הפועל חיפה חוזרת לחיים ♦ על חיים סילבס, החלוצים שחזרו הביתה והציפיות לעונת 19-20

הפועל חיפה מסיבת העיתונאים (צילום: חגית אברהם)

פרויקט פתיחת העונה: האדומים מהכרמל פותחים עוד עונה של כדורגל עם פנים חדשות וגם ישנות שהגיעו לקבוצה • שני שחקני עבר ואוהד שרוף של הקבוצה, מדברים על הסגל, יואב כץ ועוד.


אחרי קיץ עם לא מעט אירועים חיוביים וגם פחות חיוביים, הפועל חיפה פותחת את עונת 2019-20 עם משהו חדש באוויר, אך גם עם כיוון לא ברור ונדמה שכרגע, הגעה לפלייאוף העליון תחשב כהישג. המאמן חיים סילבס, שהגיע באמצע העונה שעברה, מקבל גיבוי מלא מההנהלה ולמרות הסיום החלש של העונה שעברה, בהפועל סומכים עליו שידע להוציא את המקסימום מהסגל הקיים, כפי שעשה בעבר בקבוצות כמו הפועל קריית שמונה והפועל רעננה. למרות שהקהל האדום עדיין “חלוק” בדעותיו לגבי ניהול הקבוצה בידי יואב כץ, האחרון ממשיך לתת את הטון גם לאחר 15 שנה כבעלים של המועדון, למרות המחאות והבעיות של העונה הקודמת.

חיים סילבס (צילום: יוסף הירש)
חיים סילבס (צילום: יוסף הירש)

אז מי בעצם הגיע בקיץ הזה?… “הבן האובד” עדן בן בסט, חזר לקדנציה רביעית במדי הקבוצה, כשבפעם האחרונה, לפני שנתיים, זה הסתיים בגביע המדינה. בן בסט יוסיף ניסיון לקבוצה ודמות של מנהיג בחדר ההלבשה, מה שאמור להעלות את המורל לשחקניו של סילבס. גם מהראן לאלה, חוזר לשחק כדורגל אחרי שנתיים בעקבות השעיה. לשני החלוצים הותיקים יש עדיין רעב להצליח ויהיה מעניין לראות עם בגיל של בן בסט ולאלה (33,37) זה יספיק לחוד של האדומים.

edenbenbasat
עדן בן בסט – בקדנציה הקודמת זה הסתיים בגביע (צילום: חגית אברהם)

כל השחקנים הזרים של הפועל שוחררו במהלך הקיץ, לרבות הבלם הרומני גבריאל תאמאש, שלצד היכולת בעונות הקודמות והחיבור לאוהדים, סיפק הרבה כותרות שליליות ובעיות משמעת ועזב לבסוף את הקבוצה בטונים צורמים.

מספר שחקנים מעניינים שהגיעו במקום הזרים שעזבו:
יסמין בוריץ’– שוער זר רביעי ב-5 שנים. הבוסני, שזומן השבוע לנבחרת הלאומית של מדינתו לראשונה זה זמן רב, הגיע מהליגה הפולנית וינסה להכנס לנעליו הגדולות של ארנסטס שטקוס הליטאי, שעזב להפועל ב”ש.

בקישור הגיעו קווין טאפוקו הצרפתי, שנתן אשתקד חצי עונה טובה בהפועל חדרה, אך לאחר מכן דעך בהפועל ב”ש, אליה עבר ופרנסיקסו סאנטוס דה סילבה מגינאה ביסאו, קשר ששיחק בנבחרות הצעירות של פורטוגל וכעת מייצג את נבחרתו. הקשר השתייך לקבוצת אברטון האנגלית במשך 4 שנים, אך הושאל רוב הזמן לקבוצות אנגליות בליגות נמוכות יותר. לאחר מכן שיחק בסקנדינביה והגיע להפועל חיפה מהליגה הדנית.
להתקפה הצטרף החלוץ מגויאנה אמרי ולשמן, החבר בסגל הנבחרת של מדינתו, לאחר שהגיע מליגת ה-USL האמריקאית.

אלי לוונטל, שחקן העבר של הפועל ופרשן הבית של חי פה לענייני הפועל חיפה, רואה לא מעט אופטימיות בסגל שנבנה השנה כשהוא שם דגש על הקשר קווין טאפוקו:

