המשך עבודתי לא ימנע ממני גם לנקוט צעדים משפטיים לפיצוי על הנזק שנגרם לי”.


יגאל זאבי (צילום: אלבום אישי)
יגאל זאבי – מנכ”ל אתו”ס (צילום: אלבום אישי)

מנכ”ל אתו”ס יגאל זאבי מסר לחי פה:
“כפתורי פנה אליי בכתב והודיע על התפטרותו עד סוף אוגוסט. יו”ר הדירקטוריון יעקב פיינגולד, יזם שתי פגישות בנוכחותי על מנת לשכנע את כפתורי, לחזור בו מהתפטרותו למרות אורך הפגישות והאווירה החיובית לא עלה דבר בידינו. מאז הודעתו של כפתורי, ועד סוף החודש הוא מבצע חפיפה עם ירון שמיר, שמהווה חלק מהצוות האמנותי של פסטיבל הסרטים ואשר ימלא את מקומו. יש לציין כי יתר עובדי הסינמטק ופסטיבל הסרטים ובראשם פנינה בלייר, ממשיכים בעבודתם כרגיל. תוכנית הסינמטק לשנת 2019 תצא אל הפועל כרגיל כמו גם יתר התוכניות של פסטיבל הסרטים. אנחנו מאחלים הצלחה לכפתורי בעבודתו החדשה והצלחה לשמיר בתפקידו החדש המ”מ של כפתורי”.

בעקבות דבריו והתנהגותו של כפתורי, הוסיף והגיב מנכ”ל אתו”ס יגאל זאבי בשנית:
“לאור התנהגותו של ירון כפתורי מנהל הסינמטק ופסטיבל הסרטים לשעבר, אשר לא יכול היה לשלוט בעצמו ולהתאפק ובזמן היותו עובד אתו״ס פרסם ברבים דיברי שקר ובלע על אתו״ס לא נותרה לי ברירה אלא להגיב כך: מיומו השני באתו״ס ניסה ירון כפתורי לקעקע את מעמדה של פנינה בלייר המנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים אשר זכתה לגיבוי שלי לאור הצלחתה הפנומנלית בהבאת פסטיבל הסרטים לפסטיבל הראשון בארץ. ירון, המשיך בכך גם היום במכתב הדרישות ההזוי שבו דרש מפיינגולד יו״ר הדירקטוריון של אתו״ס שפנינה תסיים את תפקידה כמנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים. פסטיבל הסרטים היה קיים 34 שנים לפני כפתורי ויהיה קיים עוד עשרות שנים אחרי שאיש לא יזכור את שמו. בימים הקרובים יגיע לכפתורי מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע על דברי ההשמצה שהפיץ ברבים”.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  חבל על ההתפטרות של כפתורי.
  נראה לי כי היה אהוד על חברי הסינמטק.

 2. חיפני אמר/ה

  הגיע הזמן שמישהו יחשוף את ההתנהלות ההזויה של אתו״ס.
  כאומן שמציג בתערוכות, ניתקלתי בניהול ״שכונתי״ של האולמות באחריות אתו״ס.
  ובאותה ״שכונתיות״ פגשתי גם כצורך הופעות באותם אולמות .

 3. חנה מורג אמר/ה

  חבל שלא נותנים לאנשים מקצועיים הבאים לקדם תרבות בעיר שלנו, לעבוד על פי עולם הערכים שלהם, שלנו.

 4. חיים כהן אמר/ה

  הגיע הזמן של פנינה לפנות מקומה בתום 34 שנות פעילות התפקיד שלה לא לנצח ויש גבול וארך רוח
  היא ממצה את עצמה ואם פנינה היתה חכמה היתה עוזבת בשיאה ולעזוב
  אבל כמו כל עמדת בישראל נדבקים לכסא התואר לנצח
  למרות המקצועיות שלה וכשרונה אל 34 שנה מעל ומעבר
  תפני עצמך לדם חדש

 5. א.ק. אמר/ה

  עצוב שהעירייה נגועה באנשים קטנים בעלי אגו ענק שבגללם כולם נענשים….חבל שעוד אדם מקצועי,ישר ואמין עוזב את העירייה בגללם!

 6. רם אמר/ה

  התנהלות נפסדת, בניצוח בעלי אינטרסים לא כשרים, ובחסות האווירה הקלוקלת שמשרה ראש העיר,

הגיבו כאן לכתבה