תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער, במפרשיות מדגם 420, בגליסיה שבספרד

קרב צמוד בצלע הקידמית - תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

צמד השייטים תומר הנדל ואביב רוזן, משייט חיפה,  בהובלת מאמן נבחרת ישראל – ים אמיר, וראש המשלחת – ערן סלע, ייצגו את ישראל בחודש יולי, כחברי נבחרת ישראל באליפות עולם בוילמורה פורטוגל. הצמד החיפאי התחרה גם באליפות אירופה לנוער בגליציה שבספרד. על כך בהמשך הכתבה.

התחרות הראשונה בסדרה: אליפות העולם בוילמורה פורטוגל

אליפות העולם בפרטוגל  נערכה בתאריכים 3-11 ליולי, התחרות התחילה בצורה מאתגרת עבור הצוות מבחינת תנאי הים. ביום הראשון נשבה רוח חזקה עם גלים גבוהים, אשר הקשו מאד על השייטים, לאחר חמש שעות רצופות בים סיימו הצמד החיפאי שני שיוטים ומוקמו במקום ה-28  מתוך 89 צוותים.

תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה באליפות העולם לנוער במפרשיות מדגם 420 - וילמורה, פורטוגל (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)
קרב במורד הרוח – הפלגה ברוח מלאה עם ספינקר – תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה באליפות העולם לנוער במפרשיות מדגם 420 – וילמורה, פורטוגל (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

התחזית ליום השני הראתה רוח חלשה אך תחזית לחוד ומציאות לחוד – התנאים היו קשים, נשבה רוח חזקה וגלי הים עלו אף יותר מהיום הראשון, סירות רבות התהפכו במהלך השיוטים ולא הצליחו לסיים את השיוטים.

תומר ואביב מספרים לחי פה: "לפני הצלע האחרונה של המסלול, הפלגנו מאחורי סירה  אשר לפתע התהפכה והיינו חייבים להגיב מהר מאוד ולסטות מנתיב ההפלגה, אחרת היינו מתנגשים בה, בצורה שיכלה לסיים את התחרות שלנו ושלהם… כתוצאה מהתגובה המהירה, הסירה קיבלה הטיה רצינית ותומר הועף לתוך המים, אבל בשנייה האחרונה תפס את אחד החבלים והצליח להישאר בסירה. בזכות המהלך הזה הצלחנו לסיים את השיוט בצורה טובה והתקדמנו למקום ה –25."

תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה באליפות העולם לנוער במפרשיות מדגם 420 - וילמורה, פורטוגל (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)
הצלע הגבית – הספינקר הכחול מאיץ את הסירה במורד הרוח – תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה באליפות העולם לנוער במפרשיות מדגם 420 – וילמורה, פורטוגל (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

את היום השלישי של התחרות סיימו תומר ואביב במקום ה-20 ונכנסו לבית הזהב. את היום הראשון בבית הזהב עברו בהצלחה רבה והתקדמו למקום ה – 18.

לבוקר של היום השני בבית הזהב הגיעו תומר ואביב חדורי מוטיבציה, במטרה להתקדם, אך בגלל שלא הייתה רוח באותו יום, החליטה ועדת התחרות לבטל את השיוטים של יום זה.

את היום האחרון של התחרות  התחילו השייטים מוקדם מהרגיל, כולם הגיעו מתוחים ונחושים במטרה להצליח.
הנדל ורוזן מתארים את מה שאירע ביום האחרון, בבית הזהב:
ידענו שזאת הזדמנות שלנו להתקדם עוד במיקומים במטרה להגיע לעשיריה הראשונה… "השיוט הראשון התחיל עם זינוק מצוין בצד שמאל, אבל לצערנו הרוח ביצעה חילוף פתאומי והצד המוביל היה דווקא חלקו הימני של מסלול השיוט. נלחמנו על המקום והגענו למצוף הראשון במקום ה- 16. לא איבדנו תקווה, גם כשראינו לפנינו 15 סירות טסות במורד הרוח עם ספינקרים מונפים. ידענו שהשיוט עוד ארוך ואפשר עוד להתקדם. שמרנו על ריכוז והצלחנו להגיע למהירות סירה טובה ואכן בצלע הבאה עקפנו עוד 8 סירות והגענו במקום ה-8 למצוף, ידענו שאנחנו יכולים יותר ועקפנו עוד 2 סירות. כך סיימנו את השיוט הראשון של היום האחרון במקום ה-6.