סילבס משחק עם טאפוקו, כשחקן שבונים דרכו את החלק ההתקפי וכל הכדורים עוברים דרכו. לדעתי זו טעות – בהנעת הכדור קדימה ויציאה לדריבל ומתפרצות הוא פשוט לא טוב, הוא צריך לשחק יותר אחורה ולחלץ כדורים כי כשהוא למעלה, הוא פשוט נלחץ כשמגיע אליו שחקן יריב ומוסר כדורי רוחב אחורה, כך אין לקבוצה משחק-מעבר, מה שיקשה על הפועל חיפה להבקיע.
התרשמתי מאוד מהרכש פרנסיסקו דה-סילבה ולדעתי הוא, או גל אראל, צריכים לקבל את המושכות במקום טאפוקו. אסור לתת לטאפוקו לנהל את המשחק.
התרשמתי מאוד מהשוער הבוסני שהביאו ולדעתי הוא בינגו, הפגין עד כה יכולת נהדרת במשחקים ששיחק. גם את בן והבה ואלי בלילתי, שהגיעו להגנה אני אוהב לראות, אך בגדול, חסר בלם, כי ברגע שניסו קפילוטו או בן והבה יהיו פצועים, אי אפשר יהיה לשחק בקו של שלוש כשיצטרכו. בסופו של דבר, אני חושב שעם חומר השחקנים שיש לה, הפועל יכולה להתמודד על מקומות 5-6.
elilevental
אלי לוונטל (צילום: חגית אברהם)

עמדת הקישור
כרגע, עמדת הקישור של הפועל נראית כחלק הארי של הקבוצה עם אלמוג בוזגלו, שחזר לאחר פציעה ארוכה ונראה נהדר במשחקי גביע הטוטו, נס זמיר, שנחשב לשחקן מוכשר מאוד וכמובן הקפטן גילי ורמוט, שתמיד יכול להפתיע לטובה אך גם לרעה. ביחד עם הזרים שצוינו לעיל וכמה שחקני בית, לפחות בעמדה זו הפועל יכולה להיות רגועה, לעומת העורף שמתמודד עם עזיבת השחקנים הזרים שהיו מעין עוגן בשנים האחרונות.

אבה גינדין, שחקן העבר של הפועל חיפה בין השנים 1964–1976, שזכה איתה בגביע המדינה בעונות 1965/1966,1973/1974, סיפק לחי פה סקופ לגבי חלוץ זר שהוא מנסה “לשדך” לקבוצה ודיבר על יואב כץ והעונה הקרובה:

יש לי חלוץ מפינלנד להציע לקבוצה בשם יונס רחימי, יליד פינלנד ממוצא מרוקאי, שיחק בנבחרת הנוער. דיברתי עם שחקן העבר ששיחק איתי יצחק אנגלנדר, שמקורב לקבוצה והא ינסה לטפל בזה. האמת, אני לא כל כך מתעניין בקבוצה השנה, אבל לפי המשחקים בגביע טוטו זה לא נראה טוב. לגבי יואב כץ, אפשר להגיד מה שרוצים, במעט כסף שהוא משקיע ועדיין שורד בתפקיד זה כבר הישג. בכל אופן, העונה אצפה בקבוצה רק דרך הטלוויזיה.
abbe gindin
אבה גינדין (צילום: אלבום אישי)

משה כהן, אחד האוהדים השרופים של הקבוצה וללא ספק דמות מאוד צבעונית ביציע התראיין לחי פה ודיבר על הרכש שהגיע ועל הציפיות לעונה הקרובה:

לדעתי, הרכש שנעשה הקיץ מבטיח, הבעיה שאת הבאת שחקני הרכש יש לבצע לפני היציאה למחנה אימון – לשחקני רכש לוקח זמן להתאקלם ובמיוחד לזרים שמגיעים, כך שיעברו מספר מחזורי ליגה על מנת שהכל “ידבק” והתאום יהיה מסונכרן.
הבעיה בהפועל חיפה היא חוסר היכולת לשמר שחקנים / “נכסים” בקבוצה, ראה מקרה פלקוצ’נקו, שטקוס, ממן, ובנוסף מושאלים לשנה אחת בלבד. במידה והם “מצטיינים” לוקחים אותם חזרה, ובמידה והם לא טובים, עוזבים וכך חוזר חלילה. אין גרעין שחקנים טובים שנשארים לאורך זמן עם “זיקה” לקבוצה.
כאוהד הפועל חיפה כואב לי ששחקנים שגדלו אצלנו כמו עדן שמיר, דיע סבע ועמית ביטון, לא ידענו לשמר. למרות כל מה שציינתי, אני מאמין שהפועל חיפה תצליח העונה, ואנו האוהדים נהנה מהקבוצה. זה המקום לאחל לנו, אוהדי הפועל חיפה ולכל אוהדי הקבוצות: עונה מוצלחת עם משחקים מלהיבים ושערים רבים, עונה הוגנת, עונה ללא פציעות, עונה ללא גזענות, עונת שיפוט מוצלחת. בקיצור “קסם” של עונת כדורגל.
emeri welshman
אמרי וולשמן ומשה כהן (צילום: אלבום פרטי)
האוהד משה כהן (צילום: אלבום אישי)
האוהד משה כהן (צילום: אלבום אישי)

הפועל תצא ביום ראשון (25/08/2019) למשחק חוץ מול העולה החדשה הפועל כפ”ס כשחשוב לה לצאת עם תוצאה טובה לקראת הדרבי מול מכבי חיפה אותו תארח במחזור השני.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.