“הקשר ההולנדי” • הדור הבא • מכבי חיפה ממשיכה לתת אמון בשחקנים ההולנדים • מאמן ישראלי בהולנד מדבר על שחקני הרכש ווילדסחוט ושרי

למרות הרזומה החלש בשנים האחרונות של ההולנדים שהיו במכבי חיפה, ממשיכים במועדון הירוק לתת קרדיט לשחקנים מארץ השפלה. ישראלי לשעבר שמאמן כבר יותר מ 15 שנה בהולנד ומקורב לכדורגל המקומי שם, מנתח ומסביר למה עם יאניק ווילדסחוט וטיארון שרי, זה אמור להיראות אחרת.

אחד מהנושאים עליהם יש קונצנזוס במכבי חיפה בשנים האחרונות, הוא הכישלון בהבאת שחקני הרכש הזרים. רוב הזרים שהגיעו בעונות האחרונות, הפגינו יכולת בינונית עד חלשה ובמרבית המקרים לא נשארו בקבוצה מעל לעונה אחת כשחלקם אף עזב מוקדם יותר. גם עם ההולנדים שהגיעו עד כה למכבי חיפה בשנים האחרונות, להוציא את החלוץ גליינור פלט, שהפגין יכולת טובה ועזב מסיבות שעד היום לא ממש ברורות, לא היה שונה הסיפור. שאר ההולנדים ששיחקו במדים הירוקים, הפגינו יכולת חלשה ולא היוו את השדרוג שאותה הקבוצה הייתה צריכה.

הדוגמה הטובה הייתה בעונה הקודמת, עונת 2018/19, בה בסגל של מכבי שיחקו החלוץ מיכיל קראמר והבלם אטיין ריינן. הראשון, היה חלוץ בעייתי ובעל בעיות משמעת רבות ולא הותיר חותם כשאפילו לא כבש שער אחד במדי הקבוצה ושוחרר כבר באמצע העונה. ריינן, הפגין לעיתים משחק טוב בהגנה, אך לרוב סבל מחוסר יציבות ואיטיות. גם המאמנים שעברו בקבוצה דוגמת רנה מולנסטיין, פרד רוטן ואף רוב מאס עוזרו ומוחמד אלאך ששימש כמנהל מקצועי, נכשלו בשורה התחתונה ב”סמי עופר”, מקצועית ומנטלית.

ריימונד חלוני (צילום: אלבום אישי)
ריימונד חלוני (צילום: אלבום אישי)

ריימונד חלוני, ישראלי אוהד מכבי חיפה, שחי בהולנד כבר 16 שנה ומאמן למעלה מ 15 שנה ילדים, נערים ואף קבוצות בוגרים, ביניהן AFC AMSTERDAM ו AVV Swift, מכיר את את כל ההולנדים שעברו במכבי. כששאלתי אותה בשנה שעברה על השחקנים קראמר וריינן הוא ישר ירה את המשפט הבא: “קראמר זו עקיצה, שחקן עם גישה מתנשאת ולא בכושר, הוא לא החלוץ שיכבוש שערים בצרורות למכבי וריינן… הוא שחקן נחמד אבל גמלוני, מגושם ולא יספיק לרמה של הליגה, לא חושב שיישארו במכבי הרבה זמן”.

אז הנבואה הזו התגשמה, אך כששאלתי את ריימונד בסוף השבוע האחרון לגבי שחקני הרכש החדשים יאניק ווילדסחוט וטיארון שרי, כבר הייתה לו תגובה אחרת לגמרי:

אין בכלל מה להשוות את יאניק וטיירון לשחקנים כמו מיכיל קראמר ואטיין ריינן, הראשונים מגיעים למכבי עם קבלות, שחקנים שהוכיחו את עצמם גם בהולנד וגם מעבר לים. אמנם הם צריכים עוד להסיר חלודה אבל ברגע שיתחברו, מכבי והאוהדים צפויים ליהנות מהם.

בתור אחד שגם מאמן קבוצות, שאלתי בנוסף את ריימונד איך הוא חושב שמרקו בלבול יצליח להוציא משני ההולנדים את המיטב?

מרקו בלבול צריך לשנות את השיטה שלו, שיטת ה 5-3-2 בה הוא משחק בזמן האחרון הוכיחה כלא יעילה ברוב המקרים, מכבי פחות התקפית וזה עולה לה בשערים שהיא צריכה לכבוש. אם בלבול יעבור ל 4-3-3 כששחקן כמו טיירון שרי מאחורי החלוץ או 4-4-2 התקפי שההולנדים נמצאים למעלה, למכבי יהיה חוד קטלני שיעשה צרות להרבה קבוצות בליגה.

כשבועיים לפתיחת העונה ומכבי חיפה עדיין צריכה חיזוק בעורף החלש שלה וייתכן שגם במרכז השדה. אם התחזיות של ריימונד חלוני יתממשו ובתוספת יכולת טובה של החלוצים מוחמד עוואד, ירדן שועה וניקיטה רוקאביצה, אוהדי מכבי יהנו לפחות מחוד נוצץ לו הם מחכים כבר הרבה שנים.

טיירון שרי - קשר ההולנדי חדש במכבי חיפה (צילום באדיבות האתר הרישמי של מכבי חיפה)
טיירון שרי – קשר ההולנדי חדש במכבי חיפה (צילום באדיבות האתר הרישמי של מכבי חיפה)
יאניק ווילדסחוט (צילום באדיבות האתר הרישמי של מכבי חיפה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.