היה ברור לנו שאנחנו חייבים לעשות גם את השיוט השני בצורה הטובה ביותר, זינקנו מצוין והגענו למצוף הראשון ראשונים, משלב זה הובלנו את כל השיוט בצורה בטוחה וסיימנו במקום ה-1, לאחר שחצינו מרוצים את קו הסיום. התברר לצערנו  הרב  שנפסלנו בזינוק בסנטימטרים בודדים ".

את אליפות העולם לנוער סיימו תומר ואביב במקום ה 16 המכובד. ומשם נסעו לאליפות אירופה, בתקווה להשיג תוצאה טובה יותר.


בחזרה לישראל לשבוע אימונים

עם סיום אליפות העולם בוילמורה – פורטוגל, טסו הצמד החיפאי למשך שבוע, בחזרה לישראל. במהלך השבוע השתתפו החיפאים במחנה אימונים, עם המאמן אייל לוין, לקראת אליפות אירופה לנוער בספרד.

לאליפות אירופה בגליציה בספרד הגיעו תומר ואביב ב-21/7/19, כלומר ארבעה ימים לפני תחילת התחרות, על מנת להתאמן בתנאי הים ולהכיר את משטר הרוחות במקום ולצבור נסיון במקום במהלך אימוני ההכנה לתחרות.

אליפות אירופה בשייט – היום הראשון

מניפים בגאווה את דגל ישראל - תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)
מניפים בגאווה את דגל ישראל – תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

ביום הראשון של אליפות אירופה, תומר ואביב הגיעו במטרה ברורה והיא לסיים ב"טופ 5" באירופה.
לחי פה הם מספרים: "ידענו שלהיכנס לחמישיה האירופית, זו מטרה קשה להשגה עבורנו, אך הרגשנו שיש לנו את היכולת, הבגרות והניסיון, בהתחשב בכך שזה האליפות אירופה הרביעית שלנו בדגם ה-420. תנאי מזג האוויר ביום הראשון  של התחרות היו עם עננות וערפל כבד. תנאים שלא אפשרו לראות לטווח של יותר ממאה מטרים קדימה. אם לא די בכך, אז תנאי הרקאות הקשים לוו בגשם ורוח של כ-12-15 קשרים.  תנאי הים האלה הקשו על תומר ואביב מפני שהם לא רגילים להפליג בתנאים כאלה בישראל.

תנאים אלו היוו  חסרון משמעותי לצמד החיפאי ויתרון לאירופאים, המורגלים למזג אוויר גשום וסגרירי.

לחי פה הם מספרים: "ראינו את תנאי מזג האוויר והערפל ושמרנו על קור רוח ורצון לעשות את הטוב ביותר עם התנאים שיש. ובשיוט הראשון פתחנו בזינוק לא טוב אך עם שייט נכון הצלחנו להתקדם קדימה ולסיים את השיוט הראשון במקום ה-13.
לאחר מכן הערפל קצת התפזר והרגשנו שזה הזמן שלנו לעשות שיוט מוצלח ולהתקדם בדירוג וכך עשינו – עם זינוק מצוין ושייט נכון הצלחנו לסיים את השיוט השני של התחרות במקום ה-1. בסופו של היום הראשון היינו מדורגים במקום 8 כללי כאשר כל הנקודות צמודות והכל פתוח.

קרב צמוד בצלע הקידמית - תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)
קרב צמוד בצלע הקידמית – תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

היום השני – אליפות אירופה ב-420
היום השני של התחרות נפתח עם שמיים כחולים ורוח מהים וזה שימח מאוד את תומר ואביב אשר  רגילים לתנאים כאלה בחיפה. בשיוט הראשון הצמד זינק מצוין וסיים במקום ה -2. בשיוט השני זינקו פחות טוב אך הצליחו לעקוף סירות רבות בדרך וסיימו את השיוט במקום ה-5.

ובסיכום של היום השני התקדמו תומר ואביב ודורגו  במקום השני הכללי.

סיבוב ברוח קלה - תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)
סיבוב ברוח קלה – תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

חולצות צבעוניות למובילי השיוטים
בכל בוקר, שלושת הצוותים הראשונים של התחרות קיבלו חולצות שחויובו להפליג איתם, מקום ראשון חולצה צהובה, מקום שני חולצה כחולה, ומקום שלישי חולצה אדומה. היתרון בחולצות אלה שהשייטים בפסגה והחיסרון הגדול שהם "מסומנים" ולרוב השייטים האחרים עושים מאמצים להקשות אליהם בשיוטים.

החולצה הכחולה המייצגת את המקום השני - תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)
החולצה הכחולה המייצגת את המקום השני – תומר הנדל ואביב רוזן משייט חיפה זכו במקום ה-4 באליפות אירופה לנוער במפרשית 420 שנערכה בגליסיה שבספרד (צילום: איגוד השייט הבינלאומי)

ביום השלישי של התחרות, קיבלו צמד החיפאים את החולצה הכחולה, המייצגת את המקום השני בסדרה, עד לשלב זה. הרוח הייתה חלשה מכיוון החוף, מה שהקשה על תנאי הים שלא היו יציבים ובעקבות כך השייטים  היו בים בהמתנה במשך 6 שעות, עד שהתחיל השיוט הראשון שבו  תומר ואביב סיימנו במקום ה-2 ובשיוט השני של אותו יום הם כבר היו מאוד מותשים אך עדיין הצליחו  לסיים במקום ה-6 את השיוט.

בסיום היום, תומר ואביב עדיין דורגו במקום השני הכללי בתחרות.

ביום הרביעי לתחרות, החל היום הראשון של בית הזהב. ביום זה שוב קיבלו תומר ואביב את החולצה הכחולה, המסמנת אותם כצמד המדורג במקום השני בסדרה. אך זה היה יום קשה מאד ולשמחתם  בסופו של היום עדיין שמרו על הדירוג השני הכללי של אותו יום.

ביום החמישי של התחרות, שהיה גם היום השני לבית הזהב, תנאי הרוח היו מאוד לא יציבים וקשים לשייטים. תנאי ים יציבים פוגעים, בדרך כלל בשייטים המובילים את הסדרה ומעניקים ייתרון לשייטים אשר מהמרים על כיוונים שונים ומשונים במסלול השייט. יום זה אכן התאפיין בשיוטים לא מוצלחים של השייטים שהיו בצמרת. בשני השיוטים של אותו יום תומר ואביב עשו תוצאות לא מוצלחת ובעקבות כך ירדו למקום הרביעי בדרוג הכללי.

היום האחרון של אליפות אירופה בשייט
היום האחרון של התחרות התחיל מוקדם. ועדת התחרות נדרשה לסיים אותו כמה שיותר מוקדם,  אך הרוח הייתה חלשה ולא יציבה. לכן, רק בשעה 16:50, אחרי המתנה מתישה של 5 שעות בים, הוזנקו הסירות לשיוט האחרון והמסכם את הסדרה כולה.
אביב ותומר מספרים לחי פה: "זה היה השיוט הכי מלחיץ שהיה לנו  בחיים… הכל היה מאוד צמוד וקרוב וחששנו לאבד גם את המקום הזה"

את השיוט האחרון הם סיימו במקום ה-15 ואת התחרות כולה במקום ה – 4 המכובד מתוך 92 סירות מכל אירופה.

תומר ואביב מניפים את דגל ישראל על הבמה – מקום רביעי באליפות אירופה בשייט

תומר ואביב מסכמים את שיוטי הקיץ: "שמחנו מאוד על התוצאה הזאת. זה היה הישג אדיר מבחינתנו ושמחנו שהצלחנו לעמוד במטרות שהצבנו לעצמנו."

2 תגובות
  1. אלי רהב אמר/ה

    כדאי להזכיר שמרכז השייט נקרא ע"ש ר/ח ראובן סדנאי ז"ל

  2. גדעון אמר/ה

    אלופים !!! בעזרת השם מקום ראשון בשנה הבאה

לא ניתן להגיב