סוללת מכשיר שמיעה התגלתה בעומק אוזנה של מטופלת ע”י צוות א.א.ג של כללית

ד"ר אבנר ברקוביץ מנהל א.א.ג בזבולון

למחלקת אף אוזן וגרון של כללית בקריית בריאות זבולון, פנתה מטופלת שמרכיבה זוג מכשירי שמיעה והתלוננה על תחושת אטימות באוזניים. בבדיקה שערך לה ד”ר אבנר ברקוביץ, מנהל המחלקה, נתגלתה הצטברות של שעווה בתעלות השמע החיצוניות משמאל ומימין.

לאחר פינוי השעווה, הופתעו המטפלים בזבולון לגלות גוף מתכתי נוצץ נעוץ בחוזקה בין דפנות התעלה. גוף זר שנשלף בקושי רב, ללא כל פגיעה בעור התוף והתגלה כסוללת כפתור של מכשיר השמיעה. למטופלת לא היה מושג כמה זמן הוא היה באוזנה וכיצד הגיע לשם.

לאחר תחקור התברר שכדי להפסיק את פעולת מכשיר השמיעה, יש לשלוף חלקית את הסוללה מגוף המכשיר, שהינו מסוג המוצמד מאחורי האוזן ואינו בא במגע ישיר עם תעלת השמע החיצונית. ככל הנראה, הפכה המטופלת בטעות את המכשיר, כך שבית הסוללה כוון לתעלת השמע וכך הכניסה אותו לתוך אוזנה במקום להכניס את האוזנייה. כתוצאה מפעולה שגויה זו החליקה הסוללה לתעלת השמע.

ד"ר אבנר ברקוביץ מנהל א.א.ג בזבולון
ד”ר אבנר ברקוביץ מנהל א.א.ג בזבולון

ד”ר אבנר ברקוביץ, מנהל מחלקת אף, אוזן וגרון, כללית בקריית בריאות זבולון:

למזלה של המטופלת אותרה הסוללה בטרם נגרם נזק של ממש לאוזן. סוללות הכפתור המזינות את מכשירי השמיעה מורכבות מאנודה, בדרך כלל אבץ, וקטודה המושרית בתמיסה בסיסית, בדרך כלל אשלגן הידרוקסי. זליגה של החומר  הבסיסי לסביבתו עלולה לגרום לפצע כוויה ואף לחירור עור התוף. מסיבה זו, יש להרחיק את הסוללה מן הגוף במהירות האפשרית למנוע נזק. יתכן שדווקא נוכחותה של שעווה רבה היא שמנעה את הנזק כי היא עטפה את הסוללה.

שימו ♥
צוות אף, אוזן וגרון בזבולון מבקש להגביר מודעות לסכנה האפשרית ולהקפיד להכניס לאוזן את מכשיר השמיעה בכיוון הנכון ואם מסתבר שסוללה חסרה או נעלמה ויש חשד כי חדרה לאוזן, חשוב להגיע מיד לבדיקה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